Çalışmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Acil nakit ihtiyacını çözebilmek için en sık başvurulan yöntemlerin başında krediler geliyor. Bordrolu çalışan kesim için gelir-gider dengesi belli ve kayıtlı olduğu için bankalardan kredi almak daha kolaydır. Peki, çalışmadığı halde ya da sigortalı olmayanlar kredi çekebilir mi?

Geliri Belgelemek Her Durumda Zorunlu

Gelir belgesi banka için en önemli unsurlardan çünkü bir gelirinizin olması borcunuzu ödeyebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca geliriniz, alabileceğiniz tutarın belirlenmesinde de büyük rol oynar. Kişi çalışmıyorsa bile, mutlaka bir belgeli gelir sahibi olması ve bu belgeyi bankaya iletmesi şart.

Gayrimenkul Sahipleri Avantajlı

Gayrimenkul sahibi olması da, kişinin çalışmadığı halde kredi başvurusu için olumlu cevap alması anlamına gelebilir zira bu da bir düzenli gelir kaynağı niteliği taşır.

Mal beyanı yaparak gayrimenkullerin yanı sıra kendisine ait otomobil ya da herhangi bir taşıt da kredi alma sürecini kolaylaştırabilmektedir.
İpotekli Kredi Nedir?

Kredi Sicili Temiz Bir Kefil Bulunabilir

Kredi sicili ya da kredi puanı temiz birisi, yukarıdaki şartları belli oranlarda sağlamış birisine kefil olursa, yine bankalardan kredi çekmek kolaylaşabilmektedir. Ayrıca bankanın sadık müşterisi ise, yani belli oranlarda vadeli mevduat hesabı ya da otomatik ödeme talimatı varsa, bankalar tarafından yine kredi için sıcak bakılabilir.

En uygun ihtiyaç kredisi için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama sayfası yanınızda.
Kredi Faiz Oranları


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

622 Yorum

 1. mustafa

  18 yaşındayım lise sondayım kredi çekmek istiyorum üzerime 50 dönüm tarla var çiftçi kredisi çekebilir miyim ögrenciyim lise çalışmıyorum.

  • Sayın Mustafa,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz olmalıdır.

 2. MEVLÜDE

  merhabalar işkur tarafından işe girdim ve sağlık sigortam yeni yatmaya başladı bankalarla da hiç işim olmadı acaba araç kredisi çekip ipotekle kredi alabilir miyim?

  • Sayın Mevlüde,

   Öncelikle Findeks’ten kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kredi notunuz kredi almak için yeterliyse kredi başvurunuz onaylanabilir.

 3. zülfizar

  Merhaba ben garanti bankasından daha önce 2 kere kredi çektim ve düzenli ödedim şu anda devam eden bir kredim var ve 25000 tl kredi kartım var(çektiğim kredi ile kredimi ve kredi kartımı da ödeyeceğim) son 5 aydır çalışmadım işsizlik sigortasıyla geçindim şu an yeni bir işe başladım maaşım 4500 tl net üstünden yatıyor işe gireli bir ay oldu ipotek karşılığı kredi için başvurdum ön onay olumlu geldi şubeye gittiğimde ret alma ihtimalim var mı?

 4. üzerime evim var ve ssk girişim yok kefil yoluyla kredi çekebilir miyim

  • Sayın Haktan,

   Evinizi ipotek ettirerek ipotekli kredi ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Kefil, sadece bankanın gerekli gördüğü durumlarda kullanılabilir.

 5. mehmet

  Merhaba ben kamu çalışanıyım bankalarda kredi ve kredikartı ödemelerimde gecikmeler var ve kredi notum kötü eşim yaklaşık 1 yıldır ssk lı olarak çalışıyor 2000 TL maaş bodrosu var fakat bikaç sefer talepte bulunmamıza rağmen daha önce herhangi bir bankayla çalışması olmadığı için bankalar kredi kartı yada ihtiyaç kredisi kullanmasına onay vermedi ev almak istiyoruz bu anlattığım şartlarda eşim adına konutkredisi çekebilirmiyiz ve şayet konut kredisi çıkma ihtimali varsa 2000 TL belgeli geliri için nekadarlık bi konutkredisine onay verilebilir ?
  sorumu cevaplayabilirseniz sevinirim.

  • Sayın Mehmet,

   Öncelikle eşinizin kredi notunu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Daha önce bankalarla hiçbir ilişkisi olmadıysa kredi notu oluşmamış olabilir. Kredi notu oluşmamışsa yani sıfır olarak görünüyorsa kredi alması mümkün değildir. Yasal olarak, aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı belgelenebilir hane gelirinin yüzde ellisini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Bu bilginin ışığında hane halkının belgelenebilir gelirinin yüzde ellisine ve çekmek istediğiniz vadeye göre aşağıdaki aracımızı kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.

   http://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari

 6. seyyah

  merhaba
  ben kamu da memurum eşim ise özel sektörde çalışıyor yaklaşık 1 yıllık sigortası var daha önce herhangi bir bankadan kredi yada kredi kartı kullanmadı bu sebeplede bikaç sefer müraacatımızda ihtiyaç kredisi için olumsuz yanıt aldık benimde mevcut kredilerim ve kredi kartlarımda ödemelerimde aksaklıklar var herhangi bir icra kesintim yok ve olmadı fakat dönem dönem takip sürecine düşeceğime dair uyarı mesajları aldım adıma yeni bir kredi kullanamıyorum bu şartlarda size sorum şu olacak:
  bir ev almak istiyoruz yaklaşık 85 – 90 000 TL ye ihtiyacımız var benim mevcut durumum ve eşimin 1 yıllık sigorta asgari ücret bodrosu ile eşimin adına konut kredisi kullanabilirmiyiz ?
  vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler

  • Sayın Seyyah,

   Eşiniz kredi başvurusunda bulunabilir ancak kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Eşinizin kredi notu ve geliri konut kredisi almaya elverişliyse kredi başvurusu onaylanabilir.

 7. ayşe

  Merhaba ben 2012 de kredi kartından icralık oldum ve 2015 de tamamen ödedim kredi notum şuan 1392 kredi kartı başvurusu yaptığımda onay vermiyor ne zaman alabilirim

  • Sayın Ayşe,

   İcralık olmuş borç ödendikten sonra sicilinizin temizlenmesi için beş sene beklemeniz gerekmektedir.

 8. Serkan

  28 yaşındayım. Bir apartman dairesi ortağıyım(3/8), şu an için bir gelirim yok, aktif öğrenciyim. Kredi kartı çıkarttırabilir veya kredi çekebilir miyim?

  • Sayın Serkan,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz ve sigortanız olmalıdır. Ancak gayrimenkulünüzü ipotek göstererek de kredi alabilirsiniz. Bunun için bankaların ipotekli kredi ürünlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

 9. Mahmut

  İpotekle kredi alabilir miyim?

  • Sayın Mahmut,

   Bankaların ipotekli kredi ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

 10. jordison

  Selamlar
  Ev almak istiyorum fakat şöyle bir durum var. Ayda 8binTL’ye yakın gelirim var ama sigortam yok. Yazılımcıyım freelance çalışıyorum yapıyorum. 150binTL param var 300 binTL civarı bir ev için kalan kısmı kredi çekmek istiyorum. Böyle bir durumda nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Sayın Jordison,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz olmalıdır. Bunun dışında başvurabileceğiniz yöntem bir mal varlığınızı ipotek ettirerek ipotekli kredi kullanmak olabilir.

 11. Sayın İsmail,

  Gelirinizi belgeleyebildiğiniz ve siciliniz temiz olduğu sürece kredi kullanabilirsiniz.

 12. Omer

  Ben inşaatta çalışıyorum sigortam yok ama aylık 3 bin üzerinde alıyorum araba almak istiyorum ne yapmalıyım banka verir mi taşıt kredisi?

 13. Sayın Ömer,

  Bankalardan kredi çekebilmek için sigortanız olmalıdır. İpotek ettirebileceğiniz bir mal varlığınız varsa ipotekli kredi çekmeyi deneyebilirsiniz.

 14. Berkay

  İnternet üzerinden kredi başvurusunda bulundum başvuruda bulunduğum bankadan kredi kartında var lakin yeterli sigorta yok ön onay geldi gelir belgesi ile kredi çekebilir miyim sigorta aktif durumda.

 15. Sayın Berkay,

  Bankalar bazı durumlarda mevcut müşterilerine kolaylık sağlayabilmekte ancak yine de karar bankanın olduğundan net bir şey söyleyebilmemiz mümkün değildir.

1 28 29 30

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz