Yeni Un Tebliği, Yeni Ekmekler

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Un Tebliği” başlıklı taslak, günlük hayatta Türk insanının sofradaki vazgeçilmezi olan ekmeklerde yeni...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Un Tebliği” başlıklı taslak, günlük hayatta Türk insanının sofradaki vazgeçilmezi olan ekmeklerde yeni değişiklikler içerecek. Söz konusu “Un Tebliği” taslağına göre yapılacak yeni ekmekler için ekmeklik buğday unu içerisinde kepek oranı alt limiti 0,70, üst limit ise 1,00 olacak.

En Uygun İhtiyaç Kredisi 2013 

Yeni Ekmekler ile Ne Amaçlanıyor?

Yeni “Un Tebliği” ile yapılacak olan yeni ekmekler ile her şeyden önce 1 milyon tonluk orana kadar bir buğday tasarrufu sağlanacak. Mevcut tarifede ekmeklik un içerisindeki kepek oranı 0,55 oranında, bu oran yeni taslak yürürlüğe girdiğinde 0,70 olacak.

Şu anki uygulama gerçekleştirilirken ekmekteki kepek oranı azalsın diye buğdayın çekirdek kısmına yakın bölümlerle işlem yapılıyor. Kabuğa yakın bölümlerdeki 10 kilogramlık un da farklı alanlarda ve şekillerde değerlendiriliyor.

İhtiyaç
Kredisi
     Ekmekteki Tuz Miktarı

Yeni “Un Tebliği” uyarınca yapılacak yeni ekmekler için zorunlu hale gelecek olan tarifeye göre 0,70 oranında kepekli un ve tam buğday ekmeği alanlarında buğday açısından tasarruf sağlanacak. 100 kilogram undan 0,75 kepek oranı içeren 78 kilogram un elde edilecek ve bu sayede bir yıl içinde 1 milyon ton buğday tasarruf edilecek. Söz konusu uygulamanın, geçen yıl değiştirilen ekmekteki tuz oranı uygulamasının halefi olduğu söylenebilir.

İhtiyaç kredisi karşılaştırma aracı Hangikredi.com’da.