Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

BES’in İptal Edilmesi

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 20.08.2014 Güncelleme Tarihi: 24.11.2020

BES son dönemlerin en önemli yatırım fonlarından biri.
BES’in İptal Edilmesi
Devlet katkısı ile birlikte her ay paranızın birikmesini ve artmasını sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemini dilediğiniz zaman iptal ettirebilirsiniz.

BES son dönemlerin en önemli yatırım fonlarından biri. Devlet katkısı ile birlikte her ay paranızın birikmesini ve artmasını sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemini dilediğiniz zaman iptal ettirebilirsiniz. BES iptali ile ilgili detaylı bilgileri derledik.

BES sözleşmesi, imzalanmasını takip eden 60 gün içinde yürürlüğe girer. Bu 60 gün içinde, sözleşme henüz yürürlüğe girmemişse cayma hakkınız vardır. Tamamını ya da bir kısmını ödemiş olduğunuz giriş aidatı, cayma hakkınızı kullanmak isterseniz 10 iş günü içerisinde size iade edilir. İmzalamış olduğunuz sözleşmede, cayma durumunda kesinti yapılacağına dair bir ibare varsa, giriş aidatının tamamını alamazsınız. Kesinti oranı, sisteme girdiğiniz süreç için öngörülmüş olan masraf tutarından daha fazla olmayacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemine giriş yaptıktan sonra çıkmak isterseniz bu da mümkün fakat bazı şartları var. Emeklilik fonunuzu 10 seneden önce iptal ettirmek isterseniz devlet katkısının tamamını alamazsınız. Emekliliğe hak kazanmadan BES iptal ettirmek isteyenlerin alabileceği devlet katkısı oranları şöyle:

 • En az 3 – 6 yıl sistemde kalanlar için  %15
 • En az 6 – 10  yıl sistemde kalanlar için %35
 • En az 10 yıl sistemde kalıp emekliliğe hak kazanmamış olanlar için %60

BES devlet katkısının tamamını alabilmek için en az 10 yıl sistemde kalmalı ve emekliliği hak etmiş olmalısınız.

Birikimlerimi Değerlendirmek İstiyorum!

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

59 Yorum

Aşkın kalyon
Aşkın kalyon 20.12.2018 • 00:00

Merhabalar.. Çalıştığım isyerim bana sormadan bes girişimi yaptırmış ama ortada ne evrak var nede imza bes uygulamasina telefonumdan baktığımda üyeliğimi görebiliyorum benim haberim olmadan imzam olmadan nasil böyle birşey yapabiliyorlar müşteri hizmetleri telefonu açmıyor

Yanıtla Beğen(0)
fatih
fatih 3.04.2018 • 00:00

benim eski işyerimde maaşlar iş bankasıyla yatıyordu ama bireysel emeklilik sistemine otomatik katılmışım ve her ay 50 60 tl gibi bi kesinti yaptı maaşımda ve ben bu işten çıktım bireysel emekliliğimi iptal etmek istiyorum iptal edersem yatan param geri gelir demi

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 6.04.2018 • 00:00

Sayın Fatih, Konuyla ilgili detaylı bilgi için bireysel emeklilik sözleşmenize bakmanızı tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon