Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

Ziraat Bankası, ev sahibi olmak isteyenler için yeni bir ürün olan enflasyona endeksli konut kredisini 17 Haziran itibari ile kullanıma sundu.  Banka konuyla ilgili “Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faiz oranı 1-120 aya kadar vadede TÜFE+0,19 (aylık) marj oranı olarak belirlenmiştir” açıklamasında bulundu. 18 Haziran tarihinde ise Halkbank da Vakıfbank ve Ziraat Bankasına katılarak, Enflasyon Korumalı Konut Kredisi uygulamasını başlattı. Enflasyona endeksli Ziraat Bankası konut kredisi ürünü ile, tüketicilerin konut ihtiyaçlarını ertelememeleri için uygun maliyetlerle ev sahibi olunmasını hedefliyor. Özellikle, ev sahibi olmak için gelecekte enflasyon oranının düşmesini bekleyen müşterilerin hedeflendiği bu Ziraat konut kredisinde faiz oranı, müşteriler tarafından kredi kullandırım aşamasında seçilecek periyotlarda (6 ya da 12 aylık periyotlar)enflasyon oranına göre güncellenecek.

VakıfBank Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

Ziraat Bankası’nın enflasyona endeksli konut kredisi haberinin ardından bir müjdeli haber de VakıfBank’tan geldi. VakıfBank da benzer bir ürün olarak Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi ürününü kullanıma sundu. Banka tarafından yapılan açıklamada konut taleplerini erteleyen bireysel müşterilere alternatif bir ürünle çözüm getirildiği ve gelecek dönemde enflasyon ile faizlerde düşüş bekleyen müşterilerin bugün konut kredisi kullanarak ev sahibi olmasının hedeflendiği dile getirildi.

VakıfBank Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi’nin enflasyondaki aşağı yönlü hareketlerde faizin azalma özelliği tüketiciler için kazanç vaat ediyor.

VakıfBank Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut kredisinde iki farklı faiz uygulaması sunuluyor. Bu uygulamalara göre şu seçeneklerden biriyle kredinizi kullanabilirsiniz:

  • Önce sabit, sonra değişken faiz oranı
  • Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişim oranına, sözleşmede belirlenen banka marj oranının eklenmesiyle belirlenecek değişken faiz oranı

Önce Sabit Sonra Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi için bankanın hazırladığı tablo:

Vade (Ay)EndeksMarj Oranı (Yıllık)Faiz Oranı (Aylık)Azami Faiz Oranı (Aylık)Kredi Tahsis Ücreti
03-60TÜFE%2,28%1,75%2,99Kredi Tutarı Üzerinden %0,5
61-120TÜFE%3,00%1,75%2,99Kredi Tutarı Üzerinden %0,5

 

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Özellikleri

Enflasyona endeksli konut kredisi için şu an için açıklama yapan iki bankanın da özellikleri birbirinden farklı. İki üründe de 120 aya kadar vade yapılabilirken faiz oranı güncellemeleri Ziraat Bankası için 6 ya da 12 aylık periyotlarda, VakıfBank için 3,6 ya da 12 aylık periyotlarda güncellenebiliyor. Ayrıca faiz oranı için tüketiciyi koruyan tavan faiz uygulaması var. Yani, alacağınız konut kredisinin faiz oranı sözleşmede belirtilen azami faiz oranını aşamıyor.

Bu kredinin en önemli özelliği ise enflasyon düştükçe aylık taksit tutarınızın düşecek olması. Tüm detaylara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

ÖzellikZiraat BankasıVakıfBank
Vade120 Ay120 Ay
Faiz Oranı Değişim Periyotu6 ya da 12 Ayda Bir3,6 ya da 12 Ayda Bir
Erken Kapama CezasıYokYok
Sabit Faizli Krediye GeçişGeçilebilirGeçilebilir
Tavan Faiz Oranı UygulamasıVarVar
Kullandırım Oranı%80%80
ÖdemeAylık Eşit TaksitliAylık Eşit Taksitli

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Hesaplama Tablosu

VakıfBank’ın kendi sayfasında paylaştığı enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranları hesaplama tablosu şu şekilde:

VadeTÜFE (Yıllık % Değişim)Marj Oranı (Yıllık)Faiz Oranı (Aylık)Azami Faiz Oranı (Aylık)
03-60 Ay%18,71%2,28%1,75%2,99
61-120 Ay%18,71%3,00%1,81%2,99

Bu üründen ayrıca talep edilen kredi tutarının %0,5’i oranında kredi tahsis ücreti alınmaktadır. Aynı zamanda Halkbank Yetkilileri TÜİK ve TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) verilerine göre faiz oranlarının her 6 ayda bir düzenleneceğini duyurdu.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Başvuru Şartları

Enflasyona endeksli konut kredisi için gereken başvuru şartları standart konut kredileri ile aynı. Buna göre bankanın konut kredisi başvurusu incelerken dikkate alacağı şeyler şunlar:

  • Kredi notu
  • Belgelenebilir gelir
  • Sigortalılık süresi

Yukarıda belirttiğimiz şartlar bankanın, başvuruları incelerken en çok üzerinde durduğu noktalar. Konut kredisi başvurunuzun onaylanabilmesi için kredi notunuz risksiz grupta yer almalı ve gelirinizi belgeleyebilmelisiniz. Ayrıca konut kredilerinde kullandırım şartı olduğundan almak istediğiniz evin ekspertiz değeri üzerinden %80 kullandırım yapılacağını, yani %20 oranında peşinatınız olması gerektiğini unutmayın.

Hangikredi.com konut kredisi hesaplama aracını kullanarak tüm bankaların konut kredisi faiz oranlarını tek ekranda görebilir, kolayca karşılaştırabilirsiniz.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank Enflasyona Endeksli Konut Kredisi
3 (60%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir