IP Adresi Nedir? Değiştirme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

IP Adresi Nedir

Son zamanlarda bolca duyduğumuz IP adresi açılım olarak internet protokolü demektir ve bilgisayarın belirleyici numarası olarak çalışır. IP adresi hakkında merak ettiğiniz “IP adresi nedir, IP adresi nasıl bulunur, IP adresi nasıl değiştirilir?” gibi tüm sorulara cevap bulmak isterseniz sizler için hazırladığımız blog sayfamızdan yardım alabilirsiniz.

IP Adresi Nedir? Değiştirme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

IP adresi, bir bilgisayar ağında internete bağlı bir cihazın diğer cihazlardan farkını belli eden, belirleyici numaradır. IP adresi, kullandığı aygıtın hangi ağa bağlı olduğunu, hangi server üzerinden bağlandığını ve internete nereden bağlandığını ifade eder. İnternet Servis Sağlayıcısı, internete bağlanan her aygıt için ona özgü bir IP adresi verir.

Sınırsız internet kampanyaları HangiKredi’de! İncelemek ve paketleri karşılaştırmak için sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

IP Adresi Nedir?

En yalın haliyle IP numarası aygıtların kimlik numarasıdır. Bir IP adresi, noktalarla basamakları belli eden rakamlardan meydana gelir, yani 00.00.000.000 biçiminde yazılır. IP Adresi, aynı zamanda internete bağlı bir cihazın diğer bilgisayarlar tarafından bulunmasını sağlar.

IP Adresi Nasıl Bulunur?

 • Komut İstemi ile IP Adresi Bulma
 1. Windows + R tuşlarına birlikte basarak açılan kısma “CMD” yazın ve “Enter” tuşuna basın.
 2. “ipconfig” yazıp “Enter”a basın.
 3. Bu sayede bilgisayarınızdaki bütün ağ bağlantılarının detaylarına ulaşabilirsiniz.
 4. Bağlantı türlerinde Etkin Bağlantı, Kablosuz Ağ Bağlantısı, Ethernet ya da Yerel Ağ Bağlantısı bulunabilir. Var olan bağlantı çeşidiniz dahilinde IPv4 bilgisi sizin IP adresinizi belirtir.
 • Ağ Bağlantıları ile IP Adresi Bulma
 1. Başlat menüsüne tıklayın.
 2. Denetim Masası’na gelin.
 3. Ağ Bağlantılarım seçeneğini seçin.

IP Adresi Nasıl Gizlenir?

IP adresinizi gizlemek için aşağıdaki seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

 • Bir VPN’i yükleyebilirsiniz. Bilinen bir VPN tercih etmek, IP gizleme için en uygun ve güvenli yoldur.
 • Bir Proxy kullanabilirsiniz.
 • TOR browser kullanabilirsiniz.
 • Cep telefonu ağınızdan yararlanabilirsiniz.
 • Başka birinin ağı ile bağlanabilir ya da kamusal wifi seçebilirsiniz. Ancak kamusal Wifi’ın başka sorunlara yol açabileceğini de hatırlatmakta yarar var.

IP Adresi Değiştirme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

IP adresi değiştirme işleminin en kolay yolu modeminizi birkaç dakikalığına kapatıp yeniden açmanız. Böylece herhangi bir ayar yapmadan IP adresiniz değişir. Fakat modem erişiminizin olmadığı yerlerden bağlanıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

IP adresi değişimi için ilk olarak bilgisayarınızın Varsayılan Ağ Geçidi’nin IP adresine ulaşmanız gerekir.

Varsayılan Ağ Geçidi IP adresinizi bulmak için Başlat – Çalıştır – CMD adımlarını izleyerek açılan komut ekranına ipconfig komutunu yazın.

 • Masaüstü – Ağ Simgesine sağ tıklayın.
 • Özellikler – Sol Tarafta bulunan kısımda “bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin”i seçin.
 • Bağlantı türünü seçerek sağ tıklayın.
 • Özelliklere gelin.
 • İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğini seçin.
 • Aşağıdaki IP Adresini Kullan kısmını seçin. Bilgisayarınızın kullanacağı IP Adresi bu kısımda tanımlanacak. Ardından Tamam’a tıklayın.

IP Adresi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

IP Adresi sorgulama, internete bağlı bir aygıtın ya da bir web sitesinin nereden internete bağlandığını, hangi internet servisi sağlayıcısını ve ağı kullandığını anlamak için yapılan bir işlemdir. Bir aygıtın IP adresi, o aygıt kullanılıp IP adresiyle ilgili arama motoru sorguları yapılarak hemen bulunabilir.

Statik IP Nedir?

Statik IP adresi, Internet Servis Sağlayıcınız tarafından kalıcı olarak tanımlanır. Bilgisayarınız ya da yönlendiriciniz tekrar başlatılsa da değişmeyen bir numaradır. Statik bir IP adresi çoğu zaman kurumsal kullanıcılar tarafından seçilir.

Kuruluş ya da kurumların web sunucuları, e-mail sunucuları, oyun sunucuları, VPN sunucuları gibi pek çok sunucunun IP adresi statik yani sabittir. Statik IP kullanımı ile isim sunucularınız aracılığıyla Statik IP adreslerine yönlendirme yapılır.

Eğer yeni bir internet üyeliğiniz varsa, modem kurulumu nasıl yapılır öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Dinamik IP Nedir?

Dinamik IP adresi, Internet Servis Sağlayıcınız tarafından geçici olarak tanımlanır. Bilgisayarınız ya da yönlendiriciniz yeniden başlatılınca, servis sağlayıcı DHCP protokolünü kullanarak ağ cihazınıza başka bir geçici IP adresi tanımlar. DHCP’nin yapısı çoğu zaman aynı IP adresini aynı makineye tanımlar. Fakat IP havuzunun kimi zaman tükenebileceği ve kiralama süresi dolabileceği için aynı IP adresini ataması kesin değildir.

IP Adresi Nedir? Değiştirme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?
1.5 (30%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir