Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Ev Alacaklara Öneriler

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 4.09.2015 Güncelleme Tarihi: 19.11.2020

Ev almak herkesin hayali olsa da gerçeğe dönüştürme kararını vermek bazen zor olabiliyor.
Ev Alacaklara Öneriler
Birikim yapmış olmanın yanı sıra gelir durumu  da bu  kararı etkileyen etmenlerden.

Ev almak herkesin hayali olsa da gerçeğe dönüştürme kararını vermek bazen zor olabiliyor. Birikim yapmış olmanın yanı sıra gelir durumu  da bu  kararı etkileyen etmenlerden. Ev alma hayalinizi artık gerçeğe dönüştürmeye karar verdiyseniz, size bu süreçte yardımcı olacak birkaç önerimiz var.

Evin Konumu

Ev seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri evin konumu. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için oldukça önem arz eden konum, ayrıca evin değeri açısında da önemli. Ana yollara, toplu taşıma araçlarına, çocuğunuz varsa okuluna ve işinize yakın olacak bir ev seçmek sizin açınızdan oldukça avantajlı olacaktır. Şehrinizdeki yeni yol ve toplu taşıma projelerini de takip etmek bu süreçte sizin yararınıza olur çünkü örneğin ilerleyen yıllarda metro gelecek bir semtten daire aldığınızda evinizin oldukça değerlenecektir.

Konut Kredisi Hesapla

Konut Kredisine Uygunluk

Çok büyük bir ihtimalle bankadan konut kredisi çekerek ev sahibi olacağınızdan dolayı evin konut kredisine uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bir evin konut kredisine uygun olması şu izinlerden birinin ya da birkaçının alınmış olduğu anlamına gelir:

 • Kat irtifakı
 • Kat mülkiyeti
 • İskan

Bu özellikler de zaten dikkat etmeniz gereken özellikler olduğundan ev almak için kredi çekmeyecekseniz bile krediye uygun olup olmadığına dikkat etmenizde fayda var. Bunlardan bahsetmişken evin deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını da mutlaka kontrol edin.
Konut Kredisinde Tapu Ve İpotekle İlgili Merak Edilenler

Konut kredisi seçerken de faiz oranından ziyade ödeyeceğiniz toplam tutara bakmanızda yarar var. Tüm bankaların sunduğu kredi ürünlerini inceleyerek doğru bir karara varabilirsiniz. Bunun için Hangikredi.com’un konut kredisi hesaplama aracından faydalanabilirsiniz. Bu aracı kullanarak çekmek istediğiniz kredi tutarı ve vadesi hesaplama yaparak tüm konut kredisi ürünlerini tek ekranda görebilir, inceleyebilir, karşılaştırabilir ve online başvuruda bulunabilirsiniz. Aşağıdaki aracı kullanarak hemen hesaplama yapmanız mümkün.

Dış Yapıya Dikkat!

Dış yapıda dikkat etmeniz gereken güzellikten çok sağlamlık olmalı. Özellikle deprem bölgesi olan yerlerde yaşıyorsanız bir uzmandan destek alarak binanın sağlamlığını denetletebilirsiniz. Ayrıca binanın mantolamalı olup olmaması da evin içinde yaşamaya başladığınız andan itibaren yakıt tasarrufu yapmanız açısından oldukça önemli.

Evin ve Binanın Özellikleri

Günümüzde artık pek çok apartman asansörlü olsa da hala asansörü olmayan binalar var. Asansörsüz bir apartmandaki evi çok beğenip belki bu durumu göz ardı edebilirsiniz ancak çeşitli sağlık durumları ya da yaşlılık gibi etmenler nedeni ile asansöre ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın. Dikkat etmeniz gereken diğer özellikler şöyle:

 • Garaj
 • Yangın merdiveni
 • Depo

Evin içine gelecek olursak, burası aslında tamamen sizin zevkinize kalmış. Ancak evin teslim alınan halinde tüm iç yapının tamamlanmış olmasına özen gösterin. Örneğin duvarlar, küvet, mutfak dolapları, yer kaplamaları gibi size sonradan masraf çıkartabilecek şeylerin  tamamlanmış ve sağlam olduğunu evi teslim almadan önce mutlaka kontrol edin. Ayrıca şunları kontrol etmeyi unutmayın:

 • Tesisat
 • Kaloriferler
 • Termostat ya da kombi

Sözleşmeyi Dikkatle Okuyun

Bu noktada dikkatle okumanız gereken iki sözleşme var. Birincisi eğer evinizi konut kredisi çekerek alacaksanız konut kredisi sözleşmesi. Ödeme planı , faiz oranı gibi bilgiler içeren bu sözleşmeyi dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Diğeri ve en önemli olanı ise satış sözleşmesi. Özellikle projeden ev alıyorsanız, evin teslim edilecek olan halinde neler olacağı ile ilgili detaylı bilgilerin ve teslim tarihinin sözleşmede yer almasına dikkat edin. Ev ile ilgili size söz verilen ve vaad edilen tüm özellikleri sözleşmeye mutlaka eklettirin.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon