Ev Alırken Ortaya Çıkan Masraflar

Ev sahibi olmak hepimizin hayali. Kimimiz konut kredisi çekerek, kimimiz başka türlü borca girerek, kimimiz de birikmişleri değerlendirerek ev alma sürecine giriyoruz. Peki ev alırken yaptığımız harcamalar sadece evin bedelini verdiğimizde bitiyor mu? Cevap: Hayır. Ev almak istediğimizde sadece evin bedelini ödemeyiz. Bizim istediğimiz dışında ortaya çıkan başka masraflar da bulunmaktadır. Bu masrafları sizin için derledik.

Kredi İle Ev Alıyorsanız Doğacak Masraflar

Ev alımlarındaki en yaygın yöntem bankaların sunduğu konut kredisi ile ev almak. Konut kredisi çektiğinizde ödeme planına göre aylık taksit tutarları bellidir ancak ilk etapta farklı masraf kolları da ortaya çıkar. Bunlardan ilki dosya masrafı. Bankaların kredi ürünleri için belirlediği dosya masraf tutarı birbirinden farklıdır. Bazı bankalarda dosya masrafsız kredi ürünü sunulsa da Hangikredi.com üzerinden çekmek istediğiniz vade ve kredi tutarına göre hesaplama yaparak bankaların sunduğu rakamları incelemenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde hem en düşük faiz oranına sahip krediyi  hem de en uygun dosya masrafının hangi bankada olduğunu bulabilirsiniz.

Tapu Bedeli Nedir?

Konut kredisi ile ev almak istediğinizde ortaya çıkacak ekstra masraflardan biri de komisyon tutarı. Komisyon tutarı her bankada olmaz. Bunu da yine sitemiz üzerinden yapacağınız sorgulamada görerek değerlendirme kriterlerinize ekleyebilirsiniz. Bir diğer masraf ise ekspertiz ücreti. Ekspertiz bildiğiniz üzere almak istediğiniz evin değerini biçme işlemine verilen isimdir. Konut kredileri evin ekspertiz değeri üzerinden belli bir orana kadar kullandırılabildiği için bu işlem yapılmak zorunda. Ekspertiz SPK lisanslı bağımsız eksperler tarafından yapıldığı için buna yönelik ücret tüketici tarafından karşılanır.

Konut kredisi ile ev sahibi olmak istediğinizde doğacak masraflardan biri de sigorta. Konut kredisi çektiğiniz zaman sigorta yapılmaktadır. Bu sigorta bankanın anlaşmalı olduğu kurum tarafından yapılabildiği gibi sizin belirleyeceğiniz farklı bir kurum tarafından da yapılabilir.

Tapu Harcı

Konut alımlarında ortaya çıkan masraflardan biri de tapu harcı. Konut alma işlemi neticesinde ortaya verilen hizmet bedeline tapu harcı denilmektedir. Tapu harcı sadece alıcı tarafından değil satıcı tarafından da ödenmektedir. Tapu harcı, konutun satın alma bedelinin binde yirmisi olarak hesaplanır.

Konut Kredisi Faiz Oranları
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir