Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 11.10.2016 Güncelleme Tarihi: 11.11.2020

Konut kredisi seçerken üstünde durmanız gereken en önemli noktalardan biri kredi faiz oranı.
Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Ödeyeceğiniz aylık taksit tutarını ve toplam ödeme tutarını doğrudan etkileyen faiz oranı, bankadan bankaya değişiklik gösterir. Konut kredisi faiz oranlarını öğrenmek için şube şube gezmenize gerek yok. Hangikredi.com konut kredisi hesaplama aracından çekmek istediğiniz kredi vade ve tutarına göre hesaplama yaparak tüm bankaların konut kredisi için sunduğu tabela faiz oranlarını tek seferde öğrenebilirsiniz.

Ev sahibi olmanın en kolay yolu artık konut kredilerinden geçiyor. Kira öder gibi ev sahibi olmayı sağlayan banka konut kredileri ile siz de ev sahibi olabilirsiniz. Peki konut kredisi seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi seçerken üstünde durmanız gereken en önemli noktalardan biri kredi faiz oranı. Ödeyeceğiniz aylık taksit tutarını ve toplam ödeme tutarını doğrudan etkileyen faiz oranı, bankadan bankaya değişiklik gösterir. Konut kredisi faiz oranlarını öğrenmek için şube şube gezmenize gerek yok. Hangikredi.com konut kredisi hesaplama aracından çekmek istediğiniz kredi vade ve tutarına göre hesaplama yaparak tüm bankaların konut kredisi için sunduğu tabela faiz oranlarını tek seferde öğrenebilirsiniz.

Seçeceğiniz konut kredisinin faiz oranı ne kadar düşük olursa ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı ve toplam ödeme tutarı da o kadar düşük olur ancak burada dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ortaya çıkıyor o da krediyle ilgili diğer masraflar.

En Avantajlı Konut Kredisi Hangi Bankada?

Konut Kredisi Masrafları

Konut kredisi faiz oranının dışında ödeyeceğiniz aylık ve toplam tutarı etkileyen diğer etmenler konut kredisi masraflarıdır. Dosya masrafı, komisyon, hayat sigortası, ekspertiz ücreti gibi ekstra tutarlar, ödenecek toplam tutarı doğrudan etkiler. Bu nedenle kredinizi seçerken masrafları da göz önünde bulundurmalısınız.

Konut Kredisi Yıllık Maliyeti

En uygun konut kredisini seçmek istiyorsanız belki de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yıllık maliyet oranı. Az önce saydığımız faiz oranı ve masrafları da içinde bulunduran bir oran olan yıllık maliyet aslında alacağınız kredinin gerçek faiz oranını gösterir. Bu nedenle bankaların sunduğu konut kredileri arasında karşılaştırma yaparken doğrudan yıllık maliyet oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

Ödeme Seçenekleri

Herkes her ay düzenli gelir elde etmediği için konut kredisi seçiminde sunulan ödeme seçenekleri de önemli bir rol oynuyor. Konut kredilerinde her ay eşit taksitli düzenli ödeme yapılabileceği gibi, üç ayda bir ödeme de yapılabilir ya da faiz oranı artan-azalan şekilde olabilir, ara ödeme imkanı sunulabilir… Bu tip ödeme koşulları bankadan bankaya değişebildiği gibi bankadan bankaya çeşitlilik de gösterir. Bu nedenle gelirinizle ilgili özel bir durum varsa, örneğin çiftçiyseniz ve yılın belli bir dönemi kazancınız daha fazla oluyorsa, buna uygun ödeme seçeneği sunan bir konut kredisi ürünü sizin için daha avantajlı olacaktır.

En uygun konut kredisini bulmak için Hangikredi.com’dan konut kredisi hesaplaması yapabilir ve online konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon