Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kredi başvurusu yaptınız ve üzerinden zaman geçtikten sonra değişen koşullarda artık sizin için en uygun kredi koşullarını sağlamıyorsa, kredi borcu ...

Kredi başvurusu yaptınız ve üzerinden zaman geçtikten sonra değişen koşullarda artık sizin için en uygun kredi koşullarını sağlamıyorsa, kredi borcu ödeme sürecinde zorlanıyorsanız en iyi alternatiflerden birisi de kuşkusuz kredi yapılandırma işlemi.

Kredi Yapılandırma Nedir?

Peki en kısa ifadeyle kredi yapılandırma nedir? Diyelim bir kredi başvurusu yaptınız ve aradan geçen zamanda artık sizin koşullarınızı zorlayacak duruma geldi.

Kredi borcu ödeme aşamasında zorlanmak kredi yapılandırma için yeterli sebep değil. Bankaların bu işlem için hazırladığı kredi transfer kampanyaları kapsamındaki ürünleri incelemeniz ve bu koşullarla sizin kendi koşullarınızı karşılaştırmanız gerek. Eğer bir başka kredi transfer seçeneği sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse kredi faiz oranı ve kredi vadesi yeniden hesaplanarak daha uygun koşullarla taşıma işlemi yaparsınız ki bu da kredi yapılandırmak demektir.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma hesaplaması için basit bir örnek verelim.

Kredi faiz oranı yüzde 0,98 olan 120 ay vadeli ve 150 bin TL’lik bir konut kredisini bir bankadan aldığınızı düşünelim ve bu banka A bankası olsun. Kredi başvurusu yaptığınız dönemde sizin içinb en cazip seçenek olan bu koşullar artık sizin için uygun değilse şöyle bir örnekleme yapılabilir: A bankasının kredi taksidi aylık 2.131,30 TL ve toplam ödemesi 255.756,56 TL. 12 ay boyunca kredi ödemesi yaptığınızda kalan borcunuz ana para üzerinden 141.622,33 TL’ye denk geliyor.

B bankası ise size 120 ay vadede 0,78 oranda faiz veriyor. Masraf ve diğer krediyi kapatma cezası ile birlikte B bankasına ödemeniz gereken toplam tutar 222.288,85 TL ve aylık taksit de 1.821,72 TL olduğu için vadenizi bir sene daha uzatıyorsunuz fakat  A bankasının kredisinin kalan borcu 230180,40 L olduğu için toplam ödemede 7.891,55 ve 1 yıl da vade kazanmış oluyorsunuz.

En uygun kredi seçeneklerine tüm bankalar ve koşullar arasından kolayca ulaşmak ve güvenle kredi başvurusu yapmanız için her an en güncel verilerle Hangikredi.com kredi hesaplama aracı bir tık ötenizde.

En Uygun Krediyi Bul

Kimler Neler Demiş?

10 Yorum - "Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?"

Bildir

1 yıl 6 ay önce

BEDELLİ ASKERLİK KREDİSİ VEREN BANKALARA NEDEN DİREK BAŞVURAMIYORUZ.SADECE REKLAMLARI VAR İNTERNETTEN BAŞ VURUKMUYOR.LÜTFEN BU DURMU DÜZELTSİNLER.RAHAT ULAŞALIM.

1 yıl 6 ay önce
canan
1 yıl 3 ay önce

merhaba bir sorum olacak. kredi yapılandırması yapılırsa 5 sene hiçbiryerden kredi çekemiyor ve kredi kartı alamıyormuşuz doğrumudur acaba?

1 yıl 3 ay önce

Sayın Canan,

Yapılandırma yapmış olsanız bile kredibiliteniz bankanın kriterlerine uyuyorsa kredi çekebilirsiniz.

devran demir
9 ay 28 gün önce

kolay gelsin vakıfbanktan bir kredim vardı ticari yapılandırma yaptım 6 taksitim kaldı buda 13 000 tlye geliyor fakat özel sebeblerden dolayı geçiktirme ve ödeme zorlugu çekiyorum tekrar yapılandırma hakkım varmı varsa ne kadar taksite bölebiliyorum yardımcı olursanız sevinirim

9 ay 27 gün önce

Sayın Devran Demir,

Konuyla ilgili bankanıza danışmanızı tavsiye ederiz.

yusuf
7 ay 8 gün önce

Merhaba benim konut yapılandırma yaptırdım 5 ay geçti hastalik sebebinden odeyemedim şimdi ne olur?

7 ay 3 gün önce

Sayın Yusuf,

90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılır.

FATİH
29 gün 15 saat önce

Merhaba, 20 bin TL KREDİYE 30 Bin Ödüyorum. Şu an 10 Bin borcum kaldı ama 24 ay vadesi var. Ben bunu 10 ayda ödemek istesem nasıl yaparım? Kredim Akbank’ta.

28 gün 17 saat önce

Sayın Fatih,

Bankanızdan yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

wpDiscuz