Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

İnternet kullanımında yeni dönem... İşte değişiklikler

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 22.06.2017 Güncelleme Tarihi: 24.11.2020

Adil kullanım kotası interneti kullanan hemen herkesin az çok aşina olduğu bir konu.
İnternet kullanımında yeni dönem... İşte değişiklikler
Kimine göre gereksiz.

Adil kullanım kotası interneti kullanan hemen herkesin az çok aşina olduğu bir konu. Kimine göre gereksiz. Kimine göre de olmazsa olmaz…

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Bu konuyla ilgili zaman zaman internet kullanıcılarıyla ve internet sağlayıcıları farklı düşünse de uygulanan ve tartışılan bir yöntem bu.

Bunun yanında son dönemde yapılan değişiklikler adil kullanım kotasının biraz daha fazla konuşulmasına ve eleştirilmesine neden oldu?

Peki nedir adil kullanım kotası (AKK)? Bu konuyla ilgili ne gibi değişiklikler oldu ve bu değişikliklerin kullanıcıya ve internet sağlayıcılarına yansımaları nasıl olacak?

İşte bu ve benzeri konuları TurkNet’in kurucusu ve CEO’su Cem Çelebiler ile görüştük…

Öncelikle bize adil kullanım kotasının (AKK) ne olduğundan bahseder misiniz?

Tabi… Adil kullanım kotası (AKK)  yıllardır Türkiye’de uygulanan bir düzenleme. Bir çok yurt dışı ülkede pek bulunmayan bir uygulama. Özünde, ilk ortaya çıktığında illegal paylaşımı önlemeye yönelik çok abartı kullanımı sınırlamaya yönelik bir düzenlemeydi. Şöyle ki; bir ev kullanıcısına sınırsız tarife sunuluyor. Ama bu ev kullanıcısı alıp bütün komşularıyla paylaşırsa tabii ki çok farklı seviyeler oluyor. Dolayısıyla bir yandan sabit bir fiyata limitsiz bir deneyim yaşatma maksadıyla ama belirli bir abartı kullanımı önlemeye yönelik belirli bir kullanım seviyesine çıkıldıktan sonra kullanıcıların hızını kısıtlayan bir uygulama. Fakat ilk çıkış noktasından bu yana Türkiye’de ve bütün dünyada kullanımlar çok arttı.

Ortalama kullan��m oranlarının altında mı peki?

Artık şöyle bir noktaya geldik ki uygulanan adil kullanım noktaları ortalama kullanıcı kullanımlarının altında kalmış. Başka bir deyimle insanların ortalama kullanımı sanki adil değilmiş gibi ters ve anlamsız bir durum oluştu. Şimdi bu durum çok mantıklı ve sürdürülebilir değil. Tüketiciler mağdur ve mutsuz oluyor. Çünkü normal kullanımlarında ayın ilerleyen dönemlerinde birden hızları düşüyor. Dolayısıyla şu anda pazarda adil kullanım uygulanan nokta seviyeleri ile gerçek kullanım ortalama kullanım oranları seviyelerde büyük bir fark bir sıkıntı oluşmaya başladı. Beklenti şudur ki eğer bir adil kullanım noktası olacaksa bu tabi ortalama kullanımın çok çok üzerinde olsun. Yoksa olağan kullanımı sınırlamak için anlamsız. Ama bugün gelinen nokta ne yazık ki bu. Türkiye’de ortalama kullanıcı başı kullanım aylık 70 GB seviyelerine gelmiş durumda. Fakat paketlerin çoğu 35 ve 50 GB’lık AKN’lere sahip. Yani satılan AKN seviyesi ortalama kullanımın bile altında. Bu büyük bir sıkıntı ve müşterilere iyi bir deneyim yaşatmamakta.

CEM ÇELEBİLER İLE YAPILAN RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN VİDEOYA TIKLAYIN

Peki yapılan son düzenlemeler neler bu konuda?

Bu durumun sürdürülebilir ve mantıklı bir durum olmamasından dolayı hem piyasada hem de düzenleyici kurum ve devlet tarafında önleyici tedbirler geldi ve gelmeye devam ediyor. Hem Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ve Bakanı’nın söylemleri akabinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun aldığı bir karar ile artık 2018 sonuna kadar bu AKN uygulamasını kaldırmaya yönelik aşamalı bir yol haritası ortaya çıktı. İlk önemli aşamalardan bir tanesi 1 Mayıs 2017’de hayata geçti. Bu düzenlemeyle özellikle gece kullanımlar AKN uygulamasının dışına çıkartıldı. Gece derken 02:00 – 08:00 saatleri arasındaki kullanım artık AKN hesaplarına ve sınırlamaları ve kısıtlamalarının dışına çekildi. Bu saatler zaten genellikle kullanımların düşük olduğu saatler. Dolayısıyla sınırsız imkanı sağlamak için hiçbir neden yok.

İnternet hızının azaltılmasındaki değişiklikler neler?

Bunun dışında aynı tarihte yürürlüğe giren düzenleme sayesinde artık AKN noktasına ulaşmış kısıtlanan abonelere kısıtlama ve hız düşüklüğünü düzenleyen belirli bir seviyenin üzerinde tutan bir düzenleme devreye girdi. Artık eskiden 3 megabite ağırlıklı olarak bu hızlar düşürülüyordu kullanıcının ilk hızı ne olursa olsun. Şimdi aldığı hıza göre belirli bir orana en fazla düşürülebileceği öngörülüyor. Yine 8 megabitler yine eski seviyesine düşürülebiliyor ama 8 megabit’in üzerinde 16 megabit kullanıcılar 3’e değil belki 5’e sınırlıyorlar. 24 alanlar farklı bir seviyelere… Kullanıcının satın aldığı kapasite daha yüksekse artık 3 megabit’e değil daha ara bir hıza sınırlıyor. Akma yine de bir kısıtlama devam ediyor. Ve özünde AKN seviyesinin gerçek kullanım seviyelerle örtüşmemesi henüz çözülmüş bir şey değil bu düzenlemeyle. Hala görüyoruz ki pazarda 35 ve 50 Gb paketler çok yaygın. Ama ortalama kullanım 70 Gb’ları bulmuş ve artmaya devam ediyor. Asıl çözüm bir şekilde bu AKN seviyelerinin yükselmesinden geçecek. 2018 sonunda da tamamen kalkması bekleniyor.

POPÜLER İNTERNET KAMPANYALARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Peki TurkNet olarak siz bu değişikliği nasıl yorumluyorsunuz?

TurkNet olarak ilkemiz felsefemiz zaten interneti doya doya kullandırtmak. Bu AKN düzenlemelerinin çok mantıklı olmadığı olsa olsa gerçekten ortalama kullanımlarının kat kat üzerindeki kullanımları önlemeye yönelik ve illegal paylaşım dediğimiz unsuru önlemeye yönelik olması gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden biz bu düzenlemelerden de epey önce giriş AKN noktamızı zaten değil 35 – 50, 150 Gb’tan belirledik. Ve Mart 2016’dan beri zaten 150 Gb paketler. Yani ortalama kullanım seviyesinin 2 kattan fazla bir seviyede bulunduruyoruz. Bu seviyeden daha da yükseltmek için de çalışmalarımız devam ediyor.

Yeni çalışmalarınız var mı?

Kendi altyapı yaptığımız ve toplamda 5 milyon civarı haneyi kapsayan alanlarda tamamen AKN’siz paketler sunuyoruz.  Yani hiçbir şekilde AKN uygulamamaktayız. Bizim de önemli bir müşteri kitlemiz bu paketlerden istifade edebiliyor. Dediğim gibi neredeyse Türkiye’deki hanelerin dörtte birine yakın bu paketlerden istifade edebiliyor. 26 ilde bu hizmetleri veriyoruz ve yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Biz AKN bu kadar sıkıntılı bir noktaya gelmesine çok üzülüyoruz. AKN’nin yeri yok değil. Çok abartı gerçekten abartı kullanımlara yönelik bir mantığı olabilir. Ama şu anki seviyenin ortalama kullanım seviyesinin altında bir AKN’nin olması hiçbir şekilde mantığı olmadığını ve biz bunu asla yapmıyoruz ve artık AKN’nin ortalama kullanım seviyesinin çok üzerinde belirliyoruz.  Bunu yapmaya da devam edeceğiz.

Bu değişikliklerin kullanıcıya yansıması nasıl oldu?

Kullanıcılar genel olarak sevindiler. Farkındalık tam olmamak birlikte gece kullanım aslında bu düzenlemeyle bir defa artmış durumda. Ötekisi bununla birlikte AKN devri girdikten sonra hızların yükselmiş nedeniyle yine kullanım artmış durumda. Zaten kullanıcı başı kullanımlar bir artış  trendi içerisindeydi. Bu artış trendi devam ediyor hatta hızlanıyor. Yani insanlar daha doya doya kullanabiliyorlar. Ancak halen görüyoruz ki bu AKN düzenlemeler yine de birçok kullanıcı için sektörde yetersiz kalıyor. Hala 35 – 50 Gb gibi çok düşük kotalara takılan insanlar var. Her ne kadar takılma sonrası deneyimleri eskiye nazaran biraz iyileşmiş olsa da yine de etkileniyorlar. Ve bu paketlerin yetersizliği çözülmüş değil. Halen ortada… 35 – 50 Gb paketlerin aslında kullanım gerçeklerine göre uygun olmadığı ve bir şekilde başka bir çözüm gerektiği ortada diye düşünüyorum.

En Avantajlı İnternet Tarifelerini İncelemek İçin TIKLAYIN

Peki bu düzenlemeler indirme hızını etkileyecek mi?

Bu düzenleme kendisi download hızları düzenlemiyor.  Fakat genel trend olarak Türkiye’de hem teknolojik anlamda hem de insanlar tüketicilerinin talepleri yönünde bir artış trendi içeresinde. Git gide alınan portlar hızlar yükseliyor. ADSL2 Plus dediğimiz teknolojiden VDSL2 dediğimiz teknolojiye geçiş de devam ediyor.

Gitgide kullanıcılarımızın ve sektördeki kullanıcıların VDSL teknolojiye geçtikleri, VDSL teknoloji sayesinde 24, 30, 50, 75, 100 megabitlere kadar hız gördüklerinin ve kullandıklarını görüyoruz. Aslında inanılmaz hızlı bu alanda da değişiklikler oluyor. Daha 2 – 3 sene önce en yüksek tarifeler paketler 8 megabit iken şimdi artık 16 megabit bile düşük gören 70 – 80 megabit kullanan çok sayıda kullanıcı olmaya başladığını ve bunu olumlu ve güzel bir gelişme olarak görüyoruz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • İskonto ve İştira Kredisi Nedir? 14.04.2021

  İskonto ve İştira Kredisi Nedir?

 • Döviz Kurları ve Piyasası Hakkında Merak Edilenler 13.04.2021

  Döviz Kurları ve Piyasası Hakkında Merak Edilenler

 • En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar 13.04.2021

  En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon