Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

İskonto Kredisi ve İştira Kredisi Nedir?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

8.08.2016

Yeni bir iş kurmak ya da işletmenizi geliştirmek için bankaların sunduğu KOBİ kredisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

İskonto Kredisi ve İştira Kredisi Nedir?

KOBİ’lere yönelik bir kredi ürünü olan iskonto kredisi ve iştira kredisinin detaylarını sizin için derledik.

Yeni bir iş kurmak ya da işletmenizi geliştirmek için bankaların sunduğu KOBİ kredisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz. KOBİ’lere yönelik bir kredi ürünü olan iskonto kredisi ve iştira kredisinin detaylarını sizin için derledik.

İskonto ve iştira kredileri küçük işletmelerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri birer kredi ürünü. İskonto/iştira kredileri senet alacaklarına yönelik oluşturulmuş kredi ürünleridir. Bu kredi ürünleri için bankaya başvurduğunuzda, sunduğunuz çek ya da senette yazan vadeye kadar işleyecek olan faiz tutarı ve komisyon ücreti hesaplanarak ortaya çıkan tutar ve masraflar toplamdan düşürülerek size ödeme yapılır. Bir işletme sahibi olarak vadesi gelmemiş senetleriniz varsa fakat nakit ihtiyacınız da varsa bankaların iskonto/iştira kredilerine başvuruda bulunabilirsiniz.

İskonto Kredisi ile İştira Kredisi Arasındaki Fark

İskonto ve iştira kredileri vadesi gelmemiş senetleri, uygun faiz oranları ile nakde dönüştürebilen kredi ürünleri. İskonto kredisi, senet borçlusunun banka şubesi ile aynı belediye sınırları içerisinde ikamet etmesine istinaden verilen kredidir. Senet borçlusunun, banka şubesi ile farklı belediye sınırlarında ikamet etmesi durumunda ise aynı kredi iştira kredisi olarak adlandırılır.

Senet portföyü yüksek ve nakit döngüsü yoğun şirketler iskonto ya da iştira kredileri sayesinde nakit ihtiyaçlarını senedin vadesini beklemeden giderebilirler. Bunun yanı sıra ticari senetlerin kaybolma riskini bu kredilerle ortadan kaldırabilirsiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi senet tutarı üzerinden, vadesine göre faiz ve komisyon uygulanır. Bunun yanı sıra BSMV ve KKDF gibi yasal kesintilede senette belirtilen tutardan karşılanır. Faiz, komisyon ve vergi kesintilerinin ardından kalan tutar tüketiciye verilir. Senedin vadesi geldiğinde ise nakit olarak bankaya ödeme yapılır.

KOBİ’ler için en iyi çözümler Hangikredi.com’da. KOBİ Kredisi sayfamızı ziyaret ederek bankaların esnaflar için sunduğu esnaf kredisi ürünlerini inceleyebilir, online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tüm Esnaf Kredilerini Gör

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.