Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

31.08.2016

Apartmanların enerji kimlik belgesi alması için tanınan süre için geri sayım başladı.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

1 Ocak  2011’de çıkartılan yasayla tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu belgeyi almak için tanınan süre ise 2017 yılının başında ya da diğer bir deyişle 2016’nın sonunda bitiyor.

Apartmanların enerji kimlik belgesi alması için tanınan süre için geri sayım başladı. 1 Ocak  2011’de çıkartılan yasayla tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu belgeyi almak için tanınan süre ise 2017 yılının başında ya da diğer bir deyişle 2016’nın sonunda bitiyor.

Enerji Kimlik Belgesi nedir?

Öncelikle Enerji Kimlik Belgesi’ni açıklamakla başlayalım. 2014 verilerine göre Türkiye’deki 20.2 milyon konutun %85’i yalıtımsız. Toplam konut sayısının yaklaşık 17 milyonuna denk gelen bu aran nedeniyle yılda 10 milyar Dolar değerinde enerji kaybı yaşanmakta. Enerjisini yurt dışından karşılayan bir ülke olarak bu oran oldukça fazla ve aslında mantolama ile önlenebilir. Bu nedenle 2011 yılında yürürlüğe giren Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu ile her apartmanın mantolama yapması ve enerji kaybının azaltılması hedefleniyor. Binalar ısı kaybı, enerji tüketimi ve sera gazı salınımı özelliklerine göre  A ve G arasında sınıflandırılıyor. Bu belgeyi alabilmek için binanınızın en az D sınıfında olması gerekir. Bu belgeyi alabilmek için apartmanınıza mantolama yaptırmanız şart.

Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınıyor?

Bu belgeyi alabilmek için öncelikle mantolama yaptırmanız gerekli dedik. Mantolama yaptırdıktan sonra Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinden birine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu firma bünyesinde çalışan Enerji Kimlik Belgesi uzmanı binanızın tamamını inceleyerek raporlandırıyor ve bu rapora göre kimlik belgesi alınıyor. Belgenin geçerlilik süresi ise 10 yıl.

Bu belge alınmazsa ne olur?

Bu belgenin alınması için tüm binalara tanınan süre 2017’de sona eriyor. Peki bu belge alınmazsa ne olur? Bu belgeye sahip olmayan binalarda yer alan dairelerin satış ve kiralama işlemleri yapılmayacak. Mantoloma yaptırmak pahalı gibi gelse de ve bu nedenle apartman sakinleri tarafından ertelense de 2017 yılına girdiğimizde bu yasa nedeniyle evinizi satamayacak ya da kiralayamayacak olduğunuzu unutmayın.

Mantolama kredileri

Apartman sakinleri olarak mantolama bedeli size fazla geliyorsa çözüm banka kredileri. Pek çok banka, apartmanına mantolama yapmak isteyenler için cazip fırsatlar sunuyor. Genellikle konut kredisi çatısı altında sunulan mantolama kredilerinde 60-120 ay arası vade imkanı sunuluyor. Faiz oranları ise diğer tüketici kredilerine göre daha düşük. Ayrıca bazı bankalarda mantolama kredisi için farklı kampanyalar da mevcut.

Kredi faiz oranlarını incelemek için HangiKredi Kredi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Hemen Kredi Hesapla

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

 • Kesin Onaylı Kredi Nedir? Nasıl Alınır? 3.01.2021

  Kesin Onaylı Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.