2. El araç alımında yönetmelik değişiyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik” üstünde yapılan değişiklikler henüz yürürlüğe girmese de ikinci el araç satışı için yenilikler getiriyor.

Daha çok galericileri ilgilendiren bu düzenleme ile ekpertiz, garanti gibi zorunluluklar gelecek…

İkinci el araç satışında ekspertiz zorunluluğu

Yeni yönetmeliğe göre ikinci el araç satışı için satıcı aracına ekspertiz yaptırarak bunu aracın görünür bir noktasına asmak zorunda. Bu yönetmelikten dolayı fiyatlarda oynama olabileceği ancak ciddi anlamda hataların düzeltileceği bekleniyor.

Yönetmelikle gelecek bir diğer yenilik satıcının garanti vermesi olacak. Yapılan düzenleme ile satıcı, ikinci el taşıtı için 3 bin kilometre ya da 1 aya kadar garanti vermek zorunda olacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Oto Galerciler Odası Başkanı Hakan Yanık, bu yeniliklerle birlikte ekonomiye ciddi vergi akışı sağlanacağını söyledi. Yanık sözlerine şu şekilde devam etti:

“Geçen yıl el değiştiren 5,5 milyon aracın sadece 2 milyonu bu devlete vergi olarak döndü. Araç bayileri ve galeri esnafının bu pazardaki payı 1,5-2 milyon. Diğer 3,5 milyon aracın satışı ise ise hiçbir sorumluluk altına girilmeden vatandaşların kendi arasında yaptığı ticaret. Şimdi bu yönetmelik devreye girince ikinci elde alım satıma kısıtlama getiriyor. Dolayısıyla bu işi işinin ehli insanlar yapacak. Bu yönetmelik sektörün gelişmesinin yanı sıra devlete de ciddi vergi akışı sağlanacak.”

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Web sitenizi ilgiyle takip ediyoruz. Çok detaylı aydınlatıcı bilgilerle ziyaretçilerinizi aydınlatıyorsunuz.

  2. İkinçi el alabilirm hastaneye tedavi amaçlı


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir