Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Birkaç yıl önce uygulamaya konan, kredi sicili, kredi notu ya da kamuoyundaki adıyla “kara liste” gibi uygulamalar bunun temel nedeni.

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemedi iseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü maalesef yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili detaylara aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

En Ucuz Kredi Faiz Oranı Hangi Bankada?
Tags:

747 Yorum

 1. Rahmi

  5 yıl kara listedesin insanın 4 ayda hayatı kararıyor bence bir yıl yeterli devletin biraz daha iyimser olması lazım. Herkesin başında sıkıntı olur. Gelip geçer iş kuracağı 5 yıl bekle iş yeri varken 2 yıl önce 40 50 bin kredi veriyor 1 yıl işin bozulur 5 yıl bekle adaletsizlik.

 2. erhan

  benim kredi karti borcunu taksitlendirme yaptim ama 2 gibi taksit odeme yapamadim daha sonra komple hepsini kapattim hatta fazla yatirdim sikinti olmasin diye. yatirdiktan bir ay gecti belki fazla oldu ama hala bana limit kisitlamasi yani kredi kartini kullanamiyorum limit kapali ve hangi bankaya basvuru yaptiysam olumsuz yanit aldim neden olabilir

  • Sayın Erhan,

   Kredi notunuz düşmüş olabilir. Kredi notunuzu Findeks’ten öğrenebilirsiniz.

 3. Ömer

  Birkaçdefa konut kredisi başvurusunda bulundum ama almadım sonrada tekrar denedim uygun evi bulduğumda ondada kredi olumsuz dediler ve şimdi kredi kartı bile vermiyorlar tabi bir başka bankada kredim bulunuyor düzenli ödüyorum ayrıca yine bir başka bankada da kredi kartım var onuda kullanıyorum ve onuda ödüyorum sıkıntı yok ama dediklerine göre en az 5 ay boyunca hiçbir şekilde vermez dediler ve ben bu 5 aylık süreçte de yine kredi kartına başvuru yaptım yine vermediler bu o 5 ayın içinde olarak sayılır mı yoksa her başvurduğumda o 5 aylık süreç yeniden mi başlar?

  • Sayın Ömer,

   Yapılan başvuruların olumsuz sonuçlanması kredi notunu düşürebilir. Bu nedenle bir süre başvuru yapmamanızı ve düzenli ödemelere devam etmenizi tavsiye ederiz.

 4. Fevzi karsanti

  02.08.2013 de kanuni takibe düştüm ve borcumun tamamını 11.04.2014 TE kapattım. Kasım 2016 ya kadar KKB puanın 543 ten hiç yukarı çıkmadı. Aralık ayinda puanim 857 olmuş. Kara listeden çıkma tarihim 2013 ten sonra 5 yilmi 2014 ten sonra 5 yilmi. Ayrıca puan öyle hemen neden çıkmıyor.

  • Sayın Fevzi Karsanti,

   Kara listeden çıkmak için borcu ödediğiniz tarihten itibaren beş yıl beklemeniz gerekir. Bu süreçte hala siciliniz bozuk olduğundan kredi notunuzun yükselme hızı yavaştır.

 5. ALİ EVDEN

  2017 de sicil affı çıkacak diyorlar. ne kadar doğru bilgilendiriseniz sevinirim

 6. UGUR SERHAT

  Ben 2012 de kara listeye alındım şuan 2017 ve bugün findekse baktığımda hala takip durumum gözüküyor. Ne zaman silinecek ?

  • Sayın Uğur Serhat,

   Sicilinizin temizlenmesi için borcunuzu ödedikten sonra beş sene geçmesi gerekmektedir.

 7. Ahmet

  Bende ceza yedim 5 yıl kredi alamadım şu an cezanın biti ama hala bankalar kart vermiyor ne yapma gerek?

 8. mesut

  2013 yılında bir bankanın kredi kartını 40 gün geciktirdim sonrasında borcu kapatıp kartı iptal etmiş olmama rağmen bu tarihe kadar banka takibindeymişim kredi kullanamıyorum ne yapmam gerekiyor?

  • Sayın Mesut,

   Konuyla ilgili olarak, kredi kartı aldığınız banka ile iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

 9. Recep

  Merhaba. Su an ödemekte olduğum taşıt Kredisini 20 gün geciktirdim Bu sicilimi etkiler mi çok teşekkürler.

  • Sayın Recep,

   Ödemelerdeki tüm gecikmeler kredi siciline işlenir ve kredi notunuzu etkiler.

 10. Sayın Kenan,

  İdari takip ile yasal takip farklıdır. Eğer yasal takibe düşmüş iseniz uzun vadeli çalışmanız gerekir. Aşağıdaki makalemizden sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/krediler-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular-ve-merak-edilenler/

 11. Sayın Mustafa,

  Sorununuzla ilgili olarak Kredi Kayıt Kurumu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 12. Sayın Mustafa Emre,

  Aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz:

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

 13. Sayın Gecemavisi,

  Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de uzun süreçlerde gerçekleşen olaylardır. Düzenli ödemelerinize devam ederek kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

1 36 37 38
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz