Kredi Veren Bankalara Kentsel Dönüşüm Kredisi Talimatı

Kentsel dönüşüm projesi tüm hızıyla sürerken kredi veren bankalar cephesinden de kentsel dönüşüm kredisi seçenekleri sunulmaya başlandı. Hak sahipleri ve...

Kentsel dönüşüm projesi tüm hızıyla sürerken kredi veren bankalar cephesinden de kentsel dönüşüm kredisi seçenekleri sunulmaya başlandı. Hak sahipleri ve ev almak isteyenlere yönelik sunulan kentsel dönüşüm kredileri ile ilgili Bakanlık’tan bankalara talimat yazısı gönderildi.

Kentsel Dönüşüm’de 12 Önemli Nokta 

Kentsel dönüşüm kredileri ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından kredi veren bankalara gönderilen söz konusu yazıda kentsel dönüşüm kredisi başvurusu yapan kişilere her bir bağımsız bölüm ve birden fazla bağımsız bölüm için ne kadar verebilecekleri bildirildi.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Sınırları

Bakan Bayraktar adına Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen imzasıyla gönderilen yazıya göre kentsel dönüşüm kredisi için şu tür noktalar belirlendi:

  • Kentsel dönüşüm kredisi başvurusu yapan kişilerden tapu belgesi kat mülkiyetli veya kat irtifaklı olup bağımsız bölüm tek bir malike ait ise bu durumda bağımsız bölüm başına 100 bin liraya kadar faiz destekli kredi sunulabilecek.
  • Tapu belgesi kat mülkiyetli veya kat irtifaklı olup bağımsız bölüm birden fazla malike aitse bu durumdaki maliklere 100 bin liraya kadar kullandırılacak kredi bağımsız bölüm başına ayrı ayrı paylaştırılacak.
  • Tapu belgesi arsa paylı olup bağımsız bölümü belli olmayan ve bağımsız bölüm belirlenen riskli yapının hak sahiplerine ödemiş oldukları emlak vergisine ya da malik üzerine kayıtlı su, elektrik, telefon ve doğalgaz hizmetlerinden birinin son üç aya ait faturalarından birinin getirilmesi şartıyla her bağımsız bölüm için malike 100 bin liraya kadar kredi verilebilecek.

Konut
Kredisi
     Konut kredisi hesaplama sayfası Hangikredi.com ‘da.