Kaza Tespit Tutanağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaza gibi durumlar trafiğe çıkan herkesin başına gelebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda atacağınız adımları önceden bilmenizde fayda var.

Herhangi bir kaza ile karşılaştığınızda yapmanız gerekenlerden biri kaza tespit tutanağı doldurmak. Kaza tespit tutanağı, kazaya karışan taraflar arasında anlaşma sağlandığı takdirde doldurulması gereken tutanak. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre sadece maddi hasarlı trafik kazalarında, taraflar aralarında anlaşma sağlarsa, kazanın oluş şeklini saptayıp tutanak doldurarak polis çağırmaya gerek kalmadan olay yerinden ayrılabilir.

Kaza tespit tutanağı şu hallerde tutulmaz:

 • Kazaya karışan taraflardan biri sürücü belgesi ya da yeterli sürücü belgesi olmadan motorlu araç kullanıyorsa,
 • Sürücünün yaşı ehliyet alabileceği yaştan küçükse,
 • Sürücü alkollü ise ya da akıl sağlığından şüphe duyuluyorsa,
 • Kazaya karışan araçlardan biri ya da daha fazlası kamu kurumlarına aitse,
 • Kaza sonucu kamu kurumlarına ait mallara zarar gelirse,
 • Kaza sonucu sadece üçüncü kişilere ait mallara zarar gelirse,
 • Kazaya karışan araçlardan birinde ya da birkaçında trafik sigortası yoksa,
 • Kaza sonucunda ölüm ya da yaralanma meydana geldiyse.

Kaza neticesinde ölüm ya da yaralanma gerçekleşirse vakit kaybetmeden ambulans ve polis çağırmalısınız.

Kaza tespit tutanağında şu bilgiler yer almalıdır:

 • Kaza tarihi, saati ve yeri
 • Sürücülere ait kimlik bilgileri
 • Araç ruhsat bilgileri
 • Trafik sigortası poliçe bilgileri
Kaza Tespit Tutanağı Örneği

Tutanakta yer alan ilgili alana kazanın taslağı çizilmelidir. Bu taslağa bulunduğunuz yerin sokak ve cadde ismini yazmalı, yollar çizmeli ve araçların gittiği yönü işaretlemelisiniz. Araçlar A ve B aracı olarak taslak üzerinde gösterilmeli ve darbe aldıklar yerler ok işaretiyle gösterilmelidir. Belirtilen alanda kazaya karışan sürücüler kendi ağızlarından olayın nasıl gerçekleştiğini anlatmalıdır.

Kaza tespit tutanağı ile ilgili bir diğer önemli durum ise kazaya ait fotoğrafların çekilmesi. Araçların konumu değiştirilmeden farklı açılardan çekeceğiniz fotoğraflar tutanağa iliştirilerek sigorta şirketine bu şekilde teslim edilmelidir.

Aracınızda mutlaka, en az iki kopya olacak şekilde kaza tespit tutanağı bulundurmaya özen gösterin. Ayrıca, herhangi bir kaza ile karşılaştığınızda hasarla ilgili işlemlerin sigorta şirketi tarafından gerçekleştirilebilmesi için sigorta şirketi tarafından verilen hasar dosya numarasını kaybetmeyeceğiniz bir yere not etmenizde fayda vardır.

Yapılması zorunlu olan trafik sigortasının yanı sıra olası kaza durumlarına karşı aracınızı güvence altına almak için aracınıza kasko yaptırabilirsiniz. Hangikredi.com Sigorta sayfası aracılığı kasko sorgulama ve trafik sigortası sorgulama işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirerek teklif alabilirsiniz.
En Avantajlı Sigorta Teklifini Al

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir