Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Birkaç yıl önce uygulamaya konan, kredi sicili, kredi notu ya da kamuoyundaki adıyla “kara liste” gibi uygulamalar bunun temel nedeni.

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemedi iseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü maalesef yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili detaylara aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

En Ucuz Kredi Faiz Oranı Hangi Bankada?
Tags:

808 Yorum

 1. ömer

  merhaba ben kredi kartımın ödemelerini geciktirdiğim için kırmızı kalem yedim 1 seneden beridir hiç bir bankaya borcum yok koskepten kredi başvurusu yaptım 20.000 faizsiz kredi çıktı bana garanti bankasına gittim kırmızı kaleminiz var dendi 2017 yılında meclisten gecen yasa hala uygulamaya geçmedi mi acaba?

  • Sayın Ömer,

   Kredi sicil affı, yasanın yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde borcunu yapılandıran ya da tamamını ödeyenler için geçerlidir.

 2. Berkant.T

  merhaba..15 ay önce özel bir bankaya 300 tl kredi kartı borcumdan yasal takibe uğradım ve kırmızı çizgi yedim.dahası borcumu o tarihte ödedim..şuan hiç bir bankaya borcum yok fakat kredi kartı alamıyorum ve kredi çekemiyorum.2009 yılından beri vergi levham var esnafım..kredi çekmem için ne yapmam gerekiyor.teşekkürler

  • Sayın Berkant.T,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması ihtimali oldukça düşüktür.

 3. Nida

  Bende yasal takibe düştüm tamamını ödedim borcu yoktur yazisida aldım kredi notum yüksek fakat bankada takibe düştüğü sicilimde göründüğü için işlem yapamiyorum Napmaliyim.

  • Sayın Nida,

   KKB tarafından tutulan sicil kaydınız borç ödendikten beş sene sonra silinir. Bu süreçte yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularının olumlu yanıtlanma ihtimali düşüktür.

 4. Muhammed raşit

  Benim kredi değil aslında benimki 500 öyle bir kart geldi bende kullandım ödemedim sonra avukatlık oldum ödedim şimdi ne zaman kredi çekebilirim.

  • Sayın Muhammed Raşit,

   Borcunuzdan dolayı hakkınızda yasal takip başlatıldıysa ve bu borçtan dolayı kara listeye alındıysanız, kredi çekebilmek için kara listeden çıkmanız gerekir. Kara listeden çıkabilmek için borcu ödedikten sonra beş sene beklemeniz gerekmektedir.

 5. Taha

  Ben 5 ay önce yasal takip sonucu bankaya olan borcumu ödedim düzenli maaşım olduğu halde çekemez miyim kredi ?

  • Sayın Taha,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması ihtimali oldukça düşüktür.

  • CEYLAN

   merhaba ben Ceylan bundan 1.5 sana önce bankayla tüketici kredisinden gecikmelerden dolayı puan sicilim düşük ama borcum bitti kredi çeke bilmem için ne yapmam gerekiyor Teşekürler

 6. Nuran

  Merhabalar sicil affı çıktı mı bankalar hala uygulamıyorlar kredi kartlarım kredilerim düzenli ödenmektedir.

  • Sayın Nuran,

   Sicil affı yasası çıkmıştır ancak kredi sicil affı, yasanın yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde borcunu yapılandıran ya da tamamını ödeyenler için geçerlidir.

 7. Sayın Kenan,

  İdari takip ile yasal takip farklıdır. Eğer yasal takibe düşmüş iseniz uzun vadeli çalışmanız gerekir. Aşağıdaki makalemizden sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/krediler-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular-ve-merak-edilenler/

 8. Sayın Mustafa,

  Sorununuzla ilgili olarak Kredi Kayıt Kurumu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 9. Sayın Mustafa Emre,

  Aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz:

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

 10. Sayın Gecemavisi,

  Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de uzun süreçlerde gerçekleşen olaylardır. Düzenli ödemelerinize devam ederek kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

 11. Sait

  Borcun tamamını ödeseniz ya da yapılandırsanız dahi sicil affı Bankalar bunu dikkate almayabilir şeklinde çıkmış. Yani eski veriler silinmiyor

1 39 40 41
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz