Kasko Sigortasında Eşdeğer Parça

Olası hasar durumlarına karşı aracınızı maddi güvence altına alan kasko sigortası ile ilgili merak edilen pek çok konu var. Bunlardan biri de eşdeğer parça mevzusu. Kaskoda eşdeğer parça konusu ile ilgili merak ettiklerinizi ve aklınıza takılanları sizin için derledik.

Taşıtın hasar görmüş olan parçasının, orijinaline yakın bir parçayla değiştirilmesine eşdeğer parça uygulaması denir. Aracınız bir hasara uğradığında bunun tazmini kaskonuz tarafından karşılanır ancak bu konuyla ilgili bazen sorunlar yaşanabilmekte. Sigortalı kişi aracının kendi seçtiği serviste tamir edilmesini isterken sigorta şirketi kendi anlaşmalı olduğu yerde tamir edilmesini isteyebilir. Sigortalının buradaki çekincesi araca takılacak eşdeğer parçanın kalitesine güvenmemekten ya da orijinal parça takılmasını istemesinden kaynaklanıyor. Bu güven problemi çoğu zaman sigortalı ve sigorta şirketi arasında çekişmelere ve sorunlara neden oluyor.

Pek çok kişinin aklını kurcalayan bu sorunla ilgili Hazine Müsteşarlığının hazırladığı ve yürürlüğe koyduğu eşdeğer parça uygulaması ile eşdeğer parçalara sertifika zorunluluğu getirdi. Yani, siz sigorta şirketinizin sizi yönlendirdiği serviste aracınızı tamir ettirirken aracınıza eşdeğer parça takılıyorsa servis, size bu parçanın sertifikasını vermek zorunda.

İçindekiler

TSE Güvencesi

Kullanılacak eşdeğer parçaların güvenilirli��i ise Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından uluslararası standartlara uygun olarak ölçülmekte. Bu nedenle aracına yerli ya da yabancı üretim eşdeğer parça takılacak olan sigortalı parçanın kalitesine güvenebilir. Uygulama dahilinde Türk Standartları Enstitüsü’nün onayından geçen eşdeğer parçalar sigortalı tarafından reddedilemiyor. Sertifikanın eşdeğer parçaya sağladığı garanti süresi ise iki yıl. Eğer sigortalı isterse bu süre bir yıl uzatılabiliyor.

Güvenli sürüş deneyimleri yaşamak için aracınızı kasko sigortası ile güvence altına alın. En uygun kaskoyu bulmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret ederek kasko hesaplaması yapabilir, kasko fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Kasko Sorgulama
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir