Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 27.07.2020 Güncelleme Tarihi: 22.12.2021

Trafikte yolcu ve araç güvenliği oldukça önemli hususlar arasında yer alır.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Bu nedenle araçların kusurlarının giderilerek olası kazaların önüne geçilmesi gerekir. Trafikte güvenliği sağlamak için araç muayenesini aksatmamak tavsiye edilir.

Fenni kontrol adı verilen araç muayenesi; motorlu ve motorsuz olmak üzere tüm araçların trafiğe uygunluğunu denetlemek amacıyla gerçekleştirilir. Dolayısıyla trafiğe çıkacak sürücülerin “Araç muayenesi nasıl yaptırılır?” sorusunun cevabını bilmesi, güvenlik esasları için oldukça önemlidir.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de trafiğe çıkan araçların muayene işlemleri Tüvtürk aracılığıyla yürütülür. Araç muayene istasyonunda ilk olarak ruhsat bilgilerine bakılır. Plaka, şasi ve motor numarası kontrol edildikten sonra araç, fren test cihazına alınır. Bu testte aracın ön, arka ve park servis frenlerinin kontrolü gerçekleştirilir. Araç, fren testleri başarıyla tamamlandıktan sonra bir kanala alınır. Bu alanda aracın ön ve arka aksına ilişkin rutin kontroller yapılır. Kanal kontrolünde, trafikte bulunulduğunda aracın güvenliğini etkileyecek kusurların tespiti sağlanır.

Aracın kanal kontrolleri tamamlandıktan sonra lastik ve lastik diş derinlikleri ele alınır. Alt kontrollerden başarıyla geçen aracın stop, sinyal ve park lambalarının işlevlerine bakılır. Dış alanın güvenliği tescillendikten sonra iç muayeneye geçilir. Aracın iç kontrol aşamasında emniyet kemerlerinin çalışır durumu, koltuk sabitliği ve aynalar denetlenir. En son aşamada araç, kanal kontrol uzmanı tarafından uzun ve kısa farlarının kontrolüne tâbi tutulur. Muayene işlemi tamamlandıktan sonra bir rapor oluşturulur. Aracın muayenesi esnasında bir kusur saptandığında kontrol uzmanı tarafından bilgilendirme sağlanır. Bu işlemler sırasında bir kusur saptanmadığında trafiğin güvenlik esaslarına uygun olarak muayene tamamlanır.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Araç muayenesi periyotları, trafiğe çıkacak olan aracın türüne göre değişiklik gösterir. Araçlar; traktör, motorlu araçlar, iki-üç tekerlekliler ve römork-yarı römorklar biçiminde farklı türlere ayrılır. Bu araç grupları baz alınarak muayene periyodu belirlenir. “Araç muayenesi kaç yılda bir yapılır?” sorusunun cevabının aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Araç Türü Muayene Periyodu
Hususî / Resmî Otomobiller İlk üç yıl ve sonrasında iki yılda bir muayene edilir.
Lastik Tekerlekli Traktör İlk üç yıl ve sonrasında üç yılda bir muayene edilir.
Motorlu Araçlar (Taksi, Kamyon, Otobüs vb.) İlk bir yıl ve sonrasında yılda bir kez muayene edilmelidir.
İki veya Üç Tekerlekli Araçlar (L kategori motosiklet ve motorlu bisikletler) İlk üç yıl ve sonrasında iki yılda bir muayene edilmelidir.
Römorklar ve Yarı Römorklar (Otomobil, Kamyonet, Kamyon ve Çekiciler) İlk bir yıl ve sonrasında yılda bir kez muayene edilmelidir.

Aracınız ile ilgili muayene, bakım, onarım ve benzeri giderler için nakit ihtiyacınız varsa, HangiKredi’ye özel faiz oranları ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Sürücülerin sorduğu “Araç muayenesi ne zaman bitiyor?” sorusunun cevabı muayene periyotları tablosundan bulunabilir. Aracınıza ait muayene işlemini gerçekleştirirken kontrol ekibi tarafından bir sonraki tarihe ilişkin bilgi akışı sağlanır.

Araç Muayene Sorgusu Nasıl Yapılır?

Trafiğe çıkan araçların muayenesinin belirli periyotlarla yapılması zorunludur. Tarafınıza ait araç muayenesi sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu işleme dair detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

E-Devlet Araç Muayene Sorgusu

 • E-devlet sitesine giriş yapın.
 • Ana sayfa üzerinden “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TÜVTÜRK Muayene Durum Sorgulama” aramasını gerçekleştirin.
 • Karşınıza çıkan doğrulama ekranında üyelik bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girerek sisteme giriş yapın.
 • Yönlendirildiğiniz ekranda araca ait plaka ve araç muayene rapor numarasını yazarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Araç muayene sorgulamasını bu şekilde gerçekleştirebilmek için bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-devlet şifresini PTT şubelerinden küçük bir ücret karşılığında ad/soyad ve kimlik bilgileriniz ile alabilirsiniz.

Araç Muayenesi İçin Nasıl Randevu Alınır?

Aktif olarak kullanılan bir aracın muayenesini yaptırmak için Tüvtürk üzerinden bir randevu almanız gerekir. Araç muayene randevusu alma işlemlerini Tüvtürk online kanalları üzerinden kısa süre içerisinde gerçekleştirmek mümkündür.

 • Tüvtürk resmî internet sitesine girdikten sonra “ücretsiz randevu” menüsünden giriş yapmanız gerekir. Açılan ekran üzerinde plaka ve ruhsat seri numarasıyla beraber şehir bilgilerini de girerek dilediğiniz gün ve saatte randevu oluşturabilirsiniz.
 • Sistem üzerinden genel araç muayene randevusu almak için “Genel Muayene & Muayene Tekrarı” seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Sonrasında karşınıza çıkan takvimde yoğunluğa göre uygun tarih, saat ve istasyonu seçebilirsiniz.
 • Son adımda randevu özetiniz görüntülenir. Ad, soyad, cep telefonu ve e-posta bilgilerinizi girdikten sonra randevunuzu onaylayabilirsiniz. Tüvtürk otomatik olarak iletişim kanallarınıza randevu bilgilerini yönlendirir.

Araç Muayenesi Yapmak Zorunlu mudur?

Araç muayenesi, trafikte yolcu ve araç güvenliğini sağlamak için oldukça gerekli bir uygulamadır. Araçlar için muayene işlemi, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince zorunlu kılınmıştır. Zorunlu muayene işlemleri, tek yetkili kuruluş olan Tüvtürk bünyesinde gerçekleştirilir.

Araç Muayenesi Şartları Nelerdir?

Araç muayenesi yaptırabilmek için aracın, içinde bulunduğu yıla özel kanunen belirlenmiş şartları karşılıyor olması gerekir. Belirtilen şartları taşımayan taşıtların muayene işlemlerinden geçmesi mümkün değildir. Bu nedenle kullanıcıların kontrol öncesinde araç muayene şartlarına dikkat etmesi gerekir.

 • Trafiğe müsait tüm araçların kontrolü Tüvtürk kurumu tarafından gerçekleştirilir.
 • Araç muayenesini yaptırabilmek için öncelikle Tüvtürk istasyonlarından randevu alınması gerekir.
 • Muayene şartlarını karşılamayan araçların, eksiklerinin giderilerek yeniden kontrollerinin sağlanması gerekir.
 • Kontrol periyotlarına uyum sağlamak önemlidir.
 • Aracın muayeneden başarıyla geçebilmesi için kontrol edilen noktaların sorunsuz olması gerekir.

Tarafınıza ait bir aracın teknik muayenesinde trafik sigortasına ilişkin belgeleri bulundurmanız gerekir. Bu belgeleri kontrol sırasında sigorta kurumu yardımıyla da tamamlayabilirsiniz. “Sigorta şirketi eksper raporunun dışında ödeme yapar mı?” başlığında ise şirketin sürücülere hangi koşullarda ödeme sağlayacağına dair bilgilere ulaşılabilir.

Her Araç Türü İçin Muayene Şartları Aynı mıdır?

Araçların türleri gibi muayene şartları da farklılık gösterir. Trafiğe çıkan farklı araç çeşitlerinin muayene periyotları da birbirinden farklıdır. Sürücülerin, araç türüne özel kontrol aralıklarına dikkat etmesi gerekir.

Araç Muayenesinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Araç muayenesi, motorlu ve motorsuz taşıtların trafikte kullanılabilmesi için teknik yeterliliklerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilir. Bu muayenenin amacı fizikî kusurların tespit edilmesinden ibaret değildir. Taşıtların genel durumuna ilişkin birçok detay da göz önünde bulundurulur. Muayene periyodu öncesinde aracın belge ve sorgulamalarını gerçekleştiren sürücüler, kontrol işlemlerini sorunsuz bir biçimde tamamlayabilirler.

 • Egzoz gazı ölçüm muayenesi,
 • Aracın vergi ve ceza borcu ödemesi,
 • Trafik sigortası,
 • Araç ekipmanı gibi işlemlerin Tüvtürk sisteminden araç muayene randevusu almadan önce kullanıcılar tarafından tamamlaması gerekir.

İkinci el ya da sıfır araç muayenesi işlemlerinden önce aracın geçmişine dair bilgi edinmek gerekir. Aracınıza ait kaza, hasar ve sigorta sorgulama işlemlerini “Tramer sorgulama nedir?” sorusunun cevabı niteliğindeki başlıktan bulabilirsiniz. Aracınıza ait tramer sorgulama işlemlerini Sigorta Bilgi Merkezi’nden kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesinden önce mutlaka sigorta bilgilerinizi güncellemeniz gerekir. “Yabancı plakalı araçla kazada sigorta süreci nasıl işler?” başlığını inceleyerek tarafınıza ait araçların sigorta bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Muayene istasyonunda araç sahibinden kişisel ve araca yönelik çeşitli belgeler talep edilir. Araç muayenesi için gerekli evrakların eksiksiz bulundurulması önemlidir. Aksi takdirde aracın muayene işlemi gerçekleştirilemez. Trafikte karşılaştığınız problemlerde sigorta şirketleri tarafından tamamlayıcı trafik sigortası uygulanır. Bu sigorta, şirketler tarafından, kaza ve ceza hâlinde belirlenen sınırların aşan tüketiciler için sunduğu bir teminattır. Konu hakkında daha detaylı bilgiye “Tamamlayıcı trafik sigortası nedir?” başlığından ulaşabilirsiniz. Araç muayenesinde tarafınıza ait trafik sigortası poliçesini, tamamlayıcı trafik sigortası ile birlikte bulundurabilirsiniz.

 • Ruhsat,
 • Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi,
 • Trafik sigortası poliçesi,
 • Aracın sahibi başka bir kişi ise aracı getiren kişinin nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyeti, araç muayenesinde gerekli belgelerdir.

Dikkat: Aracın muayenesi sırasında egzoz gazı ölçüm belgesi eksikliğinde araç, “ağır hasarlı” şeklinde raporlanır.

Araç Muayenesi Gecikirse Ne Olur?

Kontrol süresi dolduğunda, geçerlilik tarihinin bitiş günü baz alınarak araç muayenesi zam oranı ile birlikte bir ceza uygulanır. Aracın muayene tarihinin geciktirildiği her ay, muayene ücretinin belirli bir bölümü kadar ceza ödenir. Muayeneyi geciktirme durumunda ceza ücretinin yanı sıra trafikten men edilme gibi olumsuzluklarla karşılaşmak mümkündür.

Araç Muayenesi Kaç Gün Geciktirilebilir?

Sürücüler, trafikte bulunan araçların muayene tarihini unuttuklarında “Araç muayenesi kaç gün gecikebilir?” sorusunun cevabını ararlar. Bu konuda Tüvtürk, gecikme süreleri için bir sınır olmadığını belirtmiştir. Aracın 1 günlük gecikme durumunda bile ceza işlemi uygulanır.

Araç Muayene Gecikme Ücreti Ne Kadardır?

Araç muayenesi gecikme cezası Tüvtürk tarafından muayene ücretinin %5’lik bir dilimi olarak belirlenmiştir. Aracın teknik muayenesinin geciktirildiği her ay, muayene ücretinin yüzde beşi oranında bir cezaî ücret uygulanır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

2 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • BDDK’ dan TL Ticari Kredi Kullanımına Yeni Koşul   1.07.2022

  BDDK’ dan TL Ticari Kredi Kullanımına Yeni Koşul  

 • BDDK’ dan TL Ticari Kredi Kullanımına Yeni Koşul 4.07.2022

  BDDK’ dan TL Ticari Kredi Kullanımına Yeni Koşul

 • İstanbulkartlılara Faizsiz Kredi İmkanı   27.06.2022

  İstanbulkartlılara Faizsiz Kredi İmkanı  

 • BDDK’dan Konut Kredilerine Düzenleme 24.06.2022

  BDDK’dan Konut Kredilerine Düzenleme

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon