Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı?

Konut kredisi mi kira mı sorusu akla en çok takılan sorulardan biri. Bu konuyla ilgili Remax İkon’dan Serdar Kın’a birkaç soru yönelttik.

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Konut kredisiyle ev almak mantıklı mı?

Konut kredisiyle ev almak mantıklı. Son yıllarda düşük faiz oranları ve uzun vadelerle avantajlı konuma geçti. Konut kredisinin kullanılma oranı arttı ve yıldan yıla da artıyor. Nakit parası olan alıcı adayları bile konut kredisine başvuruyorlar. Bu nedenle konut ya da ofis alımlarında kesinlikle konut kredisi kullanılmalı ve avantajlarından faydalanılmalı.

Sizce konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı?

Kesinlikle konut kredisiyle ev almak. Konut kredisiyle ev aldığınız zaman kira öder gibi ödemeler yapıyorsunuz ve bu ödemeler bittiği zaman konut sahibi oluyorsunuz. Ancak kiracı olduğunuz zaman kira bedeli ödüyorsunuz ve o dönem için üst kullanım hakkı sizin oluyor sadece. O daireden çıktığınız zaman sadece o dönem için kullanmış, o konut sayesinde barınma ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz. Ödediğiniz kira bedeli ise mal sahibine artı olarak kalıyor. O nedenle konut kredisi kullanarak ev almak ve o evi değerlendirmek her zaman için daha mantıklı.

Konut kredisiyle alınan ev ne kadar sürede kendini amorti ediyor?

Konut kredisiyle alınan ev farklı bölgelerde farklı süreyle kendini amorti eder. Örneğin yeni yapılaşan bölgelerde arz fazladır, fiyatlar daha düşüktür. Kira getirisine göre mülkün değeri ile kira getirisini oranlayarak ne kadar sürede amorti edeceğini bulabiliriz. Daha lüks ve oturmuş semtlerde satışa çıkan daha az daire vardır ama getiri olarak da satış fiyatı olarak da daha yüksektir. Bu tip semtlerde amorti süresi daha uzundur. Yeni yapılaşan yerlerde konutun kendini amorti etme süresi daha kısadır.

Konut Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz