Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 30.12.2015 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Kredi çekmek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de “Eşimin kredi notu beni etkiler mi?” sorusu.

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi?
Özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi çekmek isteyenler için merak konusu olan eşin kredi notunun kredi çekme ihtimalini etkilemesi konusunu sizin için derledik.

Kredi çekmek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de “Eşimin kredi notu beni etkiler mi?” sorusu. Özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi çekmek isteyenler için merak konusu olan eşin kredi notunun kredi çekme ihtimalini etkilemesi konusunu sizin için derledik.

Öncelikle belirtmeliyiz ki eşinizin ya da hane halkının kredi notu ve gelir durumunun önemi, çekmek istediğiniz kredi türü ve tutarına göre değişiklik gösterebilir. Özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı bir kredi çekmek istediğinizde bankalar eşinizin de sicil durumunu merak eder. Bunun nedeni hanenin ortak gelirini belirlemek ve talep edilen kredi tutarına istinaden ödenecek aylık taksitlerin ödenip ödenemeyeceğini anlamak içindir. Kredi talep eden kişinin ve eşinin geliri ortak gelir olarak görüldüğü için birlikte değerlendiriliyor ve eşin de kredi notuna bakılabiliyor.

Eşim Yasal Takipte

Eşinizin yasal takipte olması sizin kredi çekmenizi de zorlaştıran bir durum. Eşiniz kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yasal takip sürecine girdiyse kredi çekme ihtimaliniz oldukça düşüktür. Böyle bir durumda sadece düşük tutarlı ihtiyaç kredisi çekme ihtimaliniz söz konusu olabilir.

Eşimin Kredi Notu Düşük

Eşiniz yasal takipte değil ancak kredi notu düşük. Böyle bir durumda eşin kredi geçmişi incelenir. Eğer hane geliri ve başvuru yapan kişinin kredi notu yüksekse kredi çıkma ihtimali yüksektir. Ancak gelir durumu talep edilen tutara göre düşükse ve hem eşin hem de başvuru yapanın kredi notu düşükse kredi çıkma ihtimali düşüktür.

HangiKredi'nin dijital gücü ile oluşan HangiKredi Notu'nuzu hemen öğrenin!

Hane Halkının Kredi Notu

Hane halkı olarak kast edilen aynı evde yaşadığınız diğer bireylerdir. Bu bireyler, kişinin çocukları olabileceği gibi birlikte yaşanılan anne baba da olabilir. Kredi başvurusu yaptığınızda dilerseniz hane halkının gelir durumunu da beyan edebilirsiniz. Bu durumun avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Eğer hane halkındaki diğer bireylerin gelir durumu ve kredi notu yüksekse bu, kredi çekme ihtimalinizi yükseltecektir. Hane halkındaki bireylerin gelir durumu da kredi notu da düşükse bu, başvurunuzun değerlendirilmesi sürecinde olumsuzluğa yol açar.

Hangikredi.com üzerinden hızla ve güvenle konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon