İskonto Kredisi ve İştira Kredisi Nedir?

Yeni bir iş kurmak ya da işletmenizi geliştirmek için bankaların sunduğu KOBİ kredisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz. KOBİ’lere yönelik bir kredi ürünü olan iskonto kredisi ve iştira kredisinin detaylarını sizin için derledik.

İskonto ve iştira kredileri küçük işletmelerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri birer kredi ürünü. İskonto/iştira kredileri senet alacaklarına yönelik oluşturulmuş kredi ürünleridir. Bu kredi ürünleri için bankaya başvurduğunuzda, sunduğunuz çek ya da senette yazan vadeye kadar işleyecek olan faiz tutarı ve komisyon ücreti hesaplanarak ortaya çıkan tutar ve masraflar toplamdan düşürülerek size ödeme yapılır. Bir işletme sahibi olarak vadesi gelmemiş senetleriniz varsa fakat nakit ihtiyacınız da varsa bankaların iskonto/iştira kredilerine başvuruda bulunabilirsiniz.

İskonto Kredisi ile İştira Kredisi Arasındaki Fark

İskonto ve iştira kredileri vadesi gelmemiş senetleri, uygun faiz oranları ile nakde dönüştürebilen kredi ürünleri. İskonto kredisi, senet borçlusunun banka şubesi ile aynı belediye sınırları içerisinde ikamet etmesine istinaden verilen kredidir. Senet borçlusunun, banka şubesi ile farklı belediye sınırlarında ikamet etmesi durumunda ise aynı kredi iştira kredisi olarak adlandırılır.

Senet portföyü yüksek ve nakit döngüsü yoğun şirketler iskonto ya da iştira kredileri sayesinde nakit ihtiyaçlarını senedin vadesini beklemeden giderebilirler. Bunun yanı sıra ticari senetlerin kaybolma riskini bu kredilerle ortadan kaldırabilirsiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi senet tutarı üzerinden, vadesine göre faiz ve komisyon uygulanır. Bunun yanı sıra BSMV ve KKDF gibi yasal kesintilede senette belirtilen tutardan karşılanır. Faiz, komisyon ve vergi kesintilerinin ardından kalan tutar tüketiciye verilir. Senedin vadesi geldiğinde ise nakit olarak bankaya ödeme yapılır.

KOBİ’ler için en iyi çözümler Hangikredi.com’da. KOBİ Kredisi sayfamızı ziyaret ederek bankaların esnaflar için sunduğu esnaf kredisi ürünlerini inceleyebilir, online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tüm Esnaf Kredilerini Gör
İskonto Kredisi ve İştira Kredisi Nedir?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir