Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Enerji Kimlik Belgesi nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 27.04.2017 Güncelleme Tarihi: 24.11.2020

Binaların alım satımı, kiraya verilmesi ve elektrik, su aboneliklerinin yapılabilmesi için gerekli olan Enerji Kimlik Belgesi için son gün 2 Mayıs 2017! Isı kullanımı, teknik altyapı ve yalıtım malzemesinin kalitesini gösterecek olan Enerji Kimlik Belgesi 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile hayatımıza girdi.
Enerji Kimlik Belgesi nedir?
Bu kanunun, Enerji Kimlik Belgesi çıkartılması için tanıdığı 10 yıllık süre, uzatılması gündemde olsa da şimdilik 2 Mayıs 2017 tarihinde sona eriyor.

Binaların alım satımı, kiraya verilmesi ve elektrik, su aboneliklerinin yapılabilmesi için gerekli olan Enerji Kimlik Belgesi için son gün 2 Mayıs 2017!

Isı kullanımı, teknik altyapı ve yalıtım malzemesinin kalitesini gösterecek olan Enerji Kimlik Belgesi 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile hayatımıza girdi. Bu kanunun, Enerji Kimlik Belgesi çıkartılması için tanıdığı 10 yıllık süre, uzatılması gündemde olsa da şimdilik 2 Mayıs 2017 tarihinde sona eriyor. Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre 2 Mayıs’tan sonra, var olan tüm binaların yeni sahip ya da kiracılarına alım-satım ve kiralama işlemleri için binaya ait Enerji Kimlik Belgesi ibraz etme zorunluluğu geliyor.

Enerji Kimlik Belgesi nedir?

Enerji Kimlik Belgesi ya da kısa adıyla EKB, binaların olması gereken yapı ve yalıtım şartlarını sağladığını gösteren bir belgedir. Bu belgeye sahip bir bina enerji açısından hem içinde yaşayanlar için hem de çevre için uyumlu verimli bir bina demektir. Bu belgenin verilmesindeki esas amaç binaların çevreye uyumlu ve enerji tasarruflu olmasını sağlamaktır. Elektrik Kimlik Belgesi, ilgili binanın asgari enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma/soğutma sistemlerinin verimine ilişkin detaylı bilgileri içerir. Bu belge ile binalar A ile G arasında bir derecelendirmeye sahip olurlar.

Enerji Kimlik Belgesi nereden alınır?

 • Mevcut binalar için EKB, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirmiş Enerji Verimlilik Danışmanlık (EVD) Şirketleri’nden alınabilir.
 • Yeni yapılacak binalar için EKB, Enerji Kimlik Belgesi düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mühendisler ve mimarlardan ya da bünyesinde bu belgelere sahip mühendis ya da mimar bulunduran tüzel kişilerden alınabilir.

EKB başvurusu için gerekli evraklar

EnerjiKimlik Belgesi başvurusu için binaya ait şu belgeler gerekmektedir:

 • Mimari proje
 • Isı yalıtım projesi
 • Elektrik aydınlatma projesi
 • Mekanik tesisat projesi
 • Statik proje
Konut Kredisi Faiz Oranları İçin Tıklayın

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon