Erken Kredi Kapama Hesaplama

Erken Kredi Kapama

Kredi çekerken vade ve faiz oranlarına göre belli sürelerde ödeme planı oluşturuluyor. Bu plan doğrultusunda her ay belli dönemlerde ödeme yapmanız gerekiyor. Bazı durumlarda elinize toplu para geçmesi gibi seçeneklerle kredinizi erken kapatma ya da toplu ara ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde, belki de yıllar sürecek olan kredi süreniz kısalmış oluyor. Erken kapatma hesaplaması nasıl yapılır, ara ödeme nedir, erken ödeme cezası nedir, hesaplama araçlarında karşınıza çıkabilecek terimler, hesaplama yöntemleri gibi seçenekleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Erken Kredi Kapama Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kapatma hesaplaması için belli algoritmalar söz konusu. Krediyi çekmiş olduğunuz faiz oranı, vade, kredinin tutarı ve aylık taksit tutarı üzerinden erken kapama hesaplaması yapılabilir. Kolaylıkla toplam rakama ulaşmak için sayfamızda yer alan hesaplama formülünü kullanabilirsiniz. 

Bankaların kendi hesaplama sistemleri ve erken kapama ücretleri neticesinde genel olarak ortaya çıkan tutara eklemeler söz konusu olabilir.

Birçok farklı bankada borcunuz var ve bu borçları birleştirip refinansman gerçekleştirmek istiyorsanız, borç kapatma kredisi yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Erken Kredi Kapama Hesaplama

Kalan anapara hesaplaması ilk dikkat etmeniz hesaplamadır. Özellikle vadenin uzun olduğu kredi türlerinde ana paranın hesaplanması daha zor olabilir. Bu durumu bir örnekle açıklamakta fayda var.

Örneğin almış olduğunuz kredi toplamda 10 bin TL değerinde. Vade ise 12 ay. Faizlerle birlikte hesaplandığında aylık ödemeniz 924 TL olarak karşınıza çıkıyor. 3. taksidi ödediğinizde ana para 7.678 TL olur. Burada en çok karşılaştırılan durum, ilk ödemenin ana parasının 10 bin üzerinden hesaplanması. Fakat zaten ilk ödemeyi gerçekleştirdiğiniz için ana para miktarı düşer. Aşağıdaki tabloda çok daha rahat bir şekilde aynı rakamlar üzerinden anapara hesaplamasını bulabilirsiniz. Ana para hesaplama:

VadeKalan AnaparaÖdenen AnaparaFaizVergiAylık Taksit
 10.000 TL    
19.238 TL762 TL135 TL27 TL924 TL
28.464 TL774 TL125 TL25 TL924 TL
37.678 TL787 TL114 TL23 TL924 TL
46.878 TL799 TL104 TL21 TL924 TL
56.066 TL812 TL93 TL19 TL924 TL
65.241 TL825 TL82 TL16 TL924 TL
74.402 TL839 TL71 TL14 TL924 TL
83.550 TL852 TL59 TL12 TL924 TL
92.684 TL866 TL48 TL10 TL924 TL
101.803 TL880 TL36 TL7 TL924 TL
11909 TL894 TL24 TL5 TL924 TL
120 TL909 TL12 TL2 TL924 TL
Toplam 10.000 TL903 TL181 TL11.088 TL

 

Erken Ödeme Cezası Nedir?

Kredi çektikten sonra elinize toplu para geçmesi durumunda anında kapatma işlemi uygulayabilirsiniz. Fakat konut kredisinde erken ödeme cezası uygulanmakta. Konut kredilerinde geçerli olan erken ödeme cezası Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği kapsamında düzenleniyor.

Yönetmelikte yer alan bilgilendirme “…Erken ödeme tazminatı, tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez” şeklinde sunuluyor. Bu karar kapsamında çıkarılan sonuç, cezanın kalan anapara tutarı üzerinden hesaplanıyor olması. Ara ödemelerde ya da farklı ödeme seçeneklerinde erken ödeme cezasının hesaplanma prosedürü değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden bankanızla iletişime geçmenizde fayda var.

İhtiyaç ve Taşıt Kredisi İçin Kapatma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi için erken kapatma cezası ödeme gibi bir durum söz konusu değil. Ödemiş olduğunuz tutar dışında kalan anaparanın ödenmesi sonucunda erken ödeme gerçekleşmiş olur. Faiz hesaplaması ise yine ödenen tutardan kalan üzerinden yapılır.

50.000 TL 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi için bankaların kredi teklifleri

BankaFaizAylık TaksitToplam Ödeme
%1,194.563,47 TL55.011,64 TL Hemen Başvur
%1,204.566,88 TL55.052,56 TL Hemen Başvur
%1,304.601,15 TL55.463,80 TL Hemen Başvur
Tüm kredi tekliflerini gör

 

Konut Kredisi İçin Ara Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ödenen tutarın kalan anaparadan eksiltilmesinden sonra, güncel rakama erken ödeme cezası eklenir. Konut kredisi için vadeyi düşürme ya da vadeyi düşürmeden kalan tutarı ödeme yapılandırılması yapılır. Vade süresini değiştirmemek, yapılan toplu yatırım işleminin ardından her ay daha az miktarda taksit yatıracağınız anlamına gelir. Vade süresini kısalttığınızda ise sizin de ödemelerinize uygun şekilde taksit sayısı ve taksit miktarı belirlenir.

İhtiyaç ve Taşıt Kredisinde Ara Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut kredisinde olduğu gibi ödenen tutar çıktıktan sonra anapara üzerinden yeni hesaplama yapılır. Erken kapama cezası ihtiyaç ve taşıt kredisinde geçerli olmadığı için ekstra bir ekleme yapılmıyor. Yine konut kredisinde olduğu gibi vade sayısı düşsün ya da düşmesin şeklinde yapılandırma yapılması mümkün. Aylık taksit tutarları aynı kalarak vadenin düşmesi durumunda faiz uygulamasından da kâr edilecek ve uzun süreli olan kredi ödemeleri kısalacak.

Vade Süresini Kısaltmak Avantajlı mı?

Krediyi ara ödeme sonucunda kredi yapılandırma ile vadeyi kısaltmak avantajlı olabiliyor. Eğer aylık taksit tutarının ödenmesi konusunda sizi zorlayan bir durum yoksa, yapılandırma sonucunda kredinizin çabuk bitmesinin önü açılır. Fakat aylık taksitlerin aynı kalması sizi zorluyorsa, vadenin kısaltılması riskli durumlar yaratabilir. Bu yüzden aylık geliriniz ve ödeme planlamanızı kendi içinizde en iyi şekilde yaparak kalan borç üzerinden vade kısaltma ya da taksit miktarını düşürme seçeneklerini değerlendirmeniz gerekiyor. Kararınız neticesinde ara ödeme sonucunda bankanız ile yeniden yapılandırma sürecini kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Ara Ödemelerde Faiz Oranları Güncele Çekilebilir mi?

Ara ödemeler kredi kullanan müşterilerin her koşulda yasal hakları olmasına karşın faiz değişikliği sadece bankanın inisiyatifine bağlı olarak ilerliyor. Ev kredisi ile erken ödeme cezası da devreye girdiği için bu tutar üzerinden, ihtiyaç ve taşıt kredisinde ise ceza olmadan faiz oranları yeniden belirlenebilir.

Kredi yapılandırma işlemi için bankadan gerekli faiz yenilemesini talep edebilirsiniz, fakat bu süreç bankanın işlemlerine göre ilerler. Yapılandırma faiz oranı, güncel faiz oranından ayrı belirlendiği için düşen güncel kredi faiz oranları sizin kredinizi etkilemeyebilir. 

Hesaplama Araçlarında İncelenmesi Gereken Terimler

Toplam Kapama Tutarı: ihtiyaç ve taşıt kredilerinde ödenen tutarın çıkarıldığı kalan anapara, konut kredisinde ise kalan anaparaya ve ek olarak erken kapama cezası.

Ödenen Faiz Toplamı: Ödenen taksitler içerisinde yer alan toplam faiz miktarı.

Toplam Kar: ihtiyaç ve taşıt kredileri için ödenmeyen faiz ve vergi tutarlarının toplamını ifade eder. Konut kredisi için ise ödenmeyen faizlerden ödenecek olan erken kapama cezasının çıkartılması sonucunda bulunan net kazanç olarak hesaplanır.

Kapama Sonrası Toplam Maliyet: ihtiyaç ve taşıt kredileri için çekilen kredi tutarına ödenmiş olan faiz ve vergilerin eklenmesi ile hesaplanır. Konut kredisi için ise çekilen kredi tutarına ödenen faizlerle birlikte erken kapama cezasının da eklenmesi ile bulunur.

Ara Ödemede Elde Edilen Kar: Ödenen Faizlerin dışındaki eski dönem ve yeni dönem ödeme planlarındaki toplam faiz ödemesi farkı olarak adlandırılır. Konut kredisinde ise hesaplamaya erken ödeme cezası da dahil edilir.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir