Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Kullanılır?

ceyiz-hesabi

Çeyiz hesabı, devlet tarafından yeni evlenecekler çiftlere sunulacak olan bir destek programıdır. Temeli, bireyler tarafından açılacak bir vadeli mevduat hesabına düzenli olarak yatırılacak birikime, bakanlığın katkı yapması esasına dayanmaktadır.

Kimler faydalanabilir?

Çeyiz Hesabı destek programından yararlanmak için aşağıdaki şartlara haiz olmak ve koşulları yerine getirmek gerekiyor:

  • İlk kez evleniyor olmak.
  • Evliliği 27 yaşından önce yapmak.
  • Hesaba en az 3 yıldır düzenli olarak para yatırıyor olmak.
  • Türk vatandaşı olmak.

Bu koşullara göre bireylerin en geç 24 yaşına kadar Çeyiz Hesabı kapsamında bir vadeli mevduat hesabı açtırmaları gerekmektedir. İlgili hesabı açtırmak için reşit olmak da gerekmiyor. 18 yaşından küçükler, yasal velileri vasıtasıyla bu hesabı açtırabilirler.

Ne kadar yatırmak gerekiyor, katkı ne kadar olacak?

Çeyiz Hesabı açtıran bireylerin en az 3 yıl süreyle düzenli olarak para yatırmakları gerekecek. Katkı, yatırılan süreye göre %10 ile %20 arasında değişecek. Yatırılacak tutar en az 100 TL olabilir. Yatırılabilecek en yüksek tutar ise ayda 1000 TL’dir. Arzu edilirse 3 ayda 1 ödeme de yapılabilir.

Buna göre bakanlık desteği:

  • 36 – 47 ay birikim yapanlar için birikimin %10’u oranında olacak ve 4.000 TL’yi geçmeyecek.
  • 48 – 59 ay arası birikim yapanlar için %15 olacak ve en fazla 4.500 TL olacak.
  • 60 ay ve üzeri Çeyiz Hesabı’na para yatıranlar için ise bu oran %20 olacak ve 5.000 TL’ye kadar nakit para desteği alınabilecek.

Hangi hallerde alınamaz?

Buna karşın birikecek olan tutar ne kadar olursa olsun, bakanlığın desteği 5000 TL’yi geçmeyecek. Ayrıca aynı yıl içerisinde ödemelerde 3 kez aksama olursa veya bir dönemde hesaptan 2 defadan fazla para çekilirse, çeyiz hesabına devlet herhangi bir destek vermeyecek.

Çeyiz Hesabı katkısı nasıl alınır?

Çeyiz Hesabı sahibi çiftler, evlilik tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde;

  • Evlilik cüzdanı ve
  • Nüfus Müdürlüğü’nden ilk evlilik olduğunu gösterir belgeyle

Hesabın bulunduğu bankaya başvurmak suretiyle haklarını talep ederler. En geç 2 ay içerisinde ödeme, taksitler halinde veya toplu olarak ödenir. Fon, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanacak ve Sayıştay denetiminde olacak.

Genç yaşta evliliğe teşvik etmek amacıyla hazırlanan Çeyiz Hesabı destek programı kapsamında ilk ödemeler, 2019 yılında yapılacak.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir