Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Hangi Noktalara Dikkat Edilmeli?

Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul yatırımı her daim avantajnı koruyan bir yatırım türü. Bir yandan kolay nakde çevrilebilir olması bir yandan da değer artışı yüzdesinin yüksek olması, bu yöntemi oldukça cazip kılıyor. Gayrimenkul ya da diğer adıyla taşınmaz yatırımı yapmak emek isteyen bir süreçtir ve yatırımcı bu konuda yeterli bilgiye sahip olmazsa bir takım ilave problemler yaşayabilir. Yatırım aşamasında son dakika sorunlar yaşamamak için detaylı bir araştırma yapmak bu konuda büyük önem taşır.

Ev, dükkan ya da arsa gibi gayrimenkul çeşitlerine yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları yazımız aracılığıyla öğrenebilir, önlemlerinizi de buna göre alabilirsiniz.

Gayrimenkul Yatırımı Yapacağınız Bölgeyi Belirleyin ve Araştırma Yapın

Gayrimenkul yatırımı yapacağınız bölgeyi belirlemenizin ardından detaylı bir araştırma yapmak için adımlarınızı atın. İlk olarak belirlediğiniz bölgenin demografik niteliklerini, iş gücü potansiyelini, eğitim kurumlarını, suç oranını ve hava kirliliği ile temizlik seviyesini araştırın.

İlk etabı bitirdiğinizde, seçeneklerinizi en düşük suç oranına, en düşük işsizlik düzeyine ve en yüksek iş gücü potansiyeline göre filtreleyin. Bu sayede yatırım yapma anlamında avantajlı bir yerdeki gayrimenkullerin listesini doğru bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Birikimlerinizi vadeli mevduat hesabı açarak değerlendirmek istiyorsanız HangiKredi Mevduat sayfasından güncel faiz oranları ile hesaplama yapabilirsiniz.

Yatırım Yapmak istediğiniz Gayrimenkul Türüne Karar Verin

Gayrimenkul alıcıları çoğu zaman varlıklarını hangi taşınmaza yatıracağına önceden karar verirler. Ancak bu, her zaman bu yolda ilerlemek zorunda değildir. Gayrimenkul tiplerini araştırıp daha sonra da seçim yapabilirsiniz.

Bir konut yatırımı yapmaya karar vermiş olsanız dahi değerlenme potansiyeli yüksek bir dükkan ya da arsa ile karşılaşırsanız seçiminizi değiştirebilirsiniz. Fakat araştırmanızı söz konusu gayrimenkul çeşidine göre yapmanız gerektiğini de hatırlatmakta yarar var. Daha somut anlatmak gerekirse, bir arsa ve ev yatırımını gözden geçirirken aklınızda olması gerekenler genellikle birbirinden farklı olacaktır. İlk aşamada hemen karar veremeyebilirsiniz, fakat yatırım yapmayı istediğiniz bölgeyi araştırmanız, karar vermenizde kolaylık sağlayacaktır.

Konut değerlemenin nasıl yapıldığını merak ediyor ve ayrıntıları öğrenmek istiyorsanız, “Konut Değerleme Nedir?” yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Gayrimenkulü Yakından Değerlendirmek için Ziyarette Bulunun

Genellikle çoğumuz emlak sitelerinden ilanlara bakarak ön bir araştırmada bulunuyoruz. Ancak ilan sayfalarında bulunan bilgiler ya da kullanılan fotoğraflar her zaman sağlıklı bilgiyi vermeyebiliyor.

Seçtiğiniz gayrimenkulün sitelerdeki ve ilanlardaki açıklamalara ve fotoğraflara paralel olduğundan emin olmak için seçtiğiniz gayrimenkulü muhakkak yakından görmelisiniz.

Çoklu aday gayrimenkulleriniz varsa, birden çok ziyarette bulunmanız gerekir. Bu anlamda, aynı bölge ya da şehirde bulunan birbirine en yakın olanları listeleyerek değerlendirme yapmak için randevu saatleri seçebilir, daha etkin bir ziyaret planlamasında bulunabilirsiniz.

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?” adlı içeriğimizden konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bölgede Hangi Hizmetlerin Etkin Olduğunu Araştırın

Çöp toplama, su, kanalizasyon, internet ve kablolu gibi hizmetlerin gayrimenkul bölgesinde yer alıp almadığını mutlaka araştırın.

İnternet ve kablolu hizmetler özellikle son yıllarda taşınmaz alımı ya da kiralama için tercih sebebidir. Bazı durumlarda büyükşehir merkezlerinde dahi port yetersizliği gerekçesiyle internet hizmeti verilmeyebiliyor. Bu durumda çok uygun konutlar bulunmasına rağmen internet hizmeti alınamayacağı için ev kiralanmaktan vazgeçilebiliyor. Konutlarda olduğu gibi aynı şekilde bir dükkan için de internet hizmeti son derece hayati.

Tapu harcı hesaplama ile ilgili ayrıntıları merak ediyorsanız, “Tapu Harcı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?” yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Taşınmazı Enine Boyuna Değerlendirin

Gayrimenkul kontrolünü yapmak için belli bir ücret karşılığı eksperden de yardım alabilirsiniz. Fakat ücret ödemeden de kontrolünü yapmanız mümkündür. Örnek vermek gerekirse, bir eve yatırım yaptığınızı düşünürsek, söz konusu konutu oturmak için aldığınızı varsayın ve eksiklerini değerlendirin.

Elektrik ve su tesisatı yeni mi, eski mi, tadilat gerektiren bir alan var mı, konutun boyanması gerekiyor mu gözden geçirin. Yani mevcut eksikler ya da kusurları düzeltmek için ne kadar masraf yapılması gerektiğini hesaplayın ve bunun notlarını alın.

Alıcı Olarak Teklif Vermeden Önce Olası Bütün Masrafları Gözden Geçirin

Hasar ve tadilat gerektiren bütün durumlar ve masraf çıkarabilecek bütün ayrıntıları dahil ederek ilk teklifi yapmadan önce bunları da hesaba katarak değerlendirmenizi yapın.

Satıcıya bu giderleri ödemesi ya da problemleri çözmesi için ricada bulunabilirsiniz. Birçok satıcı, satmak üzere olduğu gayrimenkul için bu problemlerle ilgilenmek istemez. Bu durum ise satış fiyatında indirim talep etmek için hem bir fırsat hem de en iyi yöntemdir.

Gayrimenkulünüzü alırken kredi kullanacaksanız Ne Kadar Kredi Çekebilirim? hesaplama aracını kullanarak alabileceğiniz maksimum kredi tutarını öğrenebilirsiniz.

Taşınmazın Kredi uygunluğunu, Tapu Bilgilerini ve Deprem Yönetmeliği Uygunluğunu Değerlendirin

Alacağınız gayrimenkulün banka kredisi alınarak satın alıma uygun olup olmadığını kontrol edin ve ne kadar kredi kullanabileceğinizi değerlendirin.

Tapuda bulunan bilgileri kontrol etmeniz de büyük önem taşır. Örnek vermek gerekirse, 100 metrekare olduğu yazılı olan bir taşınmaz, tapuda 80 metrekare görünebilir. Bu yüzden satın almadan önce tapu bilgilerini de gözden geçirmeniz gerekir.

Satın alacağınız gayrimenkulün deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş olması da bir başka koşuldur. Bu ayrıntıyı da göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Güncel faiz oranları ile konut kredisi hesaplamak için HangiKredi Konut Kredisi Hesaplama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Gayrimenkul Değerlenme Oranını Düşünerek Yatırım Yapın

Gayrimenkule yatırım yaparken dikkatli etmeniz gereken en önemli konulardan biri de, yatırım yapacağınız para miktarı ve satın alacağınız taşınmazın amorti süresi ve getiri oranıdır.

Emlak yatırımlarında kısa sürede yüksek kazanç elde etme beklentisi olabilir, ancak bu genellikle riskli bir durumdur. Bu yüzden de gayrimenkulün değeri, geçen zaman ile doğru orantılı bir biçimde yükselmelidir.

Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Hangi Noktalara Dikkat Edilmeli?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir