Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Haciz ve Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? 

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 18.02.2021 Güncelleme Tarihi: 5.03.2021

Haciz husus her borçlu kişinin merak ettiği bir süreçtir.

Haciz ve Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? 
Bu süreçte işlemlerin nasıl gerçekleştiğini sizlere detaylı aktardığımız yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Borcu olanların ya da kredi alacakların özellikle merak ettiği konuların başında haciz gelir. Haciz hakkında merak ettiğiniz “haciz nedir, icra ve haciz süreci nasıl işler?” gibi tüm sorularınıza cevap bulmak için sizin için hazırladığımız blog sayfamızdan destek alabilirsiniz.

Haciz Nedir? Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Haciz, icra takibi adı verilen sürecin netleşmesi ile birlikte, borçlu olan bireyin hem gayrimenkul hem de menkul varlıklarına alacaklının talebi doğrultusunda el konulması anlamına gelir.

Haciz, borçlu ve alacaklı tarafların tamamını ilgilendiren yasal bir terimdir. Bu çerçevede haciz, borcun istenen dönem içinde tahsil edilememesi edilen halinde devlet tarafından alınması anlamına gelir. 

Alacaklı kişi ya da tüzel kişinin borcunu haciz ile tahsil etmesi için İcra Mahkemesi’nde dava açması gereklidir. Bu anlamda haciz sorgulama işlemi icra dosyası takibiyle aynı süreçleri kapsar. İcra dosyaları, bağlı olduğu icra müdürlüklerinin sisteminde kayıtlı olmalarından ötürü e-Devlet ve UYAP sistemini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Konut alımlarında ipotek ve haciz ile ilgili kapsamlı bilgi sahibi olmak için sayfamızı ziyaret edin.

Uyap Sisteminden Kısa Mesaj Kullanarak Haciz Sorgulama 


Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), yasal şekilde dosyaların tek bir yerde toplanmasına olanak sağlayan, son derece kullanışlı bir sistemdir. UYAP sistemi aracılığıyla adınıza haciz işlemi olup olmadığını icra dosyalarından takip edebilirsiniz.

 • UYAP sistemini kullanarak sorgulama işlemi yapabilmeniz için öncelikle kayıt olmanız gerekir. Kayıt işlemi onaylanan bireylerin kısa mesaj ile icra bilgilerine ulaşmasına imkan sağlanır.
 • Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell operatörlerini kullanan kişiler bu hizmetten faydalanabilirler.  Her sorgulama işlemi için vergiler dahil olmak 1,5 TL ücret tahsil edilir.
 • Sorgulama yapmak için telefonunuzun kısa mesaj kısmına T.C. kimlik numarası ve dosya numaranızı yazarak 4060'a kısa mesaj gönderebilirsiniz.

e-Devlet ile Haciz Sorgulama 


Devlet ile ilgili tüm işleri e-Devlet sisteminden yapabildiğiniz gibi, bu işlemi de bu platformdan yapmanız mümkündür. 

 • Haciz sorgulama için ilk olarak Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan "Dava Dosyası Sorgulama" sayfasına girin. 
 • Daha sonra çıkan ekranda sorgulama işlemini başlatmak için "kimliğimi şimdi doğrula" seçeneğini seçin.
 • T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi istenen tüm alanları doldurun.
 • Bütün alanları eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra sayfanın alt bölümünde yer alan "sisteme giriş yap" seçeneğini seçin.

E-Haciz Nedir? E-Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır? 


Borç tutarının ödenmemesi durumunda borçlulara ilk aşamada uyarı gönderilir. İkazdan sonra 7 iş günü içinde borcun ödenmesi ya da taksitlendirme yapılması beklenir. Borcun bu süreçte ödenmemesi halinde ise banka hesabına elektronik haciz uygulanır. 

E-haciz ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Haciz Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Haciz işleminin kaldırılması için ilk olarak dosya üzerindeki borcun ödenmesi gerekir. Borcun ödenmesi halinde söz konusu hacizli mallar üzerinden haciz kaldırılır. Alacaklının isteği üzerine de mallar üzerindeki haczin kaldırılması mümkündür.

Haczin usulsüz şekilde uygulandığına ilişkin bir durum var ise borçlu haczin kaldırılmasını talep edebilir. Bu durumda mahkeme kararı ile haciz kaldırılabilir. 

İcra ve Haciz Süreci Nasıl İşler?

İcra takibinin kesinleşmesinin ardından, alacağın tahsili için izlenebilecek birden çok yöntem bulunur ve bunların tamamı icra dosyasında talep oluşturularak tercih edilir. Haciz yolu ile alınan mallar satılarak elde edilen tutar alacaklıya ödenir. 

Kanuna göre borçlı şahsın yaşaması için gerekli olan mallar (koltuk, yatak, buzdolabı, çamaşır ­bulaşık makinesi) haczedilemez. İhtiyaç duyulan mallardan birden fazla mevcut ise ya da bu mallar aşırı lüks ise haczi mümkündür.

İcranın ise ilamlı ve ilamsız olmak üzere 2 türü bulunur. İlamlı icra, bir mahkeme kararı tabanlı olarak başlatılan icra türüne verilen addır. İlamsız icra ise bir mahkeme kararının olmasına gerek duyulmaksızın alacaklılar için başlatılabilecek icra takibidir. Örneğin, kiranızı tahsil edemiyorsanız İcra Müdürlüğü’nden ilamsız icra yöntemini kullanarak kiralanmış taşınmaz mülkün tahliyesine ilişkin genel haciz talebinde bulunabilirsiniz.

İlamsız İcra İle Takip

Çek, senet, poliçe ya da mahkeme kararı bulunmayan alacaklı, alacağını ipotek ya da rehinle tahsil etmemiş ise İcra Müdürlüğü’ne başvurarak ilamsız icra ile ya da diğer adıyla genel haciz ile  tahsil etmek üzere icra takibi başlatabilir. Bu takibi başlatmak için takip talebine alacağın varlığını kanıtlayan bir belge beyan etmek mecburi değildir.

Bu tip bir icra takibi kural olarak yetkili icra dairelerinde başlatılır. Borçlunun ikamet ettiği yerdeki icra dairesi yetkili daire olur. 

İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir?

Ödeme emrini tebliğ alan şahıs eğer borçlu olmadığını düşünüyorsa icra takibine itiraz edebilir. İlamsız icra takibinde itiraz, ödeme emrini gönderildiği icra dairesine yapılır. Bireyler itiraz dilekçelerinde hem icra dairesinin yetki durumuna hem de borca itiraz edebilirler. Yetki itirazı borca itiraz ile birlikte yapılır.

İtirazların yazılı olarak iletilmesi her durumda en doğrusu olacaktır. Şirket için yapılan itirazlarda ise şirketin bir avukatı mevcut değilse yetki kurallarına bağlı olarak itiraz dilekçesi yazılabilir.

Emekli Maaşına Haciz Ne Zaman Uygulanır?

Emekli maaşı, SGK alacakları ve nafaka talepleri haricinde emeklinin onayı olmazsa haczedilemez. Ancak banka emekli kişiye kredi taksidinin ödenmemesi halinde maaştan karşılanması için onay yazısı imzalatmış ise emekli maaşına haciz konulabilir. 

Yani bir diğer deyişle, bu haczin mümkün olması ancak, borçlunun borcunu emekli maaşından ödemek istediğini beyan etmesidir. 
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon