Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kasko Sigortasında Eşdeğer Parça

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 15.07.2016 Güncelleme Tarihi: 13.11.2020

Olası hasar durumlarına karşı aracınızı maddi güvence altına alan kasko sigortası ile ilgili merak edilen pek çok konu var.
Kasko Sigortasında Eşdeğer Parça
Bunlardan biri de eşdeğer parça mevzusu.

Olası hasar durumlarına karşı aracınızı maddi güvence altına alan kasko sigortası ile ilgili merak edilen pek çok konu var. Bunlardan biri de eşdeğer parça mevzusu. Kaskoda eşdeğer parça konusu ile ilgili merak ettiklerinizi ve aklınıza takılanları sizin için derledik.

Taşıtın hasar görmüş olan parçasının, orijinaline yakın bir parçayla değiştirilmesine eşdeğer parça uygulaması denir. Aracınız bir hasara uğradığında bunun tazmini kaskonuz tarafından karşılanır ancak bu konuyla ilgili bazen sorunlar yaşanabilmekte. Sigortalı kişi aracının kendi seçtiği serviste tamir edilmesini isterken sigorta şirketi kendi anlaşmalı olduğu yerde tamir edilmesini isteyebilir. Sigortalının buradaki çekincesi araca takılacak eşdeğer parçanın kalitesine güvenmemekten ya da orijinal parça takılmasını istemesinden kaynaklanıyor. Bu güven problemi çoğu zaman sigortalı ve sigorta şirketi arasında çekişmelere ve sorunlara neden oluyor.

Pek çok kişinin aklını kurcalayan bu sorunla ilgili Hazine Müsteşarlığının hazırladığı ve yürürlüğe koyduğu eşdeğer parça uygulaması ile eşdeğer parçalara sertifika zorunluluğu getirdi. Yani, siz sigorta şirketinizin sizi yönlendirdiği serviste aracınızı tamir ettirirken aracınıza eşdeğer parça takılıyorsa servis, size bu parçanın sertifikasını vermek zorunda.

TSE Güvencesi

Kullanılacak eşdeğer parçaların güvenilirliği ise Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından uluslararası standartlara uygun olarak ölçülmekte. Bu nedenle aracına yerli ya da yabancı üretim eşdeğer parça takılacak olan sigortalı parçanın kalitesine güvenebilir. Uygulama dahilinde Türk Standartları Enstitüsü’nün onayından geçen eşdeğer parçalar sigortalı tarafından reddedilemiyor. Sertifikanın eşdeğer parçaya sağladığı garanti süresi ise iki yıl. Eğer sigortalı isterse bu süre bir yıl uzatılabiliyor.

Güvenli sürüş deneyimleri yaşamak için aracınızı kasko sigortası ile güvence altına alın. En uygun kaskoyu bulmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret ederek kasko hesaplaması yapabilir, kasko fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Kasko Sorgulama

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon