Banka, Kredi Ödemesi İçin Hesabımdaki Parayı Çeker Mi?

Bankaların sunduğu bireysel kredi ürünleri nakit ihtiyacımızı çözmek ve yüksek tutarlı satın almaları taksitle ödeme olanağı tanısa da taksitlerin ödenemediği durumlar olabiliyor. Kredi borcunun ödenmemesi ise çeşitli yaptırımlara neden oluyor…

Kredimi ödemezsem hesabımdaki para çekilir mi sorusu ise kredi borcunu ödemekte zorlananların aklını kurcalayan bir soru. Konunun detaylarını sizin için araştırdık…

Otomatik Ödeme Talimatı

Kredi borcunun ödenememesinden dolayı hakkınızda yasal takip başlatılabilmesi için toplamda 90 gün ödeme yapmamış olmanız gerekiyor. 90 güne gelene kadar ödemelerinizi gerçekleştirmek sizin sorumluluğunuzda. Eğer kredinizi alırken hesaptan kredi ödemesinin çekilmesi için otomatik bir talimat vermediyseniz ya da sözleşmenizde böyle bir madde yer almıyorsa 90 günlük sınıra kadar olan kredi taksitleriniz için hesabınızdan para çekilemez.

Otomatik ödeme talimatı ile ya da sözleşmede yer alan onaya göre bankanın para çekmesi ise sadece krediyi çektiğiniz bankaya ait hesabınızdan gerçekleşebilir. Başka bir bankada bulunan hesabınızdan kredi ödemeniz tahsil edilemez.

Hesabımdaki Para Hangi Koşulda Çekilebilir?

Hesabınızdaki paranın, sizin onayınız olmadan çekilebilmesi için öncelikle yasal takibe girmiş olmanız gerekir. Yasal takip, 90 gün ödeme yapmamanız halinde başlar. Eğer yasal takibin sonucunda mal varlıklarınıza haciz kararı çıkarsa banka hesaplarınızdaki paraya haciz konulabilir ancak yasal takip sürecinin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Eğer krediniz taşıt ya da konut kredisi gibi ipotekli bir kredi ürünüyse ipotekten dolayı krediye konu olan mala banka tarafından el konulur.

Kredi kartlarında da durum kredinin aynısı. Kredi kartı borcunu ödemek için ekstrenizde belirtilen son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız gerekir. Borcunuzu toplamda 90 gün ödememeniz halinde yasal takip başlatılır. Yine aynı şekilde yasal sürecin sonunda maaş haczi kararı çıkabileceği gibi hesabınıza bloke de konulabilir.

Banka, Kredi Ödemesi İçin Hesabımdaki Parayı Çeker Mi?
3 (60%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

16 yorum

 1. Merhaba iyi günler maaşım yapı krediden garantiye geçecek ama garantiden kredi ve kredi kartı borcum var 3 ay ödemesi de geliyor maaş yatana kadar maaşımın hepsini mi alır sadece 1 taksidini çeker yatan maaştan

 2. Merhaba Tolga,

  Eğer kredinizi alırken hesaptan kredi ödemesinin çekilmesi için otomatik bir talimat vermediyseniz ya da sözleşmenizde böyle bir madde yer almıyorsa 90 günlük sınıra kadar olan kredi taksitleriniz için hesabınızdan para çekilmez. Ancak hesabınızdaki paranın, sizin onayınız olmadan çekilebilmesi için yasal takibe girmiş olmanız gerekir. Yasal takip, 90 gün ödeme yapmamanız halinde başlar. Borcunuzu ödemeyi geciktirmemenizi ve yasal takibe düşmemenizi öneririz.

  İyi günler dileriz.

 3. Merhaba Zübeyde,

  Kredi kullanılırken imzaladığınız sözleşmede kredi ödemesinin kefil tarafından yapılacağı, borcun 90 gün ödenmeyip yasal takibe girmiş olması gerekir.
  Bu süreç genellikle banka inisiyatifindedir. Banka yetkilileri ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

  İyi günler dileriz.

 4. Merhaba İdris,

  Evet, bankalara borcunuzu ödemediğinizde maaşınıza haciz gelebilir ve iki banka da maaşınıza haciz koyabilir.

 5. Maaş aldığım bankasından kredi çektim. Otomatik ödeme talimatı var. Şimdi A bankasının başka bir şubesinden maaş alacağım. Otomatik ödeme devam eder mi?

 6. Merhaba Serkan,

  Hesabın aktif olacaksa verdiğin talimatlar da aktif olacaktır ancak bankaların farklı prosedürleri olabildiğinden yine de bankanın müşteri hizmetlerinden destek almanı tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir