Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.06.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Sigorta işlemleri arasında en çok bilinen ve sıklıkla kullanılan hayat sigortası, bireylerin geleceğini güvence altına alması konusunda birçok ayrıcalık ve kolaylık sunmaktadır.

Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hayat sigortası, karşılaşabileceğiniz risk durumlarında sizi ve aile bireylerinizi güvence altına alır.

Sigorta işlemleri arasında en çok bilinen ve sıklıkla kullanılan hayat sigortası, bireylerin geleceğini güvence altına alması konusunda birçok ayrıcalık ve kolaylık sunmaktadır.

Hayat sigortasını yaptırmış olan ya da yaptıracak olan herkes vefat gibi durumlarda ailesindeki bireylerinin hayatını maddi açıdan bu sigorta ile güvence altına alır. Ayrıca hastalıklar için tedavi giderlerini karşılayan sigorta şirketi, maluliyet ve sakatlık durumlarında da maddi destek sunar.

Bireysel ve özel bir poliçe olan hayat sigortası, zorunlu değil isteğe bağlıdır. Fakat yapılmasının çok ciddi avantajları vardır. Hastalık ve vefatın yanı sıra işsizlik teminatı da eklenebilir. Bu teminat sayesinde işsiz kalmanız hâlinde tazminat alırsınız ve maddi sıkıntılar yaşamazsınız.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası, karşılaşabileceğiniz risk durumlarında sizi ve aile bireylerinizi güvence altına alır. Hastalık, işsizlik ve ölüm gibi durumlar karşısında yararlanabileceğiniz bu sigorta poliçesini sigorta şirketleri, yetkili acenteler ve bankalardan temin edebilirsiniz. Hayat sigortası fiyatları ise teminat kalemleri ve ödenecek tazminatlar dikkate alındığında bir hayli cazip seviyelerde kabul edilmektedir.

Yaşamını yitiren kişilere hayat sigortası birden çok poliçe seçeneği sunar. Bu poliçeler kapsamında banka ya da sigorta şirketi, belirlenen teminat limitleri doğrultusunda mirasçılara para desteği yapar. Hayat sigortası özellikle kredi çekildiğinde yaptırılmaktadır. Zorunlu olmasa bile pek çok banka, kredi kullandırırken bu poliçeyi talep eder.

Banka bu sigorta ile alacaklarını garanti altına alır. Kredi çekerken hayat sigortası yaptıran tüketicilerin vefat etmesi durumunda borç, sigorta şirketi tarafından bankaya ödenir. Bu sayede hem banka alacaklarını tahsil etmiş olur hem de borçlunun yasal mirasçıları maddi bir yük altına girmez.

Hayat Sigortasını Neden Yaptırmalıyım?

Hayat sigortası gerekli mi, değil mi buna siz karar vermelisiniz. Fakat geleceğinizi şimdiden güvence altına alabileceğiniz bu sigortayı yaptırmanın birçok avantajı vardır. Birçok teminat kalemi olduğu için farklı durumlarda farklı avantajlara sahip olursunuz. Bu avantajlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Yaşayacağınız herhangi bir maluliyet durumunda hayatınızı kolaylaştırmaya ve bu şekilde devam ettirmenize olanak tanır.
 • Beklenmeyen bir anda oluşan tehlikeli bir hastalık durumunda size maddi anlamda destek sağlar.
 • Vefat durumunda, aile bireylerinizin yaşam standartlarının düşmesini engelleyecek tutarlarda tazminat ödemesi yapar ve eğitimi devam eden çocuklarınız var ise eğitimlerinin tamamlanması için destek sunar.
 • Olası kazalardan sonra doğan tedavi masrafları ve sağlık giderleri de poliçedeki teminat limitleri dahilinde ödenir.
 • Size özel hayat sigortası poliçeleri ile sağlık ve eğitim gibi alanlarda ücretsiz hizmet ve indirimlerden yararlanma şansına sahip olursunuz.
 • Anlaşmalı sağlık kuruluşlarındaki belirli hizmetleri ücretsiz alırsınız.

Hayat Sigortasının Teminatları Neler?

Bu sigorta teminatları içerisinde ana teminat ve ölüm yani vefat teminatları yer alır. Sigortalının vefat etmesi durumunda kanuni varislere, sigorta poliçesinde belirtilmiş olan tutarda teminat ödenir. Özel hayat sigortaları, ölüm gibi durumların yanı sıra aşağıda sıralanmış olan ek teminatları da içerir. Bu teminatlar sigorta şirketine ve poliçe türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 1. Sigorta yaptırmış olan kişinin kazara ölüm teminatı
 2. Kaza sonucu tedavi için gerekli masraflar teminatı
 3. Hastalık, kaza sonucu maluliyet teminatı
 4. Tehlikeli hastalıklar için hastalık teminatı
 5. Dönüşümlü işsizlik teminatı
 6. Günlük oluşabilecek risk durumlarında hastalıklara istinaden ödenen sigorta teminatı
 7. Sigortalı olan kişi veya kişilerin işsiz kalmaları durumunda işsizlik için alabilecekleri poliçe teminatları
 8. Ev hanımları, öğrenciler için kaza ve hastalık sonucunda destek sağlayacak gündelik hastane tazminat teminatı,
 9. Profesyonel meslek sahipleri için kaza veya hastalık sonucunda destek sunacak geçici iş göremezlik teminatı

Hangi Durumlarda Hayat Sigortası Ödemelerinden Yararlanamayız?

Sigorta poliçesindeki şartlar doğrultusunda gerçekleşen tüm rizikolar için tazminat ödemesi yapılır. Fakat bu şartları karşılamayan durumlarda sigorta şirketi sorumlu değildir. Dolayısıyla hayat sigortasının ödeme yapmadığı durumlar da vardır. Bu durumlar şöyle örneklendirilebilir:

 • Sigortalı olan kişinin kaza ve hastalık gibi durumlarda mirasçı olan yakınlarına miras bırakmak amacıyla intihar vb. vefat süsü vermesi ya da planlı bir ölüm gerçekleştirmesi durumunda ödeme yapılmaz.
 • Poliçeye konu olan kişi veya kişilerin, kasıtlı olarak öldürülmesi durumunda, olay adli vaka olarak değerlendirileceği için sigorta teminatları devre dışı kalabilir.
 • Yolculuğun kaçak olarak yapılması esnasında kişilerin havada, karada veya denizde seyahat etmeleri durumundaki kazalar sonrası doğan vefat, sakatlık ve hastalıklar için maddi destek sunulmaz.
 • Kişilerin savaş anında ölmesi durumunda ödeme yapılmaz. Ancak kişilerin bazı poliçeler maddesinde göz ardı ettirilmesi için ek tutar ödemesi yapılarak bu durum sağlanabilir.
 • Nükleer, kimyasal vb. gibi saldırılar sonucunda yaşamını yitiren kişilerin mirasçılarına ödeme yapılmaz.

Hangi Bankalar Hayat Sigortası Yapar?

Devlet bankaları ve özel bankaların neredeyse hepsi, sigortacılık hizmeti de sunar. Bu hizmeti banka adı altında değil, bankaya bağlı olarak kurdukları sigorta şirketi doğrultusunda yaparlar. Örneğin Akbank’tan yapılan bir sigorta, aslında Aksigorta şirketinden yapılmaktadır. Ayrıca her bankada farklı bir poliçe ücreti çıkması da muhtemeldir. Bu nedenle farklı bankalardan teklif almakta fayda vardır.

HangiKredi’den hem bankaların hem de özel sigorta şirketlerinin hayat sigortası teklifleri ile ilgili detaylı bilgiler alabilir, karşılaştırma yapabilirsiniz.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Şart mı?

Kredi çektiğiniz bankaların neredeyse tamamı, sizden hayat sigortası talep eder. Bankalar genellikle bu sigortayı mutlaka yaptırmanız gerektiğini söyler fakat yasal olarak böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Bankanın bu konuda ısrarcı olmasının sebebi, verdiği krediyi güvence altına almaktır. Kredi borcunu ödemenizi engelleyen bazı durumlarda, banka parasını sigorta şirketinden tahsil eder.

Kredi kullandırılırken yapılan sigortalar, tüketiciye yansıtılır. Bu nedenle, eğer banka size bilgi vermeden sigorta yaparsa poliçeyi iptal edebilir, prim iadesi alabilirsiniz. Ayrıca bankaların talep ettiği tek sigorta bu değildir. Kredilerde ihtiyaç duyulan sigortalardan bazıları şöyledir:

 1. Konut kredisi için konut sigortası ve DASK
 2. Taşıt kredisi için trafik sigortası ve kasko

Bu sigortalardan bazıları devlet tarafından zorunlu tutulduğu için, bankalar kredi vermeden önce yapılmış olmalarını bekler. İsteğe bağlı sigortaları ise size kredi kullandırma şartı olarak sunabilir ve bu durumda poliçeyi yaptırmanız gerekebilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon