Bütçeye Göre Konut Kredisi Seçimi

Konut kredisi ile ev sahibi olmak pek çok açıdan değerlendirildiğinde oldukça mantıklı. Kira ile karşılaştırıldığında belki kiradan daha fazla para ödeyecek olsanız da en nihayetinde bir ev sahibi oluyorsunuz ve paranız uçup gitmemiş oluyor. Ancak konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenlerin ödeme sürecinde zorluk yaşamamak için dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Bu da tabi ki bütçeniz.

Konut kredisi ile sahibi olmak istiyor ve ödeme sürecinde sorun yaşamak istemiyorsanız bütçenize uygun bir konut seçmenizde fayda var. Bütçeye uygun konut kredisi nasıl olur? Yasalar gereği aylık taksit ödemeleriniz, belgelenebilen gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Buna bağlı olarak almak istediğiniz evin değeri, ödeyebileceğiniz miktara göre 120 ayı geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. Hangikredi.com kredi hesaplama aracından faydalanarak bu hesaplamayı pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Sorgula

Aylık taksit ödemeleriniz, belgelenebilir gelirinizin %50’sini geçemez dedik. Bu noktada dikkat etmeniz gereken hane halkının toplam geliri. Yani kredi başvurusu yaptığınızda sadece kendi gelirinizi değil eşinizin, annenizin, babanızın ya da her kiminle yaşıyorsanız onun gelir durumunu da beyan etmenizde fayda var. Bu, alabileceğiniz kredi miktarını arttıracaktır.

Gelirimi Belgeleyemiyorum

Gelirimi belgeleyemiyorum diyorsanız, iş yerinizden alacağınız maaş yazısı ile bankalar bu durumu sorun etmeyebiliyorlar. Yani SSK üzerinden belirleyemediğiniz geliriniz varsa bunu çalıştığınız yerden alacağınız bir yazı ile belgeleyebilirsiniz.

Ödeme Planı

Ödeme planınızın gelir durumunuza uygun olması hem kredinizi zamanında bitirebilmeniz hem de zor duruma düşmemeniz açısından önemli. Bankalar her ay aynı miktarda taksit ödenmesi konusunda diretmiyor. Aksine sundukları müşteri dostu ödeme planları ile kendi bütçenize uygun bir şekilde geri ödeme yapabilirsiniz. Örneğin, her yıl belli bir dönemde prim alıyorsanız ya da çiftçiyseniz ve belli dönemlerde hasat yapıp para kazanıyorsanız ödeme planınız buna göre şekillenebilir. İlerleyen dönemde maaşınızın artacağını düşünüyorsanız taksitleriniz ilerleyen yıllarda artacak şekilde düzenlenebilir. Bunlar gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Kredi ödeme sürecinizi kolaylaştırmak ve ilerleyen dönemde maddi açıdan sıkıntı yaşamamak için doğru ödeme planını seçmelisiniz.

Konut Kredisi Hesaplama
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Merhabalar. Kredi ile alınacak evde kiracı var ise buradaki kira geliri bankaya gösterildiğinde kabul edilir mi?

  2. Sayın Can Utku,

    Bu durum tamamen bankanın inisiyatifindedir. Başvuru yaparken bu evi yatırım amaçlı aldığınızı belirtebilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir