Çalışmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Acil nakit ihtiyacını çözebilmek için en sık başvurulan yöntemlerin başında krediler geliyor. Bordrolu çalışan kesim için gelir-gider dengesi belli ve kayıtlı olduğu için bankalardan kredi almak daha kolaydır. Peki, çalışmadığı halde ya da sigortalı olmayanlar kredi çekebilir mi?

Geliri Belgelemek Her Durumda Zorunlu

Gelir belgesi banka için en önemli unsurlardan çünkü bir gelirinizin olması borcunuzu ödeyebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca geliriniz, alabileceğiniz tutarın belirlenmesinde de büyük rol oynar. Kişi çalışmıyorsa bile, mutlaka bir belgeli gelir sahibi olması ve bu belgeyi bankaya iletmesi şart.

Gayrimenkul Sahipleri Avantajlı

Gayrimenkul sahibi olması da, kişinin çalışmadığı halde kredi başvurusu için olumlu cevap alması anlamına gelebilir zira bu da bir düzenli gelir kaynağı niteliği taşır.

Mal beyanı yaparak gayrimenkullerin yanı sıra kendisine ait otomobil ya da herhangi bir taşıt da kredi alma sürecini kolaylaştırabilmektedir.
İpotekli Kredi Nedir?

Kredi Sicili Temiz Bir Kefil Bulunabilir

Kredi sicili ya da kredi puanı temiz birisi, yukarıdaki şartları belli oranlarda sağlamış birisine kefil olursa, yine bankalardan kredi çekmek kolaylaşabilmektedir. Ayrıca bankanın sadık müşterisi ise, yani belli oranlarda vadeli mevduat hesabı ya da otomatik ödeme talimatı varsa, bankalar tarafından yine kredi için sıcak bakılabilir.

En uygun ihtiyaç kredisi için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama sayfası yanınızda.
Kredi Faiz Oranları

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

622 yorum

 1. merhaba
  ben kamu da memurum eşim ise özel sektörde çalışıyor yaklaşık 1 yıllık sigortası var daha önce herhangi bir bankadan kredi yada kredi kartı kullanmadı bu sebeplede bikaç sefer müraacatımızda ihtiyaç kredisi için olumsuz yanıt aldık benimde mevcut kredilerim ve kredi kartlarımda ödemelerimde aksaklıklar var herhangi bir icra kesintim yok ve olmadı fakat dönem dönem takip sürecine düşeceğime dair uyarı mesajları aldım adıma yeni bir kredi kullanamıyorum bu şartlarda size sorum şu olacak:
  bir ev almak istiyoruz yaklaşık 85 – 90 000 TL ye ihtiyacımız var benim mevcut durumum ve eşimin 1 yıllık sigorta asgari ücret bodrosu ile eşimin adına konut kredisi kullanabilirmiyiz ?
  vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler

  • Sayın Seyyah,

   Eşiniz kredi başvurusunda bulunabilir ancak kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Eşinizin kredi notu ve geliri konut kredisi almaya elverişliyse kredi başvurusu onaylanabilir.

 2. Merhaba ben 2012 de kredi kartından icralık oldum ve 2015 de tamamen ödedim kredi notum şuan 1392 kredi kartı başvurusu yaptığımda onay vermiyor ne zaman alabilirim

  • Sayın Ayşe,

   İcralık olmuş borç ödendikten sonra sicilinizin temizlenmesi için beş sene beklemeniz gerekmektedir.

 3. 28 yaşındayım. Bir apartman dairesi ortağıyım(3/8), şu an için bir gelirim yok, aktif öğrenciyim. Kredi kartı çıkarttırabilir veya kredi çekebilir miyim?

  • Sayın Serkan,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz ve sigortanız olmalıdır. Ancak gayrimenkulünüzü ipotek göstererek de kredi alabilirsiniz. Bunun için bankaların ipotekli kredi ürünlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

 4. Selamlar
  Ev almak istiyorum fakat şöyle bir durum var. Ayda 8binTL’ye yakın gelirim var ama sigortam yok. Yazılımcıyım freelance çalışıyorum yapıyorum. 150binTL param var 300 binTL civarı bir ev için kalan kısmı kredi çekmek istiyorum. Böyle bir durumda nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Sayın Jordison,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz olmalıdır. Bunun dışında başvurabileceğiniz yöntem bir mal varlığınızı ipotek ettirerek ipotekli kredi kullanmak olabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir