Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki ...

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Birkaç yıl önce uygulamaya konan, kredi sicili, kredi notu ya da kamuoyundaki adıyla “kara liste” gibi uygulamalar bunun temel nedeni. İhtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ya da taşıt kredisi hesaplama gibi işlemlerden önce bu konuları bilmekte fayda var.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Nedir? Kredi Notu Nedir?

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar.

Kredi Kullanabilir misiniz?

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Bu durumda, kredi sicili silme gibi bir uygulamadan ziyade kredi notunu yüksek tutmak için yapılması gereken düzenli kredi ödemesi ve kredi kartı ödemesi başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir.

Kredi Alabilmek için Gereken Şartlar

Kredi Sicili Temizleme

Tabi, kredi sicili silme yerine mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?


623 Yorum

 1. mehmet

  şu anda ödemeleri düzenli olarak devam eden ihtiyaç kredim var bu borcu bankaya tek seferde ödesem daha yüksek miktarlı kredi almam mümkünmü acaba .( devam eden kredi borcumun kalan miktari 8000tl almak istediğim kredi yaklasik 30000tl)

  • Sayın Mehmet,

   Yaptığınız ödeme kredi notunuzda yükselmeye neden olabilir fakat kredi başvurularının onaylanması tamamen bankanın inisiyatifinde olduğundan net bir şey söyleyebilmemiz mümkün değildir.

 2. Adnan

  Bir arkadaşıma ev aldım konut kredisiyle ödeme yapmadı borç icralık oldu evi satıp ödediler borcum yok ama kara listedeyim nasıl silinir

  • Sayın Adnan,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı, borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir.

 3. zafer

  askerde olmam sebebiyle kredi kartımdan ve kredimden takibe alındım kredi notum düştü bunu nasıl düzelte bilirim.

 4. Cevher

  Kredi taksitlerimi geciktirmiştim ve takibe düştüm avukata verilmeden tamamını kapadım ne kadar sürede sicilim düzelir acaba bilginiz varım?

  • Sayın Cevher,

   Hakkınızda yasal takip başlatılmadıysa siciliniz bozulmamıştır ancak kredi notunuz düşmüş olabilir.

 5. Hatice Bilir

  Banka idari takibe düşmüş kredi kartı borcunu yasal takip başlamadan Merkez Bankası kara listesine bildirebilir mi?

  • Sayın Hatice Bilir,

   90 gün boyunca ödeme yapmayıp hakkınızda yasal takip başlatılması halinde kara listeye alınırsınız.

 6. Süleyman

  Askerdeyken avukatlık oldum ve 3 sene geçti ihtiyaç kredisi aldım 3 bin tl ve bunu düzenli ödüyorum geçen ay 2 gün gecikmeli oldugundan yeni kredim onaylanmadı ön onaydan geçti sonra vermediler bu ayda düzenli yatırcam bu sefer kredim çıkar mı?

  • Sayın Süleyman,

   Düzenli ödemelerinize devam ederek kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

 7. Metin

  Kara listedeyim ve kredi borcum yok puanım yüksek çünkü hali hazırda kartım var ve düzenli oduyorum ama kredi cekemiyorum nerden ve nasil kredi cekebilirim simdiden tesekkurler.

  • Sayın Metin,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı, borç ödendikten beş sene sonra silinir. Kara liste diye anılan bu süreç geçene kadar bankaların başvurularınızı onaylama ihtimali oldukça düşüktür.

 8. Şahin

  Ben 4000 tl ihtiyaç kredisi çektim 5 taksit ödedim şuana kadar bunun 1 taksidi 3 gün gecikti diye hiç bir banka bana kredi vermiyor ne yapmam gerekiyor?

  • Sayın Şahin,

   Ödemedeki gecikme kredi notunuzu düşürdüğü için kredi çekemiyor olabilirsiniz. Mevcut borçlarınızın taksitlerini zamanında ödeyerek kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

 9. Ramazan Özdemir

  Ben 2011 yılında kara listeye düştüm bütün kart kapattım şimdi hiçbir şey yok kredi çekerim dedim ama notun düşük dediler.

  • Sayın Ramazan Özdemir,

   KKB tarafından tutulan sicil kaydınız borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte yaptığınız başvuruların olumlu neticelenmesi düşük ihtimal dahilindedir.

 10. Yusuf

  Kuveyt Türk te 2 gün ödemeyi geciktirdim sicilim bozulur mu bu kısa süre için?

  • Sayın Yusuf,

   Siciliniz bozulmaz ancak ödemelerinizdeki tüm gecikmeler kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

 11. Canan

  2012 de kefil olduğum kişi kredilerini ödemesini için takibe düşmüş ucralık olmuş ben borçlu konuma düştüm kredinin tamamını ben ödedim ancak suan da ben kredi cekemiyorum borç benim değil di ama ben cezalandırılıyorum şimdi ne yapmam lazim

  • Sayın Canan,

   Borç sizin olmasa da borçluya kefil olduğunuz için bu durum gerçekleşmiştir. Kefil olmanın gereği budur yasalar gereği.

 12. Ugur

  Ben 2013 yılında kırmızı kalem yedim ve 2 hafta sonra bütün borcumu ödedim ama hala kredi kullanamıyorum bu kırmızı kalem nasıl kalkar?

  • Sayın Uğur,

   KKB tarafından tutulan sicil kaydınız borç ödendikten beş sene sonra silinir.

 13. ramazan

  Kredi ve kredi kartımı patlattım. Biraz zaman geçtikten sonra ev kredisi cektim. O zaman ki puanım 300 dü. Şimdi düzenli ev kredimi yatiriyorum. Puanıma etkisi ne olur acaba. Teşekkürler…

  • Sayın Ramazan,

   Düzenli olarak yaptığınız ödemeler kredi notunuzu olumlu etkiler ancak ne kadar sürede gerçekleşebileceği hakkında bir öngörüde bulunmamız mümkün değildir.

 14. Erkan

  Vodafone borcum yüzünden icra kağıdı geldi unuttuğum bir borçtu kağıt gelir gelmez ödedim su an kredi çekmeme engel olur mu?

  • Sayın Erkan,

   Ödemede yaşadığınız bu gecikme kredi notunuzu etkilediyse kredi çekmeniz zorlaşabilir. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz.

 15. semih

  kredi kartımın geç ödenmesinden dolayı yasal takip başlatıldı borcumu kapattım ama sicilim bozuk kredi çekebilmek için ne yapabilirim şuan kredi kartı kullanmıyorum.

  • Sayın Semih,

   KKB tarafından hakkınızda tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı kullanabilme ihtimaliniz oldukça düşüktür.

 16. Nuri artan

  Sigortam yeni başladı ne kadar süre sonra ihtiyaç kredisi alabilirim?

  • Sayın Nuri Artan,

   Sigortalılık süresi bankadan bankaya değişebilmekle birlikte en az 3 aylık sigortanız olmalıdır.

 17. Emre

  İnternet üzerinden kredi aramaları yaparken farkında olmadan 6 kez kredi basvurusunda bulunmusum . Üstelik farklı bankalara . Nasıl düzeltebilirim bu durumu . Kredi başvuru iptalleri için ne yapmam lazım?

  • Sayın Emre,

   Yaptığınız başvurular ortalama 30 gün içinde sistemden silinmektedir.

 18. halil

  Merhaba ben yaklaşık 1yil önce idari takibe düştüm haber vermelerinin ardından 2 3 gün sonra borcun tamamını odedim bu idari takipten kurtulmak için ne yapmalıyım suresi nedir

  • Sayın Halil,

   Borcunuz ödendiğine göre idari takip kalkmıştır ancak yaşadığınız bu durum sicilinizi bozmuş ve kredi notunuzu düşürmüştür. KKB tarafından tutulan sicil kaydınız borç ödendikten beş sene sonra silinir. Findeks aracılığı ile kredini notunuzu öğrenebilirsiniz.

 19. Sayın Kenan,

  İdari takip ile yasal takip farklıdır. Eğer yasal takibe düşmüş iseniz uzun vadeli çalışmanız gerekir. Aşağıdaki makalemizden sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/krediler-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular-ve-merak-edilenler/

 20. Sayın Mustafa,

  Sorununuzla ilgili olarak Kredi Kayıt Kurumu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 21. Sayın Mustafa Emre,

  Aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz:

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

 22. Sayın Gecemavisi,

  Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de uzun süreçlerde gerçekleşen olaylardır. Düzenli ödemelerinize devam ederek kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

1 5 6 7
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*