Hangi Evlere Kredi Verilir?

Konut kredisi başvurusu yaptığınızda başvurunuzun kabul edilmesi ve kredinizin onaylanması diğer kredi türlerinde olduğu gibi sadece gelir belgenize ve kredi notunuza bağlı değildir.

Konut kredisinde evin durumu da, yani kredilendirme yapılacak evin özellikleri de son derece önemli faktörlerden birisidir. Bu yüzden konut kredisi başvurusu ya da konut kredisi hesaplaması yapmadan önce bu özelliklere dikkat etmenizde fayda var.

Peki, bankalar tarafından hangi evlere kredi verilir? Hangikredi.com olarak bu özellikleri derledik.

Evin kat irtifakı ya da evin kat mülkiyeti var mı?

Eğer satın almak istediğiniz evin kat irtifakı varsa, tapuda şerh, ipotek ya da benzeri problemlerle karşılaşmazsınız. Kat irtifakı, inşaatın yapılacağı ya da yapılmış olduğu arsanın üzerinde daireye ait olan hisse tapusu anlamına geliyor. İskan sahibi olduktan sonra da kat mülkiyetine geçmek lazım. Bu ikisi alınmadan evlere kredi verilmez.

Konut Kredisi Hesaplama

Evin iskanı alınmış mı?

Kat irtifakı varsa fakat kat mülkiyeti yok ise, bu aşamada yapmanız gereken evin iskanının alınmış mı yoksa alınmak üzere mi olduğu konularıdır. Bunun için evin bağlı olduğu belediyeden bilgi alabilirsiniz.

Tapu bilgileri

Konut kredisinde tapu bilgileri de önemlidir. Tapuda yer alan evin daire numarası ile sizin bakıp beğendiğiniz ve almayı düşündüğünüz evin aynı olduğuna, size bir örnek dairenin gösterilmediğine dikkat edin.

Konutun yaşı

Konut kredisinde evin yaşı da belirleyici etkenlerden birisidir. Her ne kadar eski, yani yaşı çok olan evlere konut kredisi kredilendirme işleminin yapılmadığı söylense de bu, kesin ve genel geçer bir veri değildir. Doğrusu, evin yaşı ne olursa olsun satılması ihtimalinde değerinin yüksek olup olmayacağıdır. Söz gelimi çok eski olsa da çevresel koşullar açısından son derece uygun ve işlek bir bölgedeki eve de kredilendirme yapılabilir.

En uygun konut kredisi seçeneklerine en güncel verilerle ulaşmak ve konut kredisi başvurusu yapmak için en güvenilir adres Hangikredi.com konut kredisi hesaplama sayfası bir tık ötenizde.

En Avantajlı Konut Kredisini Bul
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir