Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Devletten 15 Bin TL

Günümüzde ev sahibi olmak pek de kolay değil. Konut kredisi ile ev alacaklar için yüksek konut kredisi faizleri, büyük şehirde yaşayanlar için yüksek konut fiyatları derken süreç zorlaşıyor. Ev almak isteyenlerin işini bir nebze kolaylaştıracak güzel haber ise devletten geldi. İlk evini alacak olanlar devletten 15 bin TL’ye kadar destek alabilecek. 26 Ağustos 2016’da başlayacak bu uygulamanın detaylarını sizler için derledik.

Devlet Desteği Nasıl Alınıyor?

Devletin ev sahibi olmak isteyenlere verdiği 15 bin TL destekten faydalanabilmek için öncelikle bir TL hesabı açtırmanız gerekiyor. Bu hesabı herhangi bir bankanın yurt içi şubesinden açtırabilirsiniz. Hesabı açtırırken devletten konut desteği almak için açtırdığınızı belirtmelisiniz. Açtırdığınız hesaba açılış tarihinde 30 bin TL’ye kadar para yatırabilirsiniz. Aylık ya da üç aylık periyodlarda bu hesaba ödeme yapmanız gerekiyor. Aylık ödeme yapacaksanız en az 250 TL, en fazla 2.500 TL olacak şekilde, 3 ayda bir ödeme yapacaksanız en az 750 TL, en fazla 7.500 TL olacak şekilde ödeme yapmanız gerekiyor.

Konut hesabından devlet desteği alabilmek için 3 yıl boyunca bu hesap açık olmalı ve düzenli para akışı sağlamalısınız. Devletin konut hesabında para biriktirenler için sağladığı maksimum destek tutarı 15 bin TL. Bu hesapta biriken paranızın %20’si 15 bin TL’yi geçtiği zaman yani 75 binden fazla birikim yaptığınız zaman, 75 bin TL ‘nin üstü için devlet desteği alamıyorsunuz. Ayrıca mavi kart sahipleri devletin sunduğu bu imkandan faydalanamıyor.

Hesaba Ödeme Yapmazsam Ne Olur?

Devletin konut alımları için sunduğu bu devlet desteğinden faydalanabilmek için açılan mevduat hesabına aylık ya da üç aylık düzende nakit girişi sağlanması gerekiyor. Aylık ödeme yapmayı seçtiyseniz bir yıl içinde 3 kez, 3 aylık ödeme yapmayı seçtiyseniz bir yıl içinde 1 kez ödeme yapmama durumunda devlet desteğinden faydalanamazsınız.

Devlet Desteği İle Alınabilecek Evler

Devletin konut birikimleri için verdiği destekle konut alabilmeniz için seçtiğiniz evin yurt içinde olması gerekir. Ayrıca kat mülkiyeti tapusu, kat irtifakı tapusu ya da yapı kullanma izin belgesi olan ve mesken nitelikli konutlar bu destekle alınabilir. Devremülk ya da ikinci evini satın alacak olanlar ise bu destekten faydalanamıyor.

Bankaların sunduğu konut kredileri ile birikim yapmayı beklemeden de konut sahibi olabilirsiniz. Hangikredi.com Kredi sayfasından çekmek istediğiniz kredi tutarı ve vadesi için konut kredisi hesaplama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplamak İçin Tıkla
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir