Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Ev Alırken Ortaya Çıkan Masraflar

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 1.08.2015 Güncelleme Tarihi: 19.11.2020

Ev sahibi olmak hepimizin hayali.
Ev Alırken Ortaya Çıkan Masraflar
Kimimiz konut kredisi çekerek, kimimiz başka türlü borca girerek, kimimiz de birikmişleri değerlendirerek ev alma sürecine giriyoruz.

Ev sahibi olmak hepimizin hayali. Kimimiz konut kredisi çekerek, kimimiz başka türlü borca girerek, kimimiz de birikmişleri değerlendirerek ev alma sürecine giriyoruz. Peki ev alırken yaptığımız harcamalar sadece evin bedelini verdiğimizde bitiyor mu? Cevap: Hayır. Ev almak istediğimizde sadece evin bedelini ödemeyiz. Bizim istediğimiz dışında ortaya çıkan başka masraflar da bulunmaktadır. Bu masrafları sizin için derledik.

Kredi İle Ev Alıyorsanız Doğacak Masraflar

Ev alımlarındaki en yaygın yöntem bankaların sunduğu konut kredisi ile ev almak. Konut kredisi çektiğinizde ödeme planına göre aylık taksit tutarları bellidir ancak ilk etapta farklı masraf kolları da ortaya çıkar. Bunlardan ilki dosya masrafı. Bankaların kredi ürünleri için belirlediği dosya masraf tutarı birbirinden farklıdır. Bazı bankalarda dosya masrafsız kredi ürünü sunulsa da Hangikredi.com üzerinden çekmek istediğiniz vade ve kredi tutarına göre hesaplama yaparak bankaların sunduğu rakamları incelemenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde hem en düşük faiz oranına sahip krediyi  hem de en uygun dosya masrafının hangi bankada olduğunu bulabilirsiniz.

Tapu Bedeli Nedir?

Konut kredisi ile ev almak istediğinizde ortaya çıkacak ekstra masraflardan biri de komisyon tutarı. Komisyon tutarı her bankada olmaz. Bunu da yine sitemiz üzerinden yapacağınız sorgulamada görerek değerlendirme kriterlerinize ekleyebilirsiniz. Bir diğer masraf ise ekspertiz ücreti. Ekspertiz bildiğiniz üzere almak istediğiniz evin değerini biçme işlemine verilen isimdir. Konut kredileri evin ekspertiz değeri üzerinden belli bir orana kadar kullandırılabildiği için bu işlem yapılmak zorunda. Ekspertiz SPK lisanslı bağımsız eksperler tarafından yapıldığı için buna yönelik ücret tüketici tarafından karşılanır.

Konut kredisi ile ev sahibi olmak istediğinizde doğacak masraflardan biri de sigorta. Konut kredisi çektiğiniz zaman sigorta yapılmaktadır. Bu sigorta bankanın anlaşmalı olduğu kurum tarafından yapılabildiği gibi sizin belirleyeceğiniz farklı bir kurum tarafından da yapılabilir.

Tapu Harcı

Konut alımlarında ortaya çıkan masraflardan biri de tapu harcı. Konut alma işlemi neticesinde ortaya verilen hizmet bedeline tapu harcı denilmektedir. Tapu harcı sadece alıcı tarafından değil satıcı tarafından da ödenmektedir. Tapu harcı, konutun satın alma bedelinin binde yirmisi olarak hesaplanır.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon