Evli Çiftlerin Kredi Almadaki Sorumluluğu Nedir?

Evli çiftler için hayat müşterek ancak kredi ödeme konusu için de aynı şey geçerli mi? Evli çiftlerin kredi alması ve bu konudaki yükümlülükleri ile ilgili Avukat Seyhan Çoban Wiles’a birkaç soru yönelttik.

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Evli çiftlerin kredi alma konusundaki sorumluluğu nedir?

Bir eşin kredi borcundan diğer eşin herhangi bir sorumluluğu yoktur. Fakat bu durum kredi türlerine göre değişiklik gösterebilir. Taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisinde farklı durumlar söz konusu olabilir. Bu kredi türlerinde, evlilik birliği içerisinde bir eş diğer eşin kredi borcundan sorumlu değildir. Boşanma halinde, mal paylaşımı söz konusu olduğunda örneğin konut kredisi çekilmiş ve borcun ödemesi tamamlanmamışsa o borç, mal paylaşımına yansır. Aslında bu dolaylı bir sorumluluktur, sözleşmeden kaynaklanan direkt bir sorumluluktan bahsedemeyiz. Sözleşmeye imza atan o eş sorumludur, diğer eşin bu konuda yasal bir sorumluluğu yoktur.

Evlenmeden önce alınmış kredide eşin sorumluluğu var mı?

Evlilik birliği kurulmadan önce alınmış kredide diğer eşin herhangi bir sorumluluğu bulunmaz.

Kredi kartı borçları için de yine bu söyledikleriniz geçerli mi?

Aynı şeyler kredi kartı borcu için de geçerli çünkü kredi kartı alınırken de sözleşme yapılmaktadır. Kredi kartı da aslında yine bir kredi türüdür. Bundan dolayı bir eşin kredi kartı borcu varsa diğer eşin bu borçla ilgili sorumluluğu bulunmamaktadır.

En avantajlı ihtiyaç kredisi faiz oranları için TIKLAYIN

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir