6 Adımda Nasıl Kredi Alınır?

İster ihtiyaç ister konut ister taşıt kredisi olsun kredi almak artık pek çoğumuz için ihtiyaç haline geldi. Özellikle konut ve taşıt alımlarında, toplu para çıkartmak zor olduğundan insanlar bankalardan kredi çekmeyi tercih ediyorlar.

İlk kez kredi çekecek olanlar, kredi çekmek için ne yapmaları gerektiğini merak ediyor olabilirler. Kredi çekmek isteyenler için kredi sürecini adım adım açıkladık..

1 – Kredi ihtiyacınızı belirleyin

İlk adım kredi ihtiyacını belirlemek. Bankalar farklı ihtiyaçlara uygun olarak, bireysel tüketici kredileri çatısı altında farklı kredi ürünleri sunmaktadırlar. Bu ürünler ��ç ana başlık altında toplanır: Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi. Bu üç ana kredi kategorisi de alt alanlara bölünürler. Bunun amacı tüketicilere daha iyi hizmet verebilmeyi sağlamaktır. Bu nedenle siz de öncelikle ihtiyacınıza yönelik doğru kredi türünün hangisi olduğunu belirlemelisiniz.

Kredi Hesapla

2 – En uygun krediyi bulun

Bir sonraki adım en uygun kredi seçeneğini bulmak. En uygun kredi nedir peki? Bankalar krediyi belli bir faiz oranı ile verirler. Faiz oranı ne kadar düşük olursa geri ödeyeceğiniz miktar da o kadar azalır. Geri ödeyeceğiniz miktarı etkileyen sadece faiz oranı değil elbette. Dosya masrafı, sigorta, ekspertiz ücreti gibi ücretler de geri ödeyeceğiniz tutarı etkiler. Bu nedenle kredi faiz oranı ile birlikte diğer tutarları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Toplayacak olursak en uygun krediyi bulmak için dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

 • Kredi faiz oranı
 • Yıllık maliyet oranı
 • Dosya masrafı
 • Ekspertiz ücreti
 • Hayat sigortası

Tüm bu ücretleri kapsayan detaylı bir araştırma için şube şube dolaşmanıza gerek yok. Hangikredi.com’un kredi hesaplama aracından yararlanarak kredi hesaplama işlemi yapabilirsiniz. Hesaplama aracına çekmek istediğiniz kredi tutarı ve vadesini yazarak hesaplama yaparak kriterlerinize uygun ürünleri tek sayfada görüntüleyebilir ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

3 – Kredi başvurusu

Hangikredi.com üzerinden kredi ürünlerini incelediniz, karşılaştırdınız, tüm ürünleri tek tek değerlendirdiniz ve bütçenize uyan bir seçenek buldunuz. Şimdi sırada başvuru adımı var. Başvuru adımında da şubeye gitmenize gerek yok. Hangikredi.com’un verdiği hizmetlerden biri olan başvuru hizmeti sayesinde almak istediğiniz kredi ürününe online başvuruda bulunabilirsiniz. Hangikredi.com üzerinden yaptığınız başvuru ön başvuru niteliğindedir.

36 Ay Vadeli 10.000 TL İhtiyaç Kredisi

4 –  Kredi değerlendirme

Başvurunuzu yaptıktan sonra krediniz değerlendirme sürecine girer. Bankalar bu süreçte sizin kredi notunuzu inceler, belgelenebilir gelir durumunuza ve sigortalılık sürenize bakar. Kredi notu sizin bankalarla olan geçmişinizi detaylı bir şekilde açıklayan verilerden oluşan bir puan türüdür. Bankalardan kredi alabilmeniz için kredi notunuzun bankanın belirlediği alt sınırın üstünde olması gerekir. Değerlendirme sonucunda ön onay alırsanız banka sizden çeşitli evraklarla yeniden şubeye başvuru yapmanızı isteyecektir.

Kredi Ön Onayı Nedir?

5 – Kredi başvurusu için gereken evraklar

Ön başvuru talebiniz banka tarafından onaylandıktan sonra bankanın istediği evraklarla yeniden başvuru yapmanız gerekir. Kişinin işine ve çalışma durumuna göre banka tarafından şu belgeler talep edilebilir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Maaş bordrosu, emeklilik belgesi, firma belgesi (vergi levhası vs.), çiftçi belgesi vb.
 • İkametgah ya da adres gösteren fatura
 • Gelir kaynağınız kira ise kira gelir belgesi
 • Gelir kaynağınız mevduat ise mevduat getirisine ilişkin belge

Ayrıca konut kredisi başvurusunda almak istediğiniz konuta ait tapu fotokopisi, taşıt kredisi başvurusunda ise proforma fatura istenir.

120 ay vadeli 100.000 Bin TL Konut Kredisi Hesapla

6 – Kredinizi kullanabilirsiniz

Bankanın sizin için gerekli gördüğü belgelerle birlikte, şubeye yaptığınız başvuru yeniden detaylıca incelenir ve onaylanırsa artık kredinizi kullanabilirsiniz demektir. Kredi başvurunuz tamamen onaylandığında çekmek istediğiniz tutar hesabınıza yansıtılır.

Başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa

Başvurunuz olumlu sonuçlanabileceği gibi olumsuz da sonuçlanabilir. Böyle bir durumda öncelikle kredi notunuzu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer kredi notunuz düşükse “Kredi Notu Yükseltme” makalemizden destek alarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
Kredi Notu Yükseltme

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

4 yorum

 1. ihtiyaç kredisi hakkında bilgi almak istiyorum

 2. Sayın Sevgi,

  Sitemiz üzerinden çekmek istediğiniz kredi tutarı ve vadesi için sorgulama yapabilir, kriterlerinize yönelik çıkan sonuçları inceleyebilir ve online başvuruda bulunabilirsiniz.

 3. kredi alamıyorum nasıl alabilirim ihtiyacım olan kredi 5000tl

 4. Merhaba Ahmet,

  Banka kredisi çekebilmek için gelir durumunuzu belgeleyen resmi evrağa ve en az 3 aylık sigortaya sahip olmanız gerekmektedir. Bu koşulları sağlıyorsanız bankalara sitemizin kredi sorgulama sayfamızdan online başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

  https://www.hangikredi.com/kredi/ihtiyac-kredisi/sorgulama

  Kredi çekmek istediğiniz tutar 5 bin TL ise kredi kartlarının nakit avans seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. Kredi kartınız yoksa kredi kartı sorgulama sayfamızdan online başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

  https://www.hangikredi.com/kredi-karti/sorgulama

  İyi günler dileriz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir