Yeni Tüketici Yasası ile Kart Aidatı Kalkıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Yeni Tüketici Kanunu taslağı ile ilgili ipuçları kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı. Alışverişten barınmaya,  aboneliklerden...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Yeni Tüketici Kanunu taslağı ile ilgili ipuçları kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı. Alışverişten barınmaya,  aboneliklerden gayrimenkullere kadar pek çok alanda tüketici lehine düzenlemeler içeren Tüketici Yasası 2012 yılı içerisinde uygulanmaya konacak gibi gözüküyor.

Kredi masrafları ve kredi kartı aidatı gibi isimler altında bankalar tarafından 31 farklı kaleme varan faiz dışı gelirlerin alınmaması için bir süre önce bankalarla görüştüğünü bildiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, görüşmelerin somut adımlarını atmaya başladı.

Yeni Tüketici Kanunu Neler Sunuyor?  

Banka Masrafları Kalkıyor Mu?

Kredi kartı üyelik aidatı, hesap işletim bedeli, dosya masrafı, arşivden evrak çıkartma gibi pek çok isim altında müşterilerden kesilen paralar nedeniyle bankaların kasasına yıllık 9,3 milyar gibi bir gelir giriyor.

Hayati Yazıcı, yeni Tüketici Yasası ile birlikte bu masrafların kaldırılmasının yanı sıra aşağıda sıraladığımız türden uygulamalar ile tüketicileri avantajlı bir hale getirmeyi amaçlıyor.

  • Tur operatörü ya da tatil acentesi gibi kuruluşların 5 yıldızlı otel diye bahsedip 3 yıldızlı otele müşteri göndermesi, havaalanı karşılaması yapılmaması, gerekçesiz tur iptali gibi uygulamalar için ağır tazminat alınacak.
  • Elektrik dağıtım şirketleri tarafından alınan kaçak kullanım bedeli ya da kayıp elektrik bedeli gibi kesintilerin önüne geçilecek.

 En uygun ihtiyaç kredisi hangisi?