Bankalara Borcum Varken Yeni Kredi Alabilir Miyim?

Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi… Hangi kredi türü olursa olsun krediler nakit ihtiyacımız olan her alanda yanımızda. Bütçeye uygun doğru ödeme planı yapıldığında tüketici, kredi ödemelerinde herhangi bir sorun yaşamıyor. Peki ödenmekte olan kredi varken yeni kredi çekilebilir mi? Konunun detaylarını sizin için derledik.

Mümkün ama…

Halihazırda ödemekte olduğunuz krediniz varken aynı bankadan ya da başka bankadan yeni kredi alabilirsiniz ama bunun iki şartı var. Bu şartlardan ilki kredi notunuzun yeterli olması. Kredi alabilmek için en önemli kriter kredi notu. Kredi notunuz yüksekse kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de artıyor. Ödemekte olduğunuz mevcut bir krediniz varken yeni bir kredi almak istediğinizde de kredi notunuza bakılıyor.

Ödemekte olduğunuz bir krediniz varken yeni bir kredi alabilmek için gereken diğer şart gelir durumunuz. Yasal olarak aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir toplam hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Hane gelirine, aynı evde yaşadığınız aile bireylerinin gelirleri dahildir. Tek başınıza yaşıyorsanız sadece sizin geliriniz söz konusu olur. Yeni bir kredi çekmek istiyorsanız hane gelirinin %50’sini hesaplayıp, bu miktardan mevcut aylık taksit ödemelerini çıkartıp kalan tutar yeni alacağınız kredinin aylık ödemesi olacak şekilde kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi borcunuzu ödeyemediyseniz ve 90 günlük süreyi aşarak yasal takibe girdiyseniz herhangi bir bankadan yeni bir kredi çekebilmeniz maalesef mümkün değildir.

Kredi Hesapla

Borç Transferi Kredisi

Birden fazla krediden bahsetmişken bunun tam tersi durum olan borç transferi kredisinden bahsetmemek olmaz. Bankalara birden fazla kredi borcunuz varsa ve hepsini takip etmekte zorluk yaşıyorsanız yine kredi notunuzun yeterli olması şartı ile tüm borçlarınızı tek bir bankanın çatısı altında birleştirebilirsiniz. Borç transferi kredisi ile var olan tüm borcunuz tek bir kredi borcu olarak bir bankada toplanır, yeniden vadelendirilir ve böylece her ay tek bir yere düzenli ödeme yapabilirsiniz.

En uygun konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com kredi hesaplama aracını kullanarak kredi hesaplaması yapabilir, online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Tıklayın
Bankalara Borcum Varken Yeni Kredi Alabilir Miyim?
4.4 (88.57%) 7 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

46 yorum

 1. Sayın Elif,

  Ödemekte olduğunuz bir krediniz varken başka bir kredi almanızın iki şartı vardır. Bu şartlardan ilki kredi notunuzun yeterli olması. Diğer şart ise gelir durumunuzun yeterli olması. Yasal olarak aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir toplam hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Bu iki şartı sağladığınız takdirde ödemekte olduğunuz bir kredi varken başka bir kredi alabilme şansınız artar.

 2. Sayın Volkan,

  Konu hakkında bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz. Borçlu olduğunuz banka bunu kabul etmezse başka banka ile görüşerek borç transferi talebinde bulunmanızı öneririz.

 3. Finasnkbankta konut kredisi cektim şuan 5.400 tl borcum kaldi şimdi ise taşıt kredisi20.000tl almak istiyorum banka bana verir mi aylık düzenli ödemelerim gününden gününe bilgi verirseniz sevinirim

 4. Annem 3 ay varolan kredısının ustune bı mıktar kredı ekleyıp kredı kullandı ıhtıyactan dolayı yıne cekecek sızce olurmu annem emeklı bu arada

 5. Sayın Yaşar,

  Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Bu nedenle online başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

 6. İş bankasından 15 bin kredi çektim 24 ay 12 ayını ödedim 9. Ayda gecikmem oldu şimdi borcum düzenli ödüyorum kredi puanımı bilmiyorum şimdi başka bankadan yüksek kredi çekip bu borcu kapatıp kalan parayı da ihtiyacı mı karşılamak istiyorum kredi çıkar mı

 7. Merhaba Hülya,

  Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Bu nedenle online başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

 8. Merhaba Bekir,

  Öncelikle borcunuzu düzenli ödemeniz harika. Ancak gecikmeler ve düzensiz ödemeler yaşandığında kredi puanınız olumsuz etkilenir. Yine de kredi kullanımında tek bir kriter olmadığı için başvurunuz değerlendirilip olumlu sonuçlanabilir.
  Size tavsiyemiz kredi sorgulama sayfamızdan başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

  https://www.hangikredi.com/kredi/ihtiyac-kredisi

  İyi günler dileriz.

 9. Kredi taksitlerimi günü gelmeden önce ödüyorum ve bazılarını direk kapatıyorum bu benim kredi notumu yükseltir mi ihtiyaç kredisi için soruyorum teşekkürler

 10. Devlet personeliyim konut kredisi kullandım 2 ay önce şuanda 10000 tl ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorum çıkarmı acaba


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir