Dikkat! Kredi kartınız alışverişe kapatılabilir!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) almış olduğu karar neticesinde 31 Aralık’tan itibaren banka kartları ve kredi kartları ile internetten işlem yapabilmek için onay gerekecek. Bu kararın Türkiye’deki 25 milyon kişiyi etkilemesi bekleniyor.

BDDK’nın bu kararı almasındaki en büyük neden banka ve kredi kartlarıyal online alışveriş yapmayan kişilerin dolandırılmasının önüne geçmek. Banka ve kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak isteyenler ise bankaya onay vermesi gerekiyor.

Kartlar e-ticarete kapalı gönderilecek!

Banka ve kredi kartları bu düzenlemeye göre artık e-ticarete kapalı şekilde gönderilecek ve tüketicinin onay vermesi neticesinde açılacak. Tüketicilerin sahip olduğu kartlar ise 31 Aralık’a kadar onay verilmezse e-ticarete kapatılacak. Onay vermemiş tüketicilerin banka ve kredi kartları, yurt içi ve yurt dışında bulunan tüm sitelerden yapılan satış işlemleri ile mobil uygulama ödemeleri ve online aboneliklere kapatılacak.

Ne yapmalı?

Banka ve kredi kartlarından online alışverişe devam edebilmek istiyorsanız 31 Aralık tarihine kadar kartınızın bağlı olduğu banka ile iletişime geçerek elektronik ticaret onayı vermeniz gerekmekte. Onay işlemi için bankanızın online kanallarından faydalanabileceğiniz gibi şubeye de gidebilirsiniz.

Ödeme talimatları bu kapsamın dışında

Banka ya da kredi kartınızdan vermiş olduğunuz sigorta, aidat, bireysel emeklilik gibi ödeme talimatları bu kapsamın dışında. E-ticaret için onay vermeseniz bile bu tip ödeme talimatlarının kartınızdan tahsil edilmesine devam edilecek.  


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz