Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Enerji Tasarruflu Konutlar İçin Daha Yüksek Kredi!

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 28.01.2019 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından, Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’te tüketicileri oldukça ilgilendiren bir değişiklik yapıldı.

Enerji Tasarruflu Konutlar İçin Daha Yüksek Kredi!
Düzenlemeye göre enerji tasarrufu yüksek binalardan alınacak konutlar için konut kredisi kullandırım oranı %90’a kadar çıkabilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından, Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’te tüketicileri oldukça ilgilendiren bir değişiklik yapıldı. Düzenlemeye göre enerji tasarrufu yüksek binalardan alınacak konutlar için konut kredisi kullandırım oranı %90’a kadar çıkabilecek.

Yapılan düzenleme ile konut kredisi kullandırımlarında kredi tutarının konut değerinin yüzde 80’ini geçemeyeceğine ilişkin hüküm konulmasına rağmen enerji verimliliği yüksek konutlar için bu oranın yüzde 90’a kadar çıkartılabilecek. Enerji verimliliğinin arttırılması için sağlanan bu ayrıcalık sayesinde enerji kimlik belgesi bulunan konutlar için kullandırım oranı şu şekilde olacak:

 • Enerji performansına göre A sınıfı olan konutlar için konut değerinin %90’ına kadar konut kredisi
 • Enerji performansına göre B sınıfı olan konutlar için konut değerinin %85’ine kadar konut kredisi

KONUT KREDİSİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN!

Taşıt kredisinde de limit değişiyor!

BDDK’nın yaptığı bir diğer düzenleme ise taşıt kredilerini ilgilendiriyor. Taşıt kredisi kullandırım oranında belirleyici olan 100 bin TL’lik tutar 120 bin TL’ye çıkartıldı. Taşıt kredilerinde uygulan kredi kullandırım oranı için yeni düzenleme şu şekilde:

 • Nihai fatura bedeli 120 bin TL ve altında olan araçlar için %70 oranında taşıt kredisi kullandırımı
 • Nihai fatura bedeli 120 bin TL üzerinde olan araçların 120 bin TL’ye kadar olan kısmına kadar %70, aşan kısımları için %50 oranında taşıt kredisi kullandırımı

TAŞIT KREDİSİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN!

Kredi kartı borçlarına istinaden verilen krediler için 60 aya kadar vade!

BDDK’nın yaptığı bir diğer değişiklik ise kredi kartı borçlularını ilgilendiriyor. Ziraat Bankası’nın başlattığı kredi kartı borçlarına kredi uygulaması için tanınan vade 60 aya kadar çıkabiliyor. Bu yönetmeliğe göre 25 Ocak 2018 tarihi itibari ile asgari tutarı ödenip kalan borcu kredilendirilenler de dahil olamk üzere dönem borcu kısman ya da tamamen ödenmemiş kredi kartı borçlarının ödenmesi için kredi kullanılabilecek.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • İskonto ve İştira Kredisi Nedir? 14.04.2021

  İskonto ve İştira Kredisi Nedir?

 • Döviz Kurları ve Piyasası Hakkında Merak Edilenler 13.04.2021

  Döviz Kurları ve Piyasası Hakkında Merak Edilenler

 • En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar 13.04.2021

  En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon