İhtiyaç Kredisi 60 Ay Vadeli Oluyor!

Bir süredir konuşulan kredi vadeleri ile ilgili güncelleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre bireysel ihtiyaç kredileri ve nihai fatura değeri 120 bin TL’yi aşmayan araçlar için kullanılan taşıt kredilerinin vadesi 60 aya çıkartıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni Yönetmeliğe göre hem kredi vadeleri hem de yapılandırma vadeleri uzadı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında, konutun 22 Kasım 2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684’üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere:

 • Tüketici kredilerinin vadesi 60 ayı,
 • Nihai fatura değeri 120 bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 60 ayı,
 • Nihai fatura değeri 120 bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı,
 • Bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı,
 • Tablet alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı,
 • Fiyatı 3500 TL’ye kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı,
 • Fiyatı 3500 TL’nin üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı

aşamayacak. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında da aynı vadeler uygulanacak.

Hemen Kredi Hesapla

Yapılandırmada 60 ay avantajı!

Yürürlük tarihinden itibaren alınan kredilerin yapılandırmasında 60 ay vadenin geçerli olmasının yanı sıra yönetmeliğe eklenen geçici madde sayesinde, bu maddenin yürürlük tarihinden önce alınan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri de, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda, 60 ay vade ile yapılandırılabilecek.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

 1. Diğer bankalardaki tüketici kredisi taksitlerimin tek bir bankada toplanması için 100.000.- tl tutarında borc transferi kredisine ihtiyacım var. Kredi skorum cok iyi ödemelerim ise cok düzenli. Özel bir sektörde ücretli olarak çalışmaktayım gelir durumum ise mevcut kredi taksitlerimi ödemeye yetecek düzeyde. Ancak cok fazla banka olması takip etmemi zorlaştırmaya başladı. o yüzden tüm kredilerimi tek bir banka altında toplamak istiyorum. Gerekli görüldüğü kadar kefil verebilirim. ayrıca 2 adet arabam var araç rehnide verebilirim. Konu hakkında bilgilendirilmek istiyorum.
  saygılarımla

 2. Sayın Gülay Kartal,

  Borç transferi kredisi için bankalarla birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir