Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Birkaç yıl önce uygulamaya konan, kredi sicili, kredi notu ya da kamuoyundaki adıyla “kara liste” gibi uygulamalar bunun temel nedeni.

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemedi iseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü maalesef yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili detaylara aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

En Ucuz Kredi Faiz Oranı Hangi Bankada?
Tags:

833 Yorum

 1. Serkan sümer

  kolay gelsin benim de kara listede görünen bir kredi kartım var borç tarihi 2013 ödeme 2016 sonu yeni çıkacak olan sicil affı yasasında şuan tamamen borcumu bitirdim 1236 puanım var yasa yürürlükten geçtikten sonra merkez bankasından direk silinirmi hanı borcu ödedim ama sicil affının yasalaşmasını bekliyorum sizce sicilim duzelirmi

  • Sayın Serkan Sümer,

   Kredi sicil affı, yasanın yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde borcunu yapılandıran ya da tamamını ödeyenler için geçerlidir.

 2. muzaffer

  Kredinotum 1300 civarı kredilerim var kredi kartım var 2013 yılında yasal takip yaşadım borçlarımı o tarihte ödedim fakat hala 150 tl gibi bir gecikmeden dolayı bankalarda sorun yaşıyorum virüslü gibi red yiyorum yeni bir başvuru yapamıyorum boçlarım gelirime %30 gibi ne yapmalıyım ki bu 2013 deki sorun bankalarda karşıma çıkmasın.

  • Sayın Muzaffer,

   İdari ve yasal takip süreçlerinde 5 yıl boyunca kara listede yer alırsınız. Eğer bu süre içerisinde borcunuzu öderseniz ilgili bankadan alacağınız borcu yoktur kağıdı ile tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Değerlendirme süreci yine banka inisiyatifinde olacaktır.

 3. GULHAN

  MERHABA,
  YAKLAŞIK 4 YIL ÖNCE İŞ BANKASI KREDİ KARTIM İLE HARCAMA YAPTIM SONRASINDA MADDİ SIKINTI ÇEKTİM VE ÖDEYEMEDİM K.KARTIM TAKİBE ALINDI SONRASINDA DA KARTIN BORCUNU TAMAMEN KAPATTIM. SİMDİ BORCUMU 4 YIL ÖNCE ÖDEMEME RAĞMEN HERHANGİ BİR BANKAYA BAŞVURDUĞUMDA DA BU TAKİP GÖZÜKÜYOR VE KREDİ ALAMIYORUM TAKİP KAYDI NASIL SİLİNİR BİLGİSİ OLAN VAR MI ?

  TEŞEKKÜRLER

  • Sayın Gulhan,

   İdari ve yasal takip süreçlerinde 5 yıl boyunca kara listede yer alırsınız. Eğer bu süre içerisinde borcunuzu öderseniz ilgili bankadan alacağınız borcu yoktur kağıdı ile tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Değerlendirme süreci yine banka inisiyatifinde olacaktır.

 4. Okan

  Merhabalar is Bankası kredi kartı kullanıyorum ve 3 aydır ödeme yapamadım borcum 530 lira telefon numaramı değiştirdiğim için banka bana ulaşamamış ve 3 gün önce e posta adresime yasal takibe alındığım acil banka ile iletişime geçmem söylendi bu aşamada yapılandırma yapmam mümkün müdür ?

  • Sayın Okan,

   Konuyla ilgili banka ile iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

 5. mustafa ilhan

  yaklaşık iki yıl önce özel sektörde çalışırken kredi kartı borcumu geciktirdim ve ceza aldım ama borcumu ödedim.şuan kamuda kamu işçisi kadrolu olarak çalışıyorum,bankaya 10000 tl gibi kredi başvurusu yaptım ama olmuyor,acil ihtiyacım var ve aylık düzenli ödeme olanağımda var artık ve bu konuda bana yardımcı olmanızı sizlerden rica ediyorum

  • HangiKredi.com

   Sayın Mustafa İlhan,

   Hangikredi.com, Hangisi İnternet ve Bilgi Hizmetleri A.Ş. tarafından kredi veren kuruluşlarla tüketicileri (kredi kullanıcılarını) internet ortamında buluşturmak için geliştirilmiş bir platformdur. Hangikredi.com, kredi başvurularınızı başvuru yaptığınızı bankaya iletir ve başvuru süreci tamamen banka tarafından yürütülür. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sitemizden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

   http://www.hangikredi.com/kredi

 6. zeynel kaya

  2012 yılında garanti bankasından kredi çektim ve 2 kere yapılandırma yapıp 2015 de hepsini toplu ödeyip kapattım.kredi notum çok düşük kredi kartı alamıyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  • Sayın Zeynel Kaya,

   Bankalardan kredi alabilmek için öncelikle kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir.

 7. Sayın Kenan,

  İdari takip ile yasal takip farklıdır. Eğer yasal takibe düşmüş iseniz uzun vadeli çalışmanız gerekir. Aşağıdaki makalemizden sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/krediler-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular-ve-merak-edilenler/

 8. Sayın Mustafa,

  Sorununuzla ilgili olarak Kredi Kayıt Kurumu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 9. Sayın Mustafa Emre,

  Aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz:

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

 10. Sayın Gecemavisi,

  Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de uzun süreçlerde gerçekleşen olaylardır. Düzenli ödemelerinize devam ederek kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

 11. Sait

  Borcun tamamını ödeseniz ya da yapılandırsanız dahi sicil affı Bankalar bunu dikkate almayabilir şeklinde çıkmış. Yani eski veriler silinmiyor

 12. Zekeriya unal

  Bende kırmızı kalem yedim ama puanım 132 idi 3 adet kredi kartı yapılandırdım 24 ay taksitle bitti puanım 503 iken kredi kartı aldım su an 652 oldu.

1 40 41 42
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz