Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Birkaç yıl önce uygulamaya konan, kredi sicili, kredi notu ya da kamuoyundaki adıyla “kara liste” gibi uygulamalar bunun temel nedeni.

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemedi iseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü maalesef yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili detaylara aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

En Ucuz Kredi Faiz Oranı Hangi Bankada?
Tags:

701 Yorum

 1. Benim banka takibim var ödedim bide kredi kartı yapılandırmam Vakıfbank maaşlı müşterisiyim kredi başvurusu yaptım yapılandırmayı ödeyin kapatın krediyi verelim diyorlar bu gerçekten olabilir mi?

  • Sayın Uğur,

   Kredi vermek de vermemek de tamamen bankanın kararıdır. Banka bu şartla kredi vermeyi kabul etmiş olabilir.

 2. osman

  benim 2011 yılında takibim oldu. Hemen ödeyip borcu kapattım.beş yıl geçti ama bankaya gittiğimde takibe düşmüşsünüz kredi alamazsınız diyorlar.5 yıl olmasına rağmen neden kaydım silinmedi ve ne zaman silinir? teşekkürler…

  • Sayın Osman,

   Konuyla ilgili Kredi Kayıt Bürosu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 3. Adem DEMİRHAN

  şu kredi notlarını düzeltin biraz millet rahatlasın ilgili bakanlık mı düzeltiyor kim düzeltiyorsa düzeltsin ufak bir sicille kredi çekemiyoruz düzeltin ki millet rahatlasın bunu kim duyuyorsa lütfen ilgili yere iletsin artık.

 4. Muharrem güneş

  Benim şu an bankalar ile bir problemim olmasa da 2011 yılından KKB de kayıtlı yasal takibim var aradan 5 yıl geçti fakat sicilim KKB de hala bozuk
  Findeks kredi notum güncel 1250 dır bu aşamada bankalardan 10.000 tl ye kadar kredi kullanma şansım var mıdır, var ise hangi bankalarda var bilgilendirirseniz çok memnun olurum iyi çalışmalar.

  • Sayın Muharrem Güneş,

   Öncelikle kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

 5. refik

  Selam zamanında işsizlikten dolayı kredimi ve kredi kartı borçlarımı geciktirdim 60 ile 65 gün ama sonra bütün banka borçlarımı ödedim,kredi için bankaya başvurdum ama kredi çıkmadı vergi borcum varmış o yüzden dediler gittim vergi borcumu da ödedim ama yine çıkmadı sizce sebebi nedir?

  • Sayın Refik,

   Borç ödeme konusunda yaşadığınız gecikmelerden ötürü kredi notunuz düşmüş ve bu nedenle başvurunuz onaylanmıyor olabilir. Findeks’ten kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 6. KADİR ESKİCİ

  2 KREDİ KARTI BORCUMU YAPILANDIRDIM. BORCUM BİTELİ 1 SENEYE YAKIN ZAMAN OLDU AMA HALA BANKACILIKTA OLUMSUZ ÖDEME PERFORMANSIM OLDUĞU SÖYLENİYOR. 5 YILMI GEÇMESİ GEREKLİ DÜZELMESİ İÇİN?

  • Sayın Kadir Eskici,

   Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydı, borç ödendikten beş sene sonra silinir.

 7. Sayın Kenan,

  İdari takip ile yasal takip farklıdır. Eğer yasal takibe düşmüş iseniz uzun vadeli çalışmanız gerekir. Aşağıdaki makalemizden sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/krediler-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular-ve-merak-edilenler/

 8. Sayın Mustafa,

  Sorununuzla ilgili olarak Kredi Kayıt Kurumu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 9. Sayın Mustafa Emre,

  Aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz:

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

 10. Sayın Gecemavisi,

  Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de uzun süreçlerde gerçekleşen olaylardır. Düzenli ödemelerinize devam ederek kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

1 34 35 36
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz