Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

Kredi çekmek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de “Eşimin kredi notu beni etkiler mi?” sorusu. Özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi çekmek isteyenler için merak konusu olan eşin kredi notunun kredi çekme ihtimalini etkilemesi konusunu sizin için derledik.

Öncelikle belirtmeliyiz ki eşinizin ya da hane halkının kredi notu ve gelir durumunun önemi, çekmek istediğiniz kredi türü ve tutarına göre değişiklik gösterebilir. Özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı bir kredi çekmek istediğinizde bankalar eşinizin de sicil durumunu merak eder. Bunun nedeni hanenin ortak gelirini belirlemek ve talep edilen kredi tutarına istinaden ödenecek aylık taksitlerin ödenip ödenemeyeceğini anlamak içindir. Kredi talep eden kişinin ve eşinin geliri ortak gelir olarak görüldüğü için birlikte değerlendiriliyor ve eşin de kredi notuna bakılabiliyor.

Eşim Yasal Takipte

Eşinizin yasal takipte olması sizin kredi çekmenizi de zorlaştıran bir durum. Eşiniz kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yasal takip sürecine girdiyse kredi çekme ihtimaliniz oldukça düşüktür. Böyle bir durumda sadece düşük tutarlı ihtiyaç kredisi çekme ihtimaliniz söz konusu olabilir.

Eşimin Kredi Notu Düşük

Eşiniz yasal takipte değil ancak kredi notu düşük. Böyle bir durumda eşin kredi geçmişi incelenir. Eğer hane geliri ve başvuru yapan kişinin kredi notu yüksekse kredi çıkma ihtimali yüksektir. Ancak gelir durumu talep edilen tutara göre düşükse ve hem eşin hem de başvuru yapanın kredi notu düşükse kredi çıkma ihtimali düşüktür.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Tıklayın

Hane Halkının Kredi Notu

Hane halkı olarak kast edilen aynı evde yaşadığınız diğer bireylerdir. Bu bireyler, kişinin çocukları olabileceği gibi birlikte yaşanılan anne baba da olabilir. Kredi başvurusu yaptığınızda dilerseniz hane halkının gelir durumunu da beyan edebilirsiniz. Bu durumun avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Eğer hane halkındaki diğer bireylerin gelir durumu ve kredi notu yüksekse bu, kredi çekme ihtimalinizi yükseltecektir. Hane halkındaki bireylerin gelir durumu da kredi notu da düşükse bu, başvurunuzun değerlendirilmesi sürecinde olumsuzluğa yol açar.

Hangikredi.com üzerinden hızla ve güvenle konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hesapla


0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz