Kredi Yapılandırma

Konut kredisi başta olmak üzere bütün kredi türlerinde, kredi borcunu ödeyemeyenler için sunulan bir borç ödeme sistemi olduğunu biliyor musunuz?...

Konut kredisi başta olmak üzere bütün kredi türlerinde, kredi borcunu ödeyemeyenler için sunulan bir borç ödeme sistemi olduğunu biliyor musunuz?

Bankacılık terimi olarak “refinansman” adı verilen bu kredi yapılandırma sistemi sayesinde, ödeyemediğiniz kredi borcunuzu ödemeniz daha mümkün hale geliyor. Konut kredisi yapılandırma başta olmak üzere taşıt kredisi yapılandırma ve ihtiyaç kredisi yapılandırma şansınız da elbette var.

HSBC Konut Kredisi

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi yeniden yapılandırma işlemi, aslında kredinize daha uygun kredi faiz oranları üzerinden devam etmenizi sağlar. Nasıl mı? Diyelim bir bankadan kredi çektiniz ve kredi borcu ödeme noktasında zorluk yaşamaya başladınız. Başlangıçta anlaştığınız kredi faiz oranı ve kredi taksitleri üzerinden geçen zamanda bu şartlar sizin için ağır gelmeye başladı.

Bu durumda ne yapılabilir? Pek çok banka tarafından sunulan “Refinansman kredisi” yani kredi yapılandırma hizmeti ile başka bir bankadan aldığınız kredi borcu için kredi borcu transfer işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede kalan borcunuz aynı kalır ve daha uygun faiz oranları, taksit ve vade seçenekleri üzerinden ödemeye devam edersiniz, hem de diğer bankadaki borcunuz kapanır.

Kredi Borcu Transferi

Ancak kredi borcu transferi yaparken şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Önceki krediniz ile yeni krediniz arasındaki faiz oranlarına dikkat edin. Öesela % 1,60 faizli krediyi % 1,40 faizle değiştirmek size 12-20 fark için büyük getiri sağlamayacaktır
  • Bu durumda en az 35-40 puan fark getirecek bir refinansman kredisi almanız gerekir ki gerçekten yükünüz azalsın.
  • Ayrıca bankaların kredi erken ödeme işlemi için isteyeceği % 2’lik komisyonu da hesaba katın. Tabi komisyon ve işletim ücretlerini de.
  • Dolayısıyla en iyisi, birden fazla bankadan alınacak kredi transfer hizmeti için detaylı bir kredi karşılaştırma işlemi yapmak olacak.

Bütün bankaların konut kredisi fırsatlarını bir ekranda görerek size en uygun konut kredisi seçeneğini bulmak zor değil. Hangikredi.com konut kredisi karşılaştırma sayfası ile bulacağınız seçenekler arasından en uygun olanına güvenle ve kolaylıkla konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.