DASK Hesaplama Nasıl Yapılır?

DASK ya da diğer adıyla zorunlu deprem sigortası, depremin neden olabileceği maddi hasarlara karşı önlem alınmasını sağlayan bir sigorta türü. Deprem kuşağında yer alan ülkemiz için ciddi bir tehdit oluşturan depreme karşı maddi önlem alınabilmesi için deprem sigortası tüm konutlar için zorunlu. Bu sigortanın prim hesaplaması ise konut özelliklerine göre değişiyor…

Peki deprem sigortası hesaplaması nasıl yapılır?

Coğrafi olarak deprem kuşağında yer alan ülkemiz, deprem riskine göre Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından 5 bölgeye ayrılmıştır. Türkiye Deprem Bölgeleri Haritasına göre yapılan bu ayrım, deprem sigortası hesaplamasının temelini oluşturur.

Türkiye Deprem Bölgeleri Haritasına göre yüksek deprem riski taşıyan bölgelerdeki DASK primleri daha yüksek, düşük deprem riski taşıyan bölgelerdeki DASK primleri ise daha düşüktür.

DASK hesaplarken konutun hangi özelliklerine bakılır?

Zorunlu deprem sigortası prim hesaplamasında şunlar göz önünde bulundurulur:

  • Binanın bulunduğu deprem risk bölgesi
  • Binanın yapı tarzı (3 yapı tarzı belirlenmiştir: Çelik, betonarme, karkas yapılar; yığma kagir yapılar; diğer yapılar.)
  • Meskenin brüt yüz ölçümü

DASK primlerinin belirlenmesinde 5 risk bölgesi ve 3 ayrı yapı tarzına göre 15 farklı prim seviyesi oluşturulmuştur. DASK hesaplaması yapılırken öncelikle deprem sonrasında alabileceğiniz en yüksek tutarı belirleyen teminat tutarı bulunur. Teminat tutarı, Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yayınlanan Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatında yer alan tarife fiyatı ile çarpılır. Bu çarpım sonucunda ödenecek sigorta tutarı belirlenmiş olur.

DASK fiyatı sigorta şirketine göre değişir mi?

Sigorta fiyatları her yıl yapı maliyetlerine bağlı olarak güncellenir. Zorunlu deprem sigortası prim hesaplaması tüm sigorta şirketleri için aynıdır. Hangikredi.com’dan DASK hesaplaması yaparak deprem sigortanızı hemen yaptırabilirsiniz.

Hemen DASK Sorgulayın!

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz