Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki ...

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Birkaç yıl önce uygulamaya konan, kredi sicili, kredi notu ya da kamuoyundaki adıyla “kara liste” gibi uygulamalar bunun temel nedeni. İhtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ya da taşıt kredisi hesaplama gibi işlemlerden önce bu konuları bilmekte fayda var.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Nedir? Kredi Notu Nedir?

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar.

Kredi Kullanabilir misiniz?

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Bu durumda, kredi sicili silme gibi bir uygulamadan ziyade kredi notunu yüksek tutmak için yapılması gereken düzenli kredi ödemesi ve kredi kartı ödemesi başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir.

Kredi Alabilmek için Gereken Şartlar

Kredi Sicili Temizleme

Tabi, kredi sicili silme yerine mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?


En Uygun Taşıt Kredisi Nisan-2013
Siz de yeni araba almak istiyor ve taşıt kredisi hesaplama işlemleri yapıyorsanız, taşıt kredisi faiz oranları 2013 yılı itibariyle girmeye başladığı düşme eğilimini sürdürdüğünü bilmenizi isteriz. Kredi veren ...
Devamını Oku
LPG’li Araç İçin Otopark Çilesi Bitiyor
Benzin fiyatları nedeniyle ve yakıt tasarrufu amacıyla özellikle son yıllarda pek çok araba sahibi vatandaşın yöneldiği LPG’li araç türleri için otopark sorunu bitmek bilmiyordu. Riski nedeniyle kapalı otoparkl...
Devamını Oku

589 Yorum

 1. Tolga

  Hayırlı isler ben bundan 2013 2inci ayında kırmızı kalem yedim sebebi ise arkadaşımı 5000 tl kredi çekmem ben askere gidecektim 2 ay kala çektim krediyi askere gittim 3 ay düzenli yatırmış ama ondan sonra yatırmamış bende askerde olduğum için takip edemedim ve bankada askerde olduğum için bana ulaşamamış ve aileme ulaşmışlar ama 90 günü geçmiş ben askerde olduğum için haberim olması hic aileme ulaştıklarında hen bankayla yapilandirdilar ve ödemeler yapıldı düzenli birşekilde şuan ev almam lazim ama kredi onayı alamiyorum askerde olduğum için kkb den dilekçeyle sildirebilirmiyim şuan evimi alamadigim için evlenemiyorum sevdiğim kizin ailesi evi al düğünü yapalım diyolar yoksa 3 sene daha beklicem kafayı yicez sözlümle

  • Sayın Tolga,

   Yaşadığınız durumdan dolayı kredini notunuz büyük olasılıkla düşmüştür ve hatta kara listeye de girmiş olabilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

 2. Maksut

  Merabalar ben 2003 yılında küçük işyeri açtım basit usulde esnaftım ve 8 yıl sonra işyerimi kapattım kredi ve kredi kartı borçlarımı ödeyemedim borçlarım tefecilere devir edildi sicil affı ile zaman aşımından benim borçlarım silinirmi yoksa tefecilere anlaşmalimıyım teşekürler

 3. Orçun Kahveci

  Merhabalar,
  2008 yılında kredi borcumdan dolayı avukatlık oldum fakat yasal işlem yapışmadan borcu kapattım. O günden sonra hiç kredi kartı ya da kredi kullanmadım. Şuan yönetici olarak büyük bir firmada iyi bir gelir ile çalışmaktayım. Bugün denemek için x bir bankaya 5000 TL Kredi başvurusu yaptım. Fakat onaylanmadı. Bunun sebebi nedir? Neden hala kredi durumum onaylanmıyor? Ve bu durum ile alakalı ne yapabilirim?
  Teşekkürler

  • Sayın Orçun Kahveci,

   Yaşadığınız ödeme sıkıntısı kredi notunuzu düşürmüş ve bu olayın ardından bankalarla hiçbir ilişkinizin olmaması kredi notuzun aynı kalmasına neden olmuş olabilir. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmenizi, kredi notunuzun düşük olması halinde aşağıdaki makaleden destek alarak kredi notunuzu yükseltmenizi ve sonra yeniden başvuru yapmanızı tavsiye ederiz:

   http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

1 5 6 7
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*