7 Basit Yöntemle Enerji Tasarrufu Sağlayıp Bütçenizi Korumanın Yolları

7 basit yöntemle enerji tasarrufu yaparak bütçenizi korumanın yolları

Dünyadaki enerji kaynakları sonsuz değil. Bu nedenle enerjiyi en verimli şekilde kullanarak gelecek nesiller için daha temiz, yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz. Günlük hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerle büyük oranda enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Ayrıca bu konuyu bir yaşam tarzı haline getirerek geleceğe yatırım yaparken bütçemize de katkıda bulunmuş oluruz.

Peki, nedir bu yöntemler?

1.      Sabah İlk İş Bütün Perdeleri Açın

Sabahın ilk ışıklarını evin içine almak hem aydınlanmak hem de ısınmak için en basit ama en etkili yöntem. Güneş en etkisiz halindeyken bile doğal ısı-ışık olarak elektrikle, gazla sağlayabileceğinizden daha iyidir.

2.      Geceleri Kalın Perdeleri Çekin

Sabah içeri aldığınız güneş ışınları ısı ve ışık olarak evin içindeyken içerideki sıcaklığı muhafaza edebilmek için en kalın perdeleri çekin. Böylece ısının pencere gibi kolayca kaçabileceği yerlerden çıkmasını önlemiş olursunuz.

3.      Kapı ve Pencereleri Elden Geçirin

Kapı ve pencere çerçeveler ısı kaybının en kolay yaşanabileceği alanlar. Kapı ve pencerelerden hava geçmemesini sağlamak için sızıntılara uygun sünger yapışkanlı bantlar ya da macunlar kullanabilirsiniz. Böylece faturalarınızdan da %10 tasarruf edersiniz.

4.      Çamaşırlarınızı Evin İçerisinde Kurutun

Çamaşırlarınızı evin içine asarak kurutursanız evin içerisindeki nem oranı artırmış olursunuz ve havayı daha sıcak hissedersiniz. Hem de kurutma makinesinin harcayacağı enerjiden tasarruf edersiniz.

5.      Yemek Yaparken Fırını Kullanın

Kış aylarında fırını kullanarak yemek pişirmek harika bir tercih. Fırını kullandığınızda sadece kapağı açıp kapatırken bile evin ısısı yükselecektir. Pişirme işlemi bittiğinde kapağı açık bırakabilirsiniz.

6.      Kalorifer Borularında İzolasyon Malzemesi ile Kaplayın

Evin içerisinde açıkta olan kalorifer borularınızı izolasyon malzemesi ile kaplayabilirsiniz. Böylece enerji kaybını en aza indirmiş olursunuz.

7.      Tavan Pervanenizi Tersi Yönde Çalıştırın

Eğer yazın serinlemek için bir tavan pervaneniz varsa onu evi ısıtırken ters yönde çalıştırın. Böylece soğuk hava yukarı gider, sıcak hava aşağı iner.

DAHA FAZLA TASARRUF YÖNTEMİ İÇİN TIKLAYIN

7 Basit Yöntemle Enerji Tasarrufu Sağlayıp Bütçenizi Korumanın Yolları
5 (100%) 12 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir