Evliyken Alınan Krediler Boşanma Sonrasında Ne Olur?

Konut kredileriyle ilgili en çok merak edilen konulardan biri boşanma sırasında krediye ya da eve ne olacağı. Aslında bu konu kanun maddelerinde de belirtilmiş. Ancak zaman zaman mahkemelerde bu tür davalara rastlanabiliyor.

Peki nedir işin doğrusu? Evlilik sırasında krediyle alınmış bir konut, boşanma sonrasında hem borcu hem kendisi nasıl paylaşılıyor? İşte bu ve benzeri konular için Hangikredi.com olarak Avukat Ayça Özdoğan’la konuştuk…

İşte o röportaj

Öncelikle konut kredisi ile ev almış bir çift kredinin borcu bitmeden evi satışa sunabilir mi?

Evet… Ev üzerinde bir borç olsa dahi bu satışa engel değil. Fakat borcuyla birlikte satışı yapılır. Üçüncü kişiye devri yapılırken borçla birlikte devredilebilir konut.

Boşanma durumunda evin borcu mu paylaşılır yoksa ev satışa mı sunulur?

Boşanma halinde krediyle alınmış bir taşınmaz varsa kredi borçlusu kimse bu borçtan sorumlu olmaya devam eder. Fakat diğer eşin evlilik içinde ödenen kredilere karşılık bir alacak hakkı doğar. Bu alacak hakkından kaynaklı mal diğer eşte kalırken diğer eş sadece bir alacak hakkına sahip olacaktır.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

Eşlerden biri çalışmıyorsa yine de alacak hakkı doğar mı?

Evet… Medeni Kanun gereği artık eşler çalışsa da çalışmasa da diğer eşin aldığı ve edinilmiş mal dediğimiz paylaşılacak mal varlığı kapsamındaysa hak sahibi oluyor. Yani çalışmasına bakılmaksızın yine bu alacak hakkına sahip olur.

Eşlerden biri birlikte oturulan evi teminat göstererek kredi çekmek isterse diğer eşin rızası gerekir mi?

Birlikte oturulan ev eğer aile konutu vasfındaysa yeni hayatlarını sürdürdükleri ailenin birlikte yaşadığı konutsa aile konutunda yapılacak her türlü sınırlandırma diğer eşin açık rızasına bağlıdır. Yani bir kredi kullanmak için aile konutu teminat olarak gösterilecekse mutlaka malın sahibi olan eş diğer eşin açık rızasının almak zorundadır.
İŞTE BANKALARIN EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ ORANLARI

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir