Elektrik faturasında nasıl tasarruf edilir?

Elektrik tedarikçisini seçmek ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bir uygulama. 2017 itibari ile serbest tüketici olmak için gereken fatura alt tutarının aşağı çekilmesi ile daha fazla tüketici elektrik tedarikçisini seçebilir oldu. Bunun tüketiciye yansıması ise ‘tasarruf’ yönünde olabilir.

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Peki bir tüketici yeni yeni yaygınlaşan bu uygulamayla elektrik faturasında nasıl ve ne kadar tasarruf yapabilir? Pek çoğumuz için yeni olan bu durumun detayları ile ilgili Hangikredi.com Operasyon departmanından Tülay Güven’e birkaç soru yönelttik.

  • Serbest elektrik tüketicisi kimdir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın belirlediği yıllık elektrik kullanım limiti üzerinde tüketim yapan kişilere serbest tüketici denir. Her yıl yeniden belirlenen bu limit, 2017 için yıllık 2.400 kWh’dir ve aylık ortalama 82 TL fatura bedeline denk gelmektedir. Serbest tüketiciler hizmet aldıkları elektrik tedarik firmasını kendileri seçebilirler.

  • Serbest elektrik tüketicisi olarak elektrik tedarikçisini seçmek kullanıcıya ne gibi avantajlar sağlıyor?

Elektrik tedarikçinizi seçerek aylık faturalarınızda yüzde 10’a kadar, bir yılda ise bir fatura bedeli kadar tasarruf edebilirsiniz.

  • Serbest elektrik tüketicileri elektrik tedarikçisi seçerken nelere dikkat etmeli?

Elektrik tedarikçisini seçerken Fiyat, iptal ücreti olup olmadığı, Kullanım miktarı, Hizmet kalitesi, Yeşil enerji oranı, Depozito, Taahhüt süresi, Mevcut konutunuzda ne kadar süre daha oturacağınız gibi noktalara dikkat etmenizde fayda var. Doğru elektrik tedarikçisini seçmek için Hangikredi.com olarak sunduğumuz karşılaştırma hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Elektrik Tarifeleri İçin Tıklayın
  • Elektrik tedarikçisini değiştirme süreci nasıl bir süreç, kullanıcının hangi adımları gerçekleştirmesi gerekiyor?

Elektrik tedarikçinize karar verdikten sonra son döneme ait bir elektrik faturası ile yeni tedarikçi kuruma başvuru yapmanız gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken elektrik tedarikçisi değiştirme tarihleri. EPİAŞ’ın yönettiği Piyasa Yönetim Sistemi üzerinden yapılan değişiklik için her ayın altıncı gününden önceki son iş gününün bitimine kadar vaktiniz vardır. Yeni tedarikçiye geçiş ise takip eden ayın 1. gününde gerçekleşmektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz