Yeni Un Tebliği, Yeni Ekmekler

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Un Tebliği” başlıklı taslak, günlük hayatta Türk insanının sofradaki vazgeçilmezi olan ekmeklerde yeni ...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Un Tebliği” başlıklı taslak, günlük hayatta Türk insanının sofradaki vazgeçilmezi olan ekmeklerde yeni değişiklikler içerecek. Söz konusu “Un Tebliği” taslağına göre yapılacak yeni ekmekler için ekmeklik buğday unu içerisinde kepek oranı alt limiti 0,70, üst limit ise 1,00 olacak.

En Uygun İhtiyaç Kredisi 2013 

Yeni Ekmekler ile Ne Amaçlanıyor?

Yeni “Un Tebliği” ile yapılacak olan yeni ekmekler ile her şeyden önce 1 milyon tonluk orana kadar bir buğday tasarrufu sağlanacak. Mevcut tarifede ekmeklik un içerisindeki kepek oranı 0,55 oranında, bu oran yeni taslak yürürlüğe girdiğinde 0,70 olacak.

Şu anki uygulama gerçekleştirilirken ekmekteki kepek oranı azalsın diye buğdayın çekirdek kısmına yakın bölümlerle işlem yapılıyor. Kabuğa yakın bölümlerdeki 10 kilogramlık un da farklı alanlarda ve şekillerde değerlendiriliyor.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

Ekmekteki Tuz Miktarı

Yeni “Un Tebliği” uyarınca yapılacak yeni ekmekler için zorunlu hale gelecek olan tarifeye göre 0,70 oranında kepekli un ve tam buğday ekmeği alanlarında buğday açısından tasarruf sağlanacak. 100 kilogram undan 0,75 kepek oranı içeren 78 kilogram un elde edilecek ve bu sayede bir yıl içinde 1 milyon ton buğday tasarruf edilecek. Söz konusu uygulamanın, geçen yıl değiştirilen ekmekteki tuz oranı uygulamasının halefi olduğu söylenebilir.

İhtiyaç kredisi karşılaştırma aracı Hangikredi.com’da.

 

 


İşsiz Mühendislere İş Güvenliği Uzmanlığı
Geçtiğimiz yıl gündeme gelerek pek çok açıdan heyecan yaratan ve 2013 ile birlikte tamamen uygulamaya giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, kanun içeriği gereği pek çok sektördeki iş yerinde İş Güvenliği Uzmanı...
Devamını Oku
Elektrik Sayaçları Hakkında Yeni Bilgiler
Söz konusu açıklamalar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından, EPDK ve ELDER tarafından düzenlenen “6. Sektör Toplantısı” açılış konuşması sırasında yapıldı. Elektrik sayaçları konusu, son yıl...
Devamını Oku

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*