Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

İhtiyaç Kredisine 48 Ay Vade Geldi!

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 22.09.2016 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Değişiklikler bununla da kalmıyor.

İhtiyaç Kredisine 48 Ay Vade Geldi!
Başbakan Yıldırım’ın açıklamasına göre kredi kartı borçları 72 aya (6 yıl) kadar yeniden yapılandırılacak. Yapılacak değişiklikler kapsamında tüketici kredilerinde azami vadenin 36 aydan 48 aya (4 yıl) çıkarılmasıyla birlikte 100 bin TL’ye ev alan bir kişinin, 80 bin liralık banka kredisi almaya imkan tanınması da yer alıyor.

Ve beklenen karar açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım, kredi kartında taksit sınırının 9 aydan 12 aya çıkartıldığını açıkladı.

Değişiklikler bununla da kalmıyor. Başbakan Yıldırım’ın açıklamasına göre kredi kartı borçları 72 aya (6 yıl) kadar yeniden yapılandırılacak. Yapılacak değişiklikler kapsamında tüketici kredilerinde azami vadenin 36 aydan 48 aya (4 yıl) çıkarılmasıyla birlikte 100 bin TL’ye ev alan bir kişinin, 80 bin liralık banka kredisi almaya imkan tanınması da yer alıyor.

Kredi ve kredi kartları ile ilgili beklenen açıklama nihayet geldi. Bir süredir bankaların ve tüketicilerin beklediği ihtiyaç kredisi vadesinin uzatılması ve kredi kartı taksitlerinin artması ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım açıklama yaptı.

Kredi kartına 12 taksit geldi

Enflasyonun kontrol atlına alınması amacıyla alınan kararlar neticesinde gıda, akaryakıt, hediye çeki vb. kalemler dışında kredi kartı takstileri 9 aydan 12 aya uzatıldı. Kredi kartı ile cep telefonu alımlarında yasak devam ederken, yerli üretim elektronik aletlerin teşvik edilmesi ile ilgili daha sonra açıklanacak olan detaylarda yerli üretim cep telefonlarının da yer alması bekleniyor.

Beyaz eşya dışında kalan elektronik eşyalar ve bilgisayar alımlarında kredi kartı taksit sınırı 6 ay. Uçak bileti, konaklama, kozmetik, alkollü içecek  ve sağlık ürünü satın almaları ile  dernek ve vergi ödemeleri  ve yurt dışı harcamaları ile ilgili 9 ay taksit sınırı devam edecek. Kurumsal kredi kartları ile yapılan mal alışverişlerinde ise taksit 9 aydan 12 aya yükseltildi.

İhtiyaç kredisi 48 ay, yapılandırma 72 ay

İhtiyaç kredisi vadesi 36 aydan 48 aya yükseltilirken tüketiciyi sevindirecek bir diğer haberde yapılandırmanın 72 aya  çıkartılması oldu. Bir defaya mahsus olmak üzere kredi  ve kredi kartı borcunuzu 72 aya kadar yapılandırabilirsiniz. 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi ise tüketicinin aylık taksitlerini düşürecek. 48 ay vadeli kredi seçeneklerine sitemizden ulaşabilir, 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Kredi kartı limiti gelirin 4 katına kadar çıkabiliyor

Yapılacak yeni düzenleme ile kredi kartı limiti kişinin gelirinin dört katına kadar çıkabilecek. Yani bin TL geliri olan bir kimse kredi kartı ile 4 bin TL’ye kadar alışeriş yapabilecek. Geliri belirlenemeyen kişiler içinse asgari ücret baz alınacak ve üst limit 5 bin 200 TL olacak.

Bir haber de konut kredisinden…

Konut kredisi ile ev almayı planlayanlar için de güzel bir haber geldi. %75 olan konut kredisi kullandırım oranı %80’e çıkacak. Bir örnekle açıklamak gerekirse, 100 bin TL’lik bir ev almak istediğinizde banka bunun sadece 75 bin TL’sini size verirken 25 bin TL’sini siz peşinat olarak vermek zorundaydınız. Yeni düzenleme ile 100 bin TL’lik bir ev almak istediğinizde banka 80 bin TL verecek, peşinatınız 20 bin TL olacak.

Gıdaya ciddi takip!

Tüketicilerin en çok yakındığı konulardan biri gıda fiyatları. Aynı durumdan üretici de nasibini alıyor. Üretici mahsülünden para kazanamadığını söylerken tüketici fiyatların el yakmasından şikayetçi. Aradaki kaybın ne olduğu, tarladan tezgaha ürün gelirken neden bu kadar fiyat artışı olduğunun detaylıca araştırılacağını söyleyen Yıldırım, bu konuyla ilgili Gıda Komitesi’nin ciddi bir çalışma yapacağını söyledi. Başbakan Yıldırım, fiyatlarla oynama konusunda kötü bir amaç olduğu tespit edilirse ette uygulandığı gibi geçici ithalatla piyasa dengesinin sağlanabileceğini belirtti.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

 • Parsel Nasıl Sorgulanır? 22.07.2021

  Parsel Nasıl Sorgulanır?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon