BES’in İptal Edilmesi

BES son dönemlerin en önemli yatırım fonlarından biri. Devlet katkısı ile birlikte her ay paranızın birikmesini ve artmasını sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemini dilediğiniz zaman iptal ettirebilirsiniz. BES iptali ile ilgili detaylı bilgileri derledik.

BES sözleşmesi, imzalanmasını takip eden 60 gün içinde yürürlüğe girer. Bu 60 gün içinde, sözleşme henüz yürürlüğe girmemişse cayma hakkınız vardır. Tamamını ya da bir kısmını ödemiş olduğunuz giriş aidatı, cayma hakkınızı kullanmak isterseniz 10 iş günü içerisinde size iade edilir. İmzalamış olduğunuz sözleşmede, cayma durumunda kesinti yapılacağına dair bir ibare varsa, giriş aidatının tamamını alamazsınız. Kesinti oranı, sisteme girdiğiniz süreç için öngörülmüş olan masraf tutarından daha fazla olmayacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemine giriş yaptıktan sonra çıkmak isterseniz bu da mümkün fakat bazı şartları var. Emeklilik fonunuzu 10 seneden önce iptal ettirmek isterseniz devlet katkısının tamamını alamazsınız. Emekliliğe hak kazanmadan BES iptal ettirmek isteyenlerin alabileceği devlet katkısı oranları şöyle:

 • En az 3 – 6 yıl sistemde kalanlar için  %15
 • En az 6 – 10  yıl sistemde kalanlar için %35
 • En az 10 yıl sistemde kalıp emekliliğe hak kazanmamış olanlar için %60

BES devlet katkısının tamamını alabilmek için en az 10 yıl sistemde kalmalı ve emekliliği hak etmiş olmalısınız.

Birikimlerimi Değerlendirmek İstiyorum!
BES’in İptal Edilmesi
4 (80%) 6 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

59 yorum

 1. Ben devlet memuruyum bes ten çıkmak için ne yapmam lazım acaba?

 2. Sayın Ali,

  Bireysel emekliliğinizi yapan sigorta şirketi ile görüşebilirsiniz.

 3. Sayın Nebahat,

  Sözleşmenizde belirtilen oranlara göre kesinti yapılacaktır.

 4. Ben 1 ay önce iptal ettim daha ses de Yok muhatap da yok parada!

 5. bes ödemesi 7 -8 ay kadar yatırdım durumum olmadığı için ödeyemedim çıkmak istiyorum ödediğim miktarı alabilir miyim.

 6. Sayın Gülsüm,

  Konuyla ilgili olarak BES sözleşmenize bakmanızı tavsiye ederiz.

 7. benim eski işyerimde maaşlar iş bankasıyla yatıyordu ama bireysel emeklilik sistemine otomatik katılmışım ve her ay 50 60 tl gibi bi kesinti yaptı maaşımda ve ben bu işten çıktım bireysel emekliliğimi iptal etmek istiyorum iptal edersem yatan param geri gelir demi

 8. Sayın Fatih,

  Konuyla ilgili detaylı bilgi için bireysel emeklilik sözleşmenize bakmanızı tavsiye ederiz.

 9. Merhabalar.. Çalıştığım isyerim bana sormadan bes girişimi yaptırmış ama ortada ne evrak var nede imza bes uygulamasina telefonumdan baktığımda üyeliğimi görebiliyorum benim haberim olmadan imzam olmadan nasil böyle birşey yapabiliyorlar müşteri hizmetleri telefonu açmıyor


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir