Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Birkaç yıl önce uygulamaya konan, kredi sicili, kredi notu ya da kamuoyundaki adıyla “kara liste” gibi uygulamalar bunun temel nedeni.

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemedi iseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü maalesef yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili detaylara aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

En Ucuz Kredi Faiz Oranı Hangi Bankada?
Tags:

771 Yorum

 1. Ali

  Araç kredisi başvurusu yaptım ama kırmızı nokta gözüküyor banka ile sıkıntı var dediler 3 senedir banka ile çalışıyorum. 2 aydır kredi kartı kullanıyorum neden kırmızıya düştüm ?

  • Sayın Ali,

   Önceden gecikmesi olup yasal takibe düşmüş bir borcunuz varsa bu nedenle kara listeye girmiş olabilirsiniz.

  • ahmet

   yasal takibe düştüm ve bütün borçlarımı ödedim bankalara borcum yok yeni bitirdim fakat tekrar kredi müracaatı yaptım olumsuz çıktı sebebi nedir? alamaz mıyım kredi?

   • Sayın Ahmet,

    Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması ihtimali oldukça düşüktür.

 2. Mehmet

  Daha önce yapmış olduğum kredi başvuruları nedeni ile banka şuan bana kefil ile kredi verebilirim diyor ve kredi notum 990 ne yapmalıyım

  • Sayın Mehmet,

   Kredi notunuz orta riskli grupta. Bu grupta iken kredi başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşük. Bankanın yol gösterdiği üzere bir kefil ile kredi alabilirsiniz ya da kredi çekmek için öncelikle kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

 3. erdem

  Arkadaşlar 2015 de kredi çektim bir zaman sıkıntıya düştüm ödeyemedim ve idari takibe düştüm ve bu haberi aldıktan sonra çok kıssa sürede borcumun tamamını kapattım borcu yoktur yazısını aldım yalnız bankadaki arkadaşlar dosyamı kapatmamış ödediğim üzerine 18 ay geçti ve ben bunun 9 ay önce farkına vardım ve banka müşteri hizmetlerini arayarak dosyamın kapanmasını istediğimi söyledim onlarda güya işlemi yaptılar üzerine 3 ay geçti tekrar kapanmamış olduğunu gördüm yeniden iletişime geçtim kapanması için hala kapanmadı başka bir yolu varmı yardımcı olun lütfen düğün yapacağım çok az bir miktar krediye ihtiyacım var ve bu arada kredi puanım 1024 kadar düşmüş yardımlarını bekliyorum nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekürler

  • Sayın Erdem,

   Konuyla ilgili banka yetkilileri ile görüşebilir ya da KKB’den destek alabilirsiniz.

 4. Benim deniz bankaya borcum vardı borcumu ödedim ama yasal takip var bu yasal takibi nasıl temize çıkardı Böyle bankalarında çalışmak istiyorum kredi kartı alamıyorum kredi alamıyorum neden nasıl bunu temize çıkartabilirim

  • Sayın Devran,

   Borcunuzu ödediğiniz zaman yasal takip sonlanır. Bu yasal takipten dolayı kredi siciliniz bozulduysa, kredi sicilinizin temizlenmesi için borcu ödedikten sonra beş sene beklemeniz gerekmektedir.

 5. Ben 4 yıl önce tüm borçlarımı ödedim.Sicil affı çıktığı halde devlet bankaları dahil bütün bankalar resmi yazı gelmedi diyerek geri çeviriyorlar.Bu durumda ne yapmam gerekiyor

  • Sayın İlhan,

   Kredi sicil affı, yasanın yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde borcunu yapılandıran ya da tamamını ödeyenler için geçerlidir.

 6. Metin

  Benim kredi notum düşüktü şuanda yükselttim ama çok fazla başvurum olduğundan dolayı çıkmıyormuş geçmiş dönemdeki kredi başvurularım nr kadar sürede siliniyor acaba yaklaşık 2 aydır başvurum yok şu anda.

  • Sayın Metin,

   Yapılan başvurular ortalama 30 gün içinde sistemden silinmektedir.

 7. Büşra

  Kredi notum 452 ve idari takip im var kredi çekmek istiyorum bana kredi verirler mi?

  • Sayın Büşra,

   Yasal takip sürecindeyken yaptığınız kredi başvuruları onaylanmaz.

 8. Mehmet

  Selam hocam ben üniversite öğrencisiyim kredi kartı borçlarımı zamanında ödemedim şimdi de hangi bankaya başvursam benim başvurumu kabul etmiyorlar acaba kredi kartlarımın borcunu sıfırlasam banka bana kaç gün sonra müracaat ettiğimde kredi kartı verir

  • Sayın Mehmet,

   Önceki borçlarınızdan dolayı hakkınızda yasal takip başlatıldıysa kredi siciliniz bozulmuş olabilir. Kredi sicilinin düzelmesi için borç ödendikten sonra beş sene beklenmesi gerekir.

 9. Sefa

  Bende 2 yıl önce avukatlık oldum bütün borcumu kapattım sicil affından bizde yararlanabilecek mi?

  • Sayın Sefa,

   Kredi sicil affı, yasanın yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde borcunu yapılandıran ya da tamamını ödeyenler için geçerlidir.

 10. Sayın Kenan,

  İdari takip ile yasal takip farklıdır. Eğer yasal takibe düşmüş iseniz uzun vadeli çalışmanız gerekir. Aşağıdaki makalemizden sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/krediler-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular-ve-merak-edilenler/

 11. Sayın Mustafa,

  Sorununuzla ilgili olarak Kredi Kayıt Kurumu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 12. Sayın Mustafa Emre,

  Aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz:

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

 13. Sayın Gecemavisi,

  Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de uzun süreçlerde gerçekleşen olaylardır. Düzenli ödemelerinize devam ederek kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

1 37 38 39
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz