Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kredi başvurusu yaptınız, krediniz onaylandı, ödemeye başladınız ama bir süre sonra aldığınız kredi, artık sizin için en uygun kredi koşullarını sağlamıyor.  Kredi borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız en iyi alternatiflerden birisi kuşkusuz kredi yapılandırma işlemi.

Kredi Yapılandırma Nedir?

Peki en kısa ifadeyle kredi yapılandırma nedir? Diyelim bir kredi başvurusu yaptınız ve aradan geçen zamanda artık sizin koşullarınızı zorlayacak duruma geldi.

Kredi borcu ödeme aşamasında zorlanmak kredi yapılandırma için yeterli sebep değil. Bankaların bu işlem için hazırladığı kredi transfer kampanyaları kapsamındaki ürünleri incelemeniz ve bu koşullarla sizin kendi koşullarınızı karşılaştırmanız gerek. Eğer bir başka kredi transfer seçeneği sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse kredi faiz oranı ve kredi vadesi yeniden hesaplanarak daha uygun koşullarla taşıma işlemi yaparsınız ki bu da kredi yapılandırmak demektir.

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma hesaplaması için basit bir örnek verelim.

Kredi faiz oranı yüzde 0,98 olan 120 ay vadeli ve 150 bin TL’lik bir konut kredisini bir bankadan aldığınızı düşünelim ve bu banka A bankası olsun. Kredi başvurusu yaptığınız dönemde sizin içinb en cazip seçenek olan bu koşullar artık sizin için uygun değilse şöyle bir örnekleme yapılabilir: A bankasının kredi taksidi aylık 2.131,30 TL ve toplam ödemesi 255.756,56 TL. 12 ay boyunca kredi ödemesi yaptığınızda kalan borcunuz ana para üzerinden 141.622,33 TL’ye denk geliyor.

B bankası ise size 120 ay vadede 0,78 oranda faiz veriyor. Masraf ve diğer krediyi kapatma cezası ile birlikte B bankasına ödemeniz gereken toplam tutar 222.288,85 TL ve aylık taksit de 1.821,72 TL olduğu için vadenizi bir sene daha uzatıyorsunuz fakat  A bankasının kredisinin kalan borcu 230180,40 L olduğu için toplam ödemede 7.891,55 ve 1 yıl da vade kazanmış oluyorsunuz.

En uygun kredi seçeneklerine tüm bankalar ve koşullar arasından kolayca ulaşmak ve güvenle kredi başvurusu yapmanız için her an en güncel verilerle Hangikredi.com kredi hesaplama aracı bir tık ötenizde.

En Uygun Krediyi Bul

32 Yorum

 1. Ozlem

  7 bin tl borcum kaldı yapılandırdım başka bankadan kredi kullanabilir miyim?

  • Sayın Ozlem,

   Kredi notunuz yüksekse ve geliriniz iki krediyi karşılayabilecekse başvurunuz onaylanabilir ancak kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir.

 2. Ahmet

  Kredi kartı borcumu ödemekte zorlanıyorum bunu taksitlendirme işlemini nasıl yapabilirim ve olumlu cevap alır miyim?

  • Sayın Ahmet,

   Talebinizle ilgili bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

 3. Ayşe

  iyi günler. 3 adet kredim var tek elden ödemek istiyorum.Birleştirmek için başvurduğum banka eşimin maaşından icra kesildiği için mümkün olmadığını söyledi.İcra işlemi ben evlenmeden önce.düzenli olarak maaşından kesiliyor.Benim ödemelerim ayrı ve herhangi bir sorun yok.Bu durumda bana bu durumumu çözecek bir banka önerebilir isiniz yoksa kesinlikle imkansız mı teşekkürler

  • Sayın Ayşe,

   Bankaların bu konudaki tutumu birbirinden farklı olduğundan bankalarla birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

 4. Zühre

  Merhaba bir şey soracağım biz geçen sene ev aldık şuan 1200 ödüyoruz esnek ödeme üç sene sonra 1700 ödeyeceğiz fakat eşim ödemekte zorluk çekiyor evi bankaya vereceğini söyledi.. acaba ödemeyi düşürsek olur mu?

  • Sayın Zühre,

   Bankanızdan yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

 5. murat odabaş

  merhaba kredileri yapılandırınca ve taksitlerimizi düzgün öderken maaşımız imkan verirse tekrar kredi çekilir mi. ayrıca kredi yapılandırma olunca borçlar düzgünce de ödenince kredi notumuz yükselir mi?

  • Sayın Murat Odabaş,

   Kredi notunuz ve geliriniz yeni bir kredi almak için uygunsa kredi başvurunuz onaylanabilir. Düzenli kredi ve kredi kartı borcu ödemeleri kredi notunuzu yükseltecektir.

1 2
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz