Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Enerji Kimlik Belgesi İçin Erteleme!

Merve Mumcu

Merve Mumcu

27.04.2017

2 Mayıs 2017’de zorunlu hale gelecek olan Enerji Kimlik Belgesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı süre uzatımı seçeneğini gündemine aldı.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Erteleme!

Sürenin uzatılmasına ilişkin yönetmelik Başbakanlığa gönderildi.

2 Mayıs 2017’de zorunlu hale gelecek olan Enerji Kimlik Belgesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı süre uzatımı seçeneğini gündemine aldı. Sürenin uzatılmasına ilişkin yönetmelik Başbakanlığa gönderildi.

2 Mayıs’ta mevcut binalar için zorunlu olacak olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulaması için olası mağduriyetlerin önüne geçmek adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından süre uzatımı kararı gündeme getirildi. Süre uzatımı gerçekleşirse Türkiye genelinde Elektrik Kimlik Belgesi düzenleyebilmek için yetkili olan yaklaşık 35 firmanın sayısının arttırılması ve mevcut binalar için EKB zorunluluğunun başlatılması hedefleniyor.

EKB alınmazsa ne olur?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi’nin alınmaması halinde satış ve kiralama işlemleri gerçekleştirilemeyecek. Yeni kiracının su, elektrik ve doğalgaz abonelikleri yapılırken de Elektrik Kimlik Belgesi şartı aranacak. Her binanın sahip olacağı bu belge ile binaların enerji maliyetleri önceden ölçümlenebilecek.

Enerji Kimlik Belgesi almak neden zorunlu?

Böyle bir belgenin zorunlu hale getirilmesindeki amaç ise enerji ve enerji kaynaklarının verimli kullanılması ile enerji israfının önlenmesini sağlamak. Buna yönelik olarak verilen belgede binalar, A ile G arasında bir harfle derecelendirilmekte. Belgede binayla ilgili enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi, yalıtım özellikleri gibi bilgiler yer almakta.

Yeni yapılacak binalarda Enerji Kimlik Belgesi

Yeni yapılacak olan binalar da bundan sonra Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda. Yönetmeliğe göre yapılan her binanın enerji sınıfının minimum C olması gerekmekte.

Konut Kredisi Faiz Oranları İçin Tıklayın

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Kredi Diyenler İçin Tavsiyeler 22.01.2021

  Hangi Kredi Diyenler İçin Tavsiyeler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.