Kefil olanlar… Bu noktalara dikkat!

Kredi çekmek için bir kefile ihtiyaç duyduğunuz ya da bir yakınınız arkadaşınız için kefillik yaptığınız olmuştur. Peki kefil olursanız sizi ne gibi yaptırımlar bekliyor? Daha da önemlisi sorumluluklarınız neler?

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Bu ve benzeri konuları Avukat Yüksel Can ile konuştuk. Can’ın bu konuda kefil olanlara ve kefil olma durumu olanlara ciddi uyarıları var…

  • Öncelikle bize kredi kefilliğinin yükümlülüklerinden bahseder misiniz?

Kefil hukuken asıl borçlu borcu ödemediği zaman borcu ödemekle yükümlü olan kişidir. Dolayısıyla buradaki kefilin sorumluluğu aynen kendisi borçlanmış gibi borç ödenmediğinde kendisi hakkında ne işlem yapılacaksa odur. Borcu ödemektir.

  • Peki borçlu borcu ödemediğinde direkt kefile mi gidilir borcun tahsili için?

Bankaların yaptığı kredi kefalet sözleşmelerinde genellikle müteselsil sözleşme yapıldığı için orada öncelikle borçluya gitmek gibi bir yükümlülüğü yoktur. Eğer ki adi bir kefalet sözleşmesi yapılmışsa öncelikle asıl borçluya gidilmesi gerekir. Asıl borçlu borcu ödemezse kefile gidilebiliyor. Eğer müteselsil bir kefalet sözleşmesi yapılmışsa alacaklı isten önce kefile isterse önce borçluya işlem yapabilir.

  • 18 yaşından küçükler kefil göstererek kredi kullanabilirler mi?

Kullanamazlar… Hukuki işlem ehliyetleri yoktur. Bu nedenle borçlanamazlar.

RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN VİDEOYA TIKLAYIN…

  • Peki çalışmayanlar kefil göstererek kredi kullanabilirler mi?

Bu tamamen kredi verecek kurumun inisiyatifine bağlı. Eğer kefilin durumunu sağlam görüyorlarsa borcun ödenebileceğini düşünüyorlarsa yapabilirler.

  • Borçlu borcunu ödemediğinde ona kefil olan kişinin evine hacze gidilebiliyor mu?

İcra iflas kanunu genel kuralına göre ev eşyası haczedilemez. Ancak bu genel kural uygulamadan Yargıtay kararlarıyla biraz esnetilmiş durumdadır. Ev eşyası eğer kişinin sosyal statüsüne uygun değilse ya da o eşyadan birden fazla varsa ve genel kullanıma ait değilse haczedilebiliyor. Ama bu konudaki uygulamada bir birlik yoktur. Örneğin aynı hafta içerisinde bir avukat arkadaşımız bir borçlunun evine hacze gittiğinde diz üstü bilgisayarı haczetmişken diğer bir avukat arkadaşımız haczedemedi. Dolayısıyla bu genel kural bu yargı kararlarıyla birlikte esnetildiği şekilde uygulanmaktadır.

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ SEÇENEKLERİ İÇİN TIKLAYIN

 

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir