Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev sahibi olmanın en kolay yolu artık konut kredilerinden geçiyor. Kira öder gibi ev sahibi olmayı sağlayan banka konut kredileri ile siz de ev sahibi olabilirsiniz. Peki konut kredisi seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi seçerken üstünde durmanız gereken en önemli noktalardan biri kredi faiz oranı. Ödeyeceğiniz aylık taksit tutarını ve toplam ödeme tutarını doğrudan etkileyen faiz oranı, bankadan bankaya değişiklik gösterir. Konut kredisi faiz oranlarını öğrenmek için şube şube gezmenize gerek yok. Hangikredi.com konut kredisi hesaplama aracından çekmek istediğiniz kredi vade ve tutarına göre hesaplama yaparak tüm bankaların konut kredisi için sunduğu tabela faiz oranlarını tek seferde öğrenebilirsiniz.

Seçeceğiniz konut kredisinin faiz oranı ne kadar düşük olursa ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı ve toplam ödeme tutarı da o kadar düşük olur ancak burada dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ortaya çıkıyor o da krediyle ilgili diğer masraflar.

En Avantajlı Konut Kredisi Hangi Bankada?

Konut Kredisi Masrafları

Konut kredisi faiz oranının dışında ödeyeceğiniz aylık ve toplam tutarı etkileyen diğer etmenler konut kredisi masraflarıdır. Dosya masrafı, komisyon, hayat sigortası, ekspertiz ücreti gibi ekstra tutarlar, ödenecek toplam tutarı doğrudan etkiler. Bu nedenle kredinizi seçerken masrafları da göz önünde bulundurmalısınız.

Konut Kredisi Yıllık Maliyeti

En uygun konut kredisini seçmek istiyorsanız belki de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yıllık maliyet oranı. Az önce saydığımız faiz oranı ve masrafları da içinde bulunduran bir oran olan yıllık maliyet aslında alacağınız kredinin gerçek faiz oranını gösterir. Bu nedenle bankaların sunduğu konut kredileri arasında karşılaştırma yaparken doğrudan yıllık maliyet oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

Ödeme Seçenekleri

Herkes her ay düzenli gelir elde etmediği için konut kredisi seçiminde sunulan ödeme seçenekleri de önemli bir rol oynuyor. Konut kredilerinde her ay eşit taksitli düzenli ödeme yapılabileceği gibi, üç ayda bir ödeme de yapılabilir ya da faiz oranı artan-azalan şekilde olabilir, ara ödeme imkanı sunulabilir… Bu tip ödeme koşulları bankadan bankaya değişebildiği gibi bankadan bankaya çeşitlilik de gösterir. Bu nedenle gelirinizle ilgili özel bir durum varsa, örneğin çiftçiyseniz ve yılın belli bir dönemi kazancınız daha fazla oluyorsa, buna uygun ödeme seçeneği sunan bir konut kredisi ürünü sizin için daha avantajlı olacaktır.

En uygun konut kredisini bulmak için Hangikredi.com’dan konut kredisi hesaplaması yapabilir ve online konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir