Torba Yasa ile SGK Borçları Silinecek

Meclis ‘te uzun süredir görüşülmekte olan torba yasa içinden her geçen gün yeni haberler çıkıyor ve bu haberlerin birçoğu iyi...

Meclis ‘te uzun süredir görüşülmekte olan torba yasa içinden her geçen gün yeni haberler çıkıyor ve bu haberlerin birçoğu iyi haber denilebilir. Yeni bir gelişme de engelliler, yoksul durumdaki vatandaşlar ve 65 yaş üzeri muhtaçlık aylığı alanlar ile ilgili.

Doğum İznine Kademe Önerisi

Muhtaçlık aylığı, engelli aylığı gibi ödemeler alan kişilere 2022 Sayılı Kanun kapsamında yapılması düşünülen değişiklikle birlikte daha önce yapılan fazla ya da yersiz ödemeler sebebiyle SGK borcu ve para cezaları faizleriyle birlikte sıfırlanacak.

Torba Yasa kapsamında iyi haber verilen bir diğer kesim de şehir aileleri ve gaziler için… Harp ve vazife malullüğü maaşı alırken yaşamını yitirenler ve onların maaş bağlanan yakınları öncelikli olmak üzere fazla maaş ödemeleri sebebiyle SGK borcu sahibi olanların daha önce açtıkları davaları geri çekmesi şartıyla borçları yapılandırılacak. Torba Yasa kapsamında bu borcun faizi silinecek ve ana borçlar da 5 yıl vadeye kadar taksitlendirilebilecek.

TSK ve Emniyet ile ilgili olan Torba Yasa maddelerinde de patlayıcı maddelerin imhası, nakli, depolanması sırasında yaşamını yitirenler ile malul olanlara da aylık bağlanacak. Vazife malülü kamu görevlilerinin ailelerine aylık bağlamak için de muhtaçlık şartı aranmayacak.

Sigorta hesaplama ve ihtiyaç kredisi hesaplama hizmeti 7/24 ücretsiz ve güvenli olarak Hangikredi.com ‘da.