Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Hangi Evlere Kredi Verilir?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

14.03.2015

Konut kredisi başvurusu yaptığınızda başvurunuzun kabul edilmesi ve kredinizin onaylanması diğer kredi türlerinde olduğu gibi sadece gelir belgenize ve kredi notunuza bağlı değildir.

Hangi Evlere Kredi Verilir?

Konut kredisinde evin durumu da, yani kredilendirme yapılacak evin özellikleri de son derece önemli faktörlerden birisidir.

Konut kredisi başvurusu yaptığınızda başvurunuzun kabul edilmesi ve kredinizin onaylanması diğer kredi türlerinde olduğu gibi sadece gelir belgenize ve kredi notunuza bağlı değildir.

Konut kredisinde evin durumu da, yani kredilendirme yapılacak evin özellikleri de son derece önemli faktörlerden birisidir. Bu yüzden konut kredisi başvurusu ya da konut kredisi hesaplaması yapmadan önce bu özelliklere dikkat etmenizde fayda var.

Peki, bankalar tarafından hangi evlere kredi verilir? Hangikredi.com olarak bu özellikleri derledik.

Evin kat irtifakı ya da evin kat mülkiyeti var mı?

Eğer satın almak istediğiniz evin kat irtifakı varsa, tapuda şerh, ipotek ya da benzeri problemlerle karşılaşmazsınız. Kat irtifakı, inşaatın yapılacağı ya da yapılmış olduğu arsanın üzerinde daireye ait olan hisse tapusu anlamına geliyor. İskan sahibi olduktan sonra da kat mülkiyetine geçmek lazım. Bu ikisi alınmadan evlere kredi verilmez.

Konut Kredisi Hesaplama

Evin iskanı alınmış mı?

Kat irtifakı varsa fakat kat mülkiyeti yok ise, bu aşamada yapmanız gereken evin iskanının alınmış mı yoksa alınmak üzere mi olduğu konularıdır. Bunun için evin bağlı olduğu belediyeden bilgi alabilirsiniz.

Tapu bilgileri

Konut kredisinde tapu bilgileri de önemlidir. Tapuda yer alan evin daire numarası ile sizin bakıp beğendiğiniz ve almayı düşündüğünüz evin aynı olduğuna, size bir örnek dairenin gösterilmediğine dikkat edin.

Konutun yaşı

Konut kredisinde evin yaşı da belirleyici etkenlerden birisidir. Her ne kadar eski, yani yaşı çok olan evlere konut kredisi kredilendirme işleminin yapılmadığı söylense de bu, kesin ve genel geçer bir veri değildir. Doğrusu, evin yaşı ne olursa olsun satılması ihtimalinde değerinin yüksek olup olmayacağıdır. Söz gelimi çok eski olsa da çevresel koşullar açısından son derece uygun ve işlek bir bölgedeki eve de kredilendirme yapılabilir.

En uygun konut kredisi seçeneklerine en güncel verilerle ulaşmak ve konut kredisi başvurusu yapmak için en güvenilir adres Hangikredi.com konut kredisi hesaplama sayfası bir tık ötenizde.

En Avantajlı Konut Kredisini Bul

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.