Zorunlu Trafik Sigortası 2014 Uygulamaları

Zorunlu Trafik Sigortası, sigorta türleri arasında yer alan zorunlu sigortalardan biri. 2014 yılı ile ilgili olarak yapılan pek çok değişiklik...

Zorunlu Trafik Sigortası, sigorta türleri arasında yer alan zorunlu sigortalardan biri.

2014 yılı ile ilgili olarak yapılan pek çok değişiklik sonrası trafik sigortası primleri, trafik sigortası fiyatları, kapsamı ve sigorta paketleri gibi uygulamalarda radikal yenilikler söz konusu olacak. Hangisi.net olarak bu değişiklikleri sizin için derledik.

2014 Trafik Cezaları 

  • Zorunlu trafik sigortası 2014 yılı itibariyle Hazine Müsteşarlığı tarafından alınan kararlar yönünde değiştirilecek.
  • Sigorta şirketleri 2014 itibariyle sigorta fiyatları için serbest belirleme hakkına sahip olacaklar.
  • Sigorta primleri, şu anki uygulamalarda yarı serbest bir şekilde belirleniyor. Sözgelimi hasarsızlık indirimi, hasara göre prim artışı, en yüksek sigorta primi zammı gibi uygulamaları Hazine Müsteşarlığı belirliyor, sigorta şirketleri de bu kapsamda kendi primlerine karar veriyorlar. 2014 itibariyle Zorunlu Trafik Sigortası şartlarında sigorta primleri tamamen sigorta şirketlerince belirlenecek.
  • Trafik sigortası fiyatları, şu an 6 aylık dönemlerde sigorta şirketleri tarafından değiştirilebiliyor, yani yılda iki kez trafik sigortası fiyatları farklılaşabiliyor. Yeni trafik sigortası uygulamasında ise trafik sigortası fiyatları aylık olarak değiştirilebilecek ancak değişiklikler geçerli ay için değil, bir sonraki ayda uygulanacak.
  • Trafik sigortası hesaplama işlemi ile sigorta şirketleri tarafından açıklanan sigorta primleri arasında bütçe ve ihtiyaçlarına en uygun sigorta paketine karar verecek olan araç sahipleri, şeffaf bir şekilde sigorta başvurusu yapabilecekler.
  • Sigorta yenileme şartı, sigorta vadesi dolduğunda zorunlu hale gelecek. Sigorta yenileme işlemi geciktiğinde her ay için sigorta priminin % 5’i oranında ceza verilecek. Bu cezanın toplamı, primin yarısını aşamayacak.
  • Sigorta zammı yapmak isteyen sigorta şirketleri, yıl sonuna kadar fiyatlarında % 10 indirim ile % 250 zam arasında kalmak şartıyla serbest zam uygulayabilecekler.

En uygun sigorta fiyatları ve en iyi sigorta şirketleri Hangikredi.com sigorta hesaplama sayfasında.