İhtiyaç Kredisi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

İhtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorsanız, ihtiyaç kredisine yönelik tüketici hakları ile ilgili bilmeniz gereken bazı durumlar var. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu’nun Tüketici Kredisi bölümünde yer alan bilgileri sizin için derledik.

Faiz Oranı

Süresi belli olan tüketici kredisi sözleşmelerinde kullanılacak faiz oranı sabit olarak belirlenir. Yapmış olduğunuz sözleşmede akdi faiz, efektif yıllık faiz veya kredi toplam maliyeti yer almıyorsa kredi tutarı faizsiz olarak sözleşme süresinin sonuna kadar kullanılır. Eğer efektif faiz oranı sözleşmede,  olduğundan düşük gösterilmişse kredinin toplam maliyeti hesaplanırken esas alınacak akdi faiz oranı, düşük gösterilen efektif faiz oranına uyacak şekilde yeniden belirlenir ve ödeme planı yapılan değişikliklere göre yeniden düzenlenir.

Banka kredi faiz oranını değiştirmek isterse, yapmak istediği değişiklik yürürlüğe girmeden 30 gün önce yazılı olarak tüketiciye bildirmelidir. Kredi faiz oranının değişmesi durumunda, bildirim tarihinden sonraki 60 gün içinde borcun tamamını öderseniz faiz artışından etkilenmezsiniz. Bu durumun dışında erken ödeme yapmak istediğinizde ise kredi veren, erken ödenen miktara göre faiz ve diğer maliyet unsurları için gerekli indirimi yapmakla yükümlüdür.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı Hangi Bankada?

Kredi Sigortası

Kredi verene, yazılı ya da kalıcı veri saklayıcısı yoluyla açıkça bir kredi sigortası talebinde bulunmadığınız sürece kredi sigortası yapılamaz. Kredi sigortası yaptırmak isterseniz, sigorta şirketinden sağladığınız teminat kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır.

Cayma Hakkı

Tüketici olarak çekmek istediğiniz krediden sözleşme yapılmış olsa da cayma hakkına sahipsiniz. Sözleşme yapıldıktan sonraki on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai ücret ödemeden tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilirsiniz. Cayma hakkından faydalandığınızda, çekmiş olduğunuz kredi tutarını (anapara) ve anaparayı ödediğiniz tarihe kadar işleyen faizi, cayma bildiriminizi kredi verene gönderdikten sonraki en geç 30 gün içinde ödemeniz gerekir.

İhtiyaç kredisi ile ilgili bilmeniz gereken diğer durumlar şunlar:

  • Kredi sözleşmesinin koşullarını içerek sözleşme öncesi bilgi formu, sözleşme kurulmadan makul bir süre önce tüketiciye sunulmalıdır.
  • Yapılan sözleşmeye ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda bu hesaba ilişkin ücret ya da kredi masrafları talebinde bulunulamaz.
İhtiyaç Kredisi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
3.7 (74.55%) 11 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir