Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Erken Kredi Kapama Hesaplama

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 27.07.2020 Güncelleme Tarihi: 23.03.2021

Kredi çekerken vade ve faiz oranlarına göre belli sürelerde ödeme planı oluşturuluyor.

Erken Kredi Kapama Hesaplama
Bu plan doğrultusunda her ay belli dönemlerde ödeme yapmanız gerekiyor. Bazı durumlarda elinize toplu para geçmesi gibi seçeneklerle kredinizi erken kapatma ya da toplu ara ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde, belki de yıllar sürecek olan kredi süreniz kısalmış oluyor. Erken kapatma hesaplaması nasıl yapılır, ara ödeme nedir, erken ödeme cezası nedir, hesaplama araçlarında karşınıza çıkabilecek terimler, hesaplama yöntemleri gibi seçenekleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi çekerken vade ve faiz oranlarına göre belli sürelerde ödeme planı oluşturuluyor. Bu plan doğrultusunda her ay belli dönemlerde ödeme yapmanız gerekiyor. Bazı durumlarda elinize toplu para geçmesi gibi seçeneklerle kredinizi erken kapatma ya da toplu ara ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde, belki de yıllar sürecek olan kredi süreniz kısalmış oluyor. Erken kapatma hesaplaması nasıl yapılır, ara ödeme nedir, erken ödeme cezası nedir, hesaplama araçlarında karşınıza çıkabilecek terimler, hesaplama yöntemleri gibi seçenekleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Erken Kredi Kapama Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kapatma hesaplaması için belli algoritmalar söz konusu. Krediyi çekmiş olduğunuz faiz oranı, vade, kredinin tutarı ve aylık taksit tutarı üzerinden erken kapama hesaplaması yapılabilir. Kolaylıkla toplam rakama ulaşmak için sayfamızda yer alan hesaplama formülünü kullanabilirsiniz. 

Bankaların kendi hesaplama sistemleri ve erken kapama ücretleri neticesinde genel olarak ortaya çıkan tutara eklemeler söz konusu olabilir.

Birçok farklı bankada borcunuz var ve bu borçları birleştirip refinansman gerçekleştirmek istiyorsanız, borç kapatma kredisi yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kalan anapara hesaplaması ilk dikkat etmeniz hesaplamadır. Özellikle vadenin uzun olduğu kredi türlerinde ana paranın hesaplanması daha zor olabilir. Bu durumu bir örnekle açıklamakta fayda var.

Örneğin almış olduğunuz kredi toplamda 10 bin TL değerinde. Vade ise 12 ay. Faizlerle birlikte hesaplandığında aylık ödemeniz 924 TL olarak karşınıza çıkıyor. 3. taksidi ödediğinizde ana para 7.678 TL olur. Burada en çok karşılaştırılan durum, ilk ödemenin ana parasının 10 bin üzerinden hesaplanması. Fakat zaten ilk ödemeyi gerçekleştirdiğiniz için ana para miktarı düşer. Aşağıdaki tabloda çok daha rahat bir şekilde aynı rakamlar üzerinden anapara hesaplamasını bulabilirsiniz. Ana para hesaplama:

Vade Kalan Anapara Ödenen Anapara Faiz Vergi Aylık Taksit
1 10.000 TL 762 TL 135 TL 27 TL 924 TL
2 9.238 TL 774 TL 125 TL 25 TL 924 TL
3 8.464 TL 787 TL 114 TL 23 TL 924 TL
4 7.678 TL 799 TL 104 TL 21 TL 924 TL
5 6.878 TL 812 TL 93 TL 19 TL 924 TL
6 6.066 TL 825 TL 82 TL 16 TL 924 TL
7 5.241 TL 839 TL 71 TL 14 TL 924 TL
8 4.402 TL 852 TL 59 TL 12 TL 924 TL
9 3.550 TL 866 TL 48 TL 10 TL 924 TL
10 2.684 TL 880 TL 36 TL 7 TL 924 TL
11 1.803 TL 894 TL 24 TL 5 TL 924 TL
12 909 TL 909 TL 12 TL 2 TL 924 TL
Toplam 0 TL 10.000 TL 903 TL 181 TL 11.088 TL

Erken Ödeme Cezası Nedir?

Kredi çektikten sonra elinize toplu para geçmesi durumunda anında kapatma işlemi uygulayabilirsiniz. Fakat konut kredisinde erken ödeme cezası uygulanmakta. Konut kredilerinde geçerli olan erken ödeme cezası Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği kapsamında düzenleniyor.

Yönetmelikte yer alan bilgilendirme “…Erken ödeme tazminatı, tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez” şeklinde sunuluyor. Bu karar kapsamında çıkarılan sonuç, cezanın kalan anapara tutarı üzerinden hesaplanıyor olması. Ara ödemelerde ya da farklı ödeme seçeneklerinde erken ödeme cezasının hesaplanma prosedürü değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden bankanızla iletişime geçmenizde fayda var.

İhtiyaç ve Taşıt Kredisi İçin Kapatma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi için erken kapatma cezası ödeme gibi bir durum söz konusu değil. Ödemiş olduğunuz tutar dışında kalan anaparanın ödenmesi sonucunda erken ödeme gerçekleşmiş olur. Faiz hesaplaması ise yine ödenen tutardan kalan üzerinden yapılır.

Konut Kredisi İçin Ara Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ödenen tutarın kalan anaparadan eksiltilmesinden sonra, güncel rakama erken ödeme cezası eklenir. Konut kredisi için vadeyi düşürme ya da vadeyi düşürmeden kalan tutarı ödeme yapılandırılması yapılır. Vade süresini değiştirmemek, yapılan toplu yatırım işleminin ardından her ay daha az miktarda taksit yatıracağınız anlamına gelir. Vade süresini kısalttığınızda ise sizin de ödemelerinize uygun şekilde taksit sayısı ve taksit miktarı belirlenir.

İhtiyaç ve Taşıt Kredisinde Ara Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut kredisinde olduğu gibi ödenen tutar çıktıktan sonra anapara üzerinden yeni hesaplama yapılır. Erken kapama cezası ihtiyaç ve taşıt kredisinde geçerli olmadığı için ekstra bir ekleme yapılmıyor. Yine konut kredisinde olduğu gibi vade sayısı düşsün ya da düşmesin şeklinde yapılandırma yapılması mümkün. Aylık taksit tutarları aynı kalarak vadenin düşmesi durumunda faiz uygulamasından da kâr edilecek ve uzun süreli olan kredi ödemeleri kısalacak.

Vade Süresini Kısaltmak Avantajlı mı?

Krediyi ara ödeme sonucunda kredi yapılandırma ile vadeyi kısaltmak avantajlı olabiliyor. Eğer aylık taksit tutarının ödenmesi konusunda sizi zorlayan bir durum yoksa, yapılandırma sonucunda kredinizin çabuk bitmesinin önü açılır. Fakat aylık taksitlerin aynı kalması sizi zorluyorsa, vadenin kısaltılması riskli durumlar yaratabilir. Bu yüzden aylık geliriniz ve ödeme planlamanızı kendi içinizde en iyi şekilde yaparak kalan borç üzerinden vade kısaltma ya da taksit miktarını düşürme seçeneklerini değerlendirmeniz gerekiyor. Kararınız neticesinde ara ödeme sonucunda bankanız ile yeniden yapılandırma sürecini kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Ara Ödemelerde Faiz Oranları Güncele Çekilebilir mi?

Ara ödemeler kredi kullanan müşterilerin her koşulda yasal hakları olmasına karşın faiz değişikliği sadece bankanın inisiyatifine bağlı olarak ilerliyor. Ev kredisi ile erken ödeme cezası da devreye girdiği için bu tutar üzerinden, ihtiyaç ve taşıt kredisinde ise ceza olmadan faiz oranları yeniden belirlenebilir.

Kredi yapılandırma işlemi için bankadan gerekli faiz yenilemesini talep edebilirsiniz, fakat bu süreç bankanın işlemlerine göre ilerler. Yapılandırma faiz oranı, güncel faiz oranından ayrı belirlendiği için düşen güncel kredi faiz oranları sizin kredinizi etkilemeyebilir. 

Hesaplama Araçlarında İncelenmesi Gereken Terimler

Toplam Kapama Tutarı: ihtiyaç ve taşıt kredilerinde ödenen tutarın çıkarıldığı kalan anapara, konut kredisinde ise kalan anaparaya ve ek olarak erken kapama cezası.

Ödenen Faiz Toplamı: Ödenen taksitler içerisinde yer alan toplam faiz miktarı.

Toplam Kar: ihtiyaç ve taşıt kredileri için ödenmeyen faiz ve vergi tutarlarının toplamını ifade eder. Konut kredisi için ise ödenmeyen faizlerden ödenecek olan erken kapama cezasının çıkartılması sonucunda bulunan net kazanç olarak hesaplanır.

Kapama Sonrası Toplam Maliyet: ihtiyaç ve taşıt kredileri için çekilen kredi tutarına ödenmiş olan faiz ve vergilerin eklenmesi ile hesaplanır. Konut kredisi için ise çekilen kredi tutarına ödenen faizlerle birlikte erken kapama cezasının da eklenmesi ile bulunur.

Ara Ödemede Elde Edilen Kar: Ödenen Faizlerin dışındaki eski dönem ve yeni dönem ödeme planlarındaki toplam faiz ödemesi farkı olarak adlandırılır. Konut kredisinde ise hesaplamaya erken ödeme cezası da dahil edilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon