Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Birkaç yıl önce uygulamaya konan, kredi sicili, kredi notu ya da kamuoyundaki adıyla “kara liste” gibi uygulamalar bunun temel nedeni.

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemedi iseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü maalesef yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili detaylara aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

En Ucuz Kredi Faiz Oranı Hangi Bankada?
Tags:

719 Yorum

 1. hasan

  iyi aksamlar efendim. ben hasan benim notum 1163 fakat bankalar hala bana kredi vermiyor ne yapmam gerekiyor e devlet hakkımda davada yok yasal takibi düşmüş borcumu 2012’nin 6. aynda borcumu kapadım.

  • Sayın Hasan,

   Kredi notunuz kredi alabilmek için yeteri kadar yüksek değil ayrıca KKB tarafından tutulan sicil kaydınız borç ödendikten beş sene sonra silinir ve bu beş senelik süreçte yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularına olumlu dönüş yapılması ihtimali düşüktür.

 2. ali şükrü yalaz

  Kredi ve kredi kartlarından dolayı icra başlamıştı, fakat avukatlarla anlaşarak taksitler halinde her iki borcuda 27.11.2012 tarihinde bitirdim ve borcu yoktur yazılarını aldım. Şimdi ne zaman tekrar kredi kartı alabilirim ve ne zaman o “kara listeden” çıkarım. Saygılarımla.

  • Sayın Ali Şükrü Yalaz,

   Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydı, borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir.

 3. bilal

  iyi akşamlar.. herhangi bir kredi borcum yok.. KKB de yüksek ama çok sayıda başvuru yaptığım için krediden faydalanamıyorum.. bunun kısa zamanda temizlenmesi için bir yol yok mudur.. yada ne kadar beklememiz gerekiyor.. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sayın Bilal,

   Yapılan başvurular ortalama 30 gün içinde sistemden silinmektedir.

 4. Erdem

  Bankanın maaşlı müşterisiyim kredi kullanamıyorum takip görünüyor borcumu da ödedim kredi nasıl çekebilirim?

  • Sayın Erdem,

   Konuyla ilgili Kredi Kayıt Bürosu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 5. Dilek

  Benim bankalarla sıkıntım yok sadece 1500 liralık bi kredi var 900 lira kaldı bitmesine sadece 1 gün tek gecikme yaptım ve kredi kartımda da 1 tane tek gecikmem gözüküyor finseksten baktığımda ama bankalar dan hiç bi şekilde kredi almıyorum yardımcı olabilir misiniz.

  • Sayın Dilek,

   Ödenen aylık taksitlerin toplam tutarı, belgelenebilir gelirin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Bu şarta bağlı olarak başvurularınız onaylanmıyor olabilir. Ayrıca, gecikmelerden ötürü kredi notunuz da düşmüş olabilir.

 6. Sayın Kenan,

  İdari takip ile yasal takip farklıdır. Eğer yasal takibe düşmüş iseniz uzun vadeli çalışmanız gerekir. Aşağıdaki makalemizden sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/krediler-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular-ve-merak-edilenler/

 7. Sayın Mustafa,

  Sorununuzla ilgili olarak Kredi Kayıt Kurumu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 8. Sayın Mustafa Emre,

  Aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz:

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

 9. Sayın Gecemavisi,

  Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de uzun süreçlerde gerçekleşen olaylardır. Düzenli ödemelerinize devam ederek kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

1 35 36 37
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz