Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

İhtiyaç Kredisi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 20.08.2014 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

İhtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorsanız, ihtiyaç kredisine yönelik tüketici hakları ile ilgili bilmeniz gereken bazı durumlar var.

İhtiyaç Kredisi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu’nun Tüketici Kredisi bölümünde yer alan bilgileri sizin için derledik.

İhtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorsanız, ihtiyaç kredisine yönelik tüketici hakları ile ilgili bilmeniz gereken bazı durumlar var. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu’nun Tüketici Kredisi bölümünde yer alan bilgileri sizin için derledik.

Faiz Oranı

Süresi belli olan tüketici kredisi sözleşmelerinde kullanılacak faiz oranı sabit olarak belirlenir. Yapmış olduğunuz sözleşmede akdi faiz, efektif yıllık faiz veya kredi toplam maliyeti yer almıyorsa kredi tutarı faizsiz olarak sözleşme süresinin sonuna kadar kullanılır. Eğer efektif faiz oranı sözleşmede,  olduğundan düşük gösterilmişse kredinin toplam maliyeti hesaplanırken esas alınacak akdi faiz oranı, düşük gösterilen efektif faiz oranına uyacak şekilde yeniden belirlenir ve ödeme planı yapılan değişikliklere göre yeniden düzenlenir.

Banka kredi faiz oranını değiştirmek isterse, yapmak istediği değişiklik yürürlüğe girmeden 30 gün önce yazılı olarak tüketiciye bildirmelidir. Kredi faiz oranının değişmesi durumunda, bildirim tarihinden sonraki 60 gün içinde borcun tamamını öderseniz faiz artışından etkilenmezsiniz. Bu durumun dışında erken ödeme yapmak istediğinizde ise kredi veren, erken ödenen miktara göre faiz ve diğer maliyet unsurları için gerekli indirimi yapmakla yükümlüdür.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı Hangi Bankada?

Kredi Sigortası

Kredi verene, yazılı ya da kalıcı veri saklayıcısı yoluyla açıkça bir kredi sigortası talebinde bulunmadığınız sürece kredi sigortası yapılamaz. Kredi sigortası yaptırmak isterseniz, sigorta şirketinden sağladığınız teminat kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır.

Cayma Hakkı

Tüketici olarak çekmek istediğiniz krediden sözleşme yapılmış olsa da cayma hakkına sahipsiniz. Sözleşme yapıldıktan sonraki on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai ücret ödemeden tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilirsiniz. Cayma hakkından faydalandığınızda, çekmiş olduğunuz kredi tutarını (anapara) ve anaparayı ödediğiniz tarihe kadar işleyen faizi, cayma bildiriminizi kredi verene gönderdikten sonraki en geç 30 gün içinde ödemeniz gerekir.

İhtiyaç kredisi ile ilgili bilmeniz gereken diğer durumlar şunlar:

 • Kredi sözleşmesinin koşullarını içerek sözleşme öncesi bilgi formu, sözleşme kurulmadan makul bir süre önce tüketiciye sunulmalıdır.
 • Yapılan sözleşmeye ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda bu hesaba ilişkin ücret ya da kredi masrafları talebinde bulunulamaz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon