Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki ...

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Birkaç yıl önce uygulamaya konan, kredi sicili, kredi notu ya da kamuoyundaki adıyla “kara liste” gibi uygulamalar bunun temel nedeni. İhtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ya da taşıt kredisi hesaplama gibi işlemlerden önce bu konuları bilmekte fayda var.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Nedir? Kredi Notu Nedir?

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar.

Kredi Kullanabilir misiniz?

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Bu durumda, kredi sicili silme gibi bir uygulamadan ziyade kredi notunu yüksek tutmak için yapılması gereken düzenli kredi ödemesi ve kredi kartı ödemesi başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir.

Kredi Alabilmek için Gereken Şartlar

Kredi Sicili Temizleme

Tabi, kredi sicili silme yerine mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?


En Uygun Taşıt Kredisi Nisan-2013
Siz de yeni araba almak istiyor ve taşıt kredisi hesaplama işlemleri yapıyorsanız, taşıt kredisi faiz oranları 2013 yılı itibariyle girmeye başladığı düşme eğilimini sürdürdüğünü bilmenizi isteriz. Kredi veren ...
Devamını Oku
LPG’li Araç İçin Otopark Çilesi Bitiyor
Benzin fiyatları nedeniyle ve yakıt tasarrufu amacıyla özellikle son yıllarda pek çok araba sahibi vatandaşın yöneldiği LPG’li araç türleri için otopark sorunu bitmek bilmiyordu. Riski nedeniyle kapalı otoparkl...
Devamını Oku

595 Yorum

 1. mehmet

  şu anda ödemeleri düzenli olarak devam eden ihtiyaç kredim var bu borcu bankaya tek seferde ödesem daha yüksek miktarlı kredi almam mümkünmü acaba .( devam eden kredi borcumun kalan miktari 8000tl almak istediğim kredi yaklasik 30000tl)

  • Sayın Mehmet,

   Yaptığınız ödeme kredi notunuzda yükselmeye neden olabilir fakat kredi başvurularının onaylanması tamamen bankanın inisiyatifinde olduğundan net bir şey söyleyebilmemiz mümkün değildir.

 2. Adnan

  Bir arkadaşıma ev aldım konut kredisiyle ödeme yapmadı borç icralık oldu evi satıp ödediler borcum yok ama kara listedeyim nasıl silinir

  • Sayın Adnan,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı, borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir.

 3. zafer

  askerde olmam sebebiyle kredi kartımdan ve kredimden takibe alındım kredi notum düştü bunu nasıl düzelte bilirim.

 4. Cevher

  Kredi taksitlerimi geciktirmiştim ve takibe düştüm avukata verilmeden tamamını kapadım ne kadar sürede sicilim düzelir acaba bilginiz varım?

  • Sayın Cevher,

   Hakkınızda yasal takip başlatılmadıysa siciliniz bozulmamıştır ancak kredi notunuz düşmüş olabilir.

 5. Sayın Kenan,

  İdari takip ile yasal takip farklıdır. Eğer yasal takibe düşmüş iseniz uzun vadeli çalışmanız gerekir. Aşağıdaki makalemizden sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/krediler-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular-ve-merak-edilenler/

 6. Sayın Mustafa,

  Sorununuzla ilgili olarak Kredi Kayıt Kurumu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 7. Sayın Mustafa Emre,

  Aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz:

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

 8. Sayın Gecemavisi,

  Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de uzun süreçlerde gerçekleşen olaylardır. Düzenli ödemelerinize devam ederek kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

1 5 6 7
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*