Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Dikkat! Kredi kartınız alışverişe kapatılabilir!

Merve Mumcu

Merve Mumcu

27.07.2017

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) almış olduğu karar neticesinde 31 Aralık’tan itibaren banka kartları ve kredi kartları ile internetten işlem yapabilmek için onay gerekecek.

Dikkat! Kredi kartınız alışverişe kapatılabilir!

Bu kararın Türkiye’deki 25 milyon kişiyi etkilemesi bekleniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) almış olduğu karar neticesinde 31 Aralık’tan itibaren banka kartları ve kredi kartları ile internetten işlem yapabilmek için onay gerekecek. Bu kararın Türkiye’deki 25 milyon kişiyi etkilemesi bekleniyor.

BDDK’nın bu kararı almasındaki en büyük neden banka ve kredi kartlarıyal online alışveriş yapmayan kişilerin dolandırılmasının önüne geçmek. Banka ve kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak isteyenler ise bankaya onay vermesi gerekiyor.

Kartlar e-ticarete kapalı gönderilecek!

Banka ve kredi kartları bu düzenlemeye göre artık e-ticarete kapalı şekilde gönderilecek ve tüketicinin onay vermesi neticesinde açılacak. Tüketicilerin sahip olduğu kartlar ise 31 Aralık’a kadar onay verilmezse e-ticarete kapatılacak. Onay vermemiş tüketicilerin banka ve kredi kartları, yurt içi ve yurt dışında bulunan tüm sitelerden yapılan satış işlemleri ile mobil uygulama ödemeleri ve online aboneliklere kapatılacak.

Ne yapmalı?

Banka ve kredi kartlarından online alışverişe devam edebilmek istiyorsanız 31 Aralık tarihine kadar kartınızın bağlı olduğu banka ile iletişime geçerek elektronik ticaret onayı vermeniz gerekmekte. Onay işlemi için bankanızın online kanallarından faydalanabileceğiniz gibi şubeye de gidebilirsiniz.

Ödeme talimatları bu kapsamın dışında

Banka ya da kredi kartınızdan vermiş olduğunuz sigorta, aidat, bireysel emeklilik gibi ödeme talimatları bu kapsamın dışında. E-ticaret için onay vermeseniz bile bu tip ödeme talimatlarının kartınızdan tahsil edilmesine devam edilecek.  

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.