Kredi Notu Sıfırsa Ne Yapmalı?

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyen pek çok insanın ortak problemi kredi başvurularının olumsuz yanıtlanması. Bankalardan gelen red cevabının sebebi farklı farklı olsa da bankalar krediye onay verirken kişinin kredi notu denilen puanı incelerler. Kişinin sahip olduğu kredi skoru bankanın kredi verme kriterlerine uygunsa kredi olumlu yanıtlanır.

Kredi notu nedir?

Kredi puanı KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan bir puandır. Kredi puanı oluşurken sizin bankalarla olan tüm ilişiğiniz incelenir ve notunuz buna göre şekillenir. Önceki borçlarınız, ödeme alışkanlıklarınız, fatura ödemeleriniz, kullandığınız kredi kartları vb. kredi notunuzun yükselmesini ya da düşmesini etkileyen en önemli unsurlardır. Kredi notu öğrenme işlemini KKB’nin resmi internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.  Kredi sorgulama işlemi yapmak içinse sitemizin kredi sayfasından faydalanabilirsiniz.

Kredi notu sıfırsa…

Kredi notunun düşük olması kredi onayı alamamanın sebeplerinden biri. Sebeplerden bir diğeri ise kredi notunun henüz oluşmamış olması. Bu durumda kredi notunuz sıfırdır. Kredi notunun oluşmadığı durumlar şunlardır:

 • Başvuru yaptığınız güne kadar bankalarla herhangi bir iş yapmadıysanız,
 • Hiç kredi kartı kullanmadıysanız,
 • Hiç kredi çekmediyseniz.

Böyle bir durumda konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerinden birinden faydalanmak istediğinizde bankalar sizin ödeme alışkanlıklarınızı bilmediğinden ve bir öngörüde bulunmadıklarından kredi vermeye yanaşmazlar.

Kredi notu sıfırsa ne yapmalı?

Kredi notunuz sıfırsa ve kredi çekmek istiyorsanız öncelikle kredi notunuzun oluşmasını sağlamak için düşük limitli bir kredi kartı edinebilirsiniz. Düşük limitli kredi kartınızla harcama yaparak ve her ay borcunuzu tamamen ödeyerek kredi notu oluşmaya başlar. Borçlarınızı aksatmadan ödemeniz ve kredi limitinizin yarısından daha azını kullanmanız halinde yüksek bir kredi notu elde edebilirsiniz.  Kredi notunuz sıfırken düşük limitli kredi kartını maaş bankanızdan talep edebilirsiniz.

Kredi notu oluşturmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem mevduat hesabı. Herhangi bir bankadan maaş hesabı açtırarak tüm harcamalarınızı bu hesaptaki paradan yapın. Bu hesaba düzenli para giriş çıkışı sağlayarak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili bir diğer makalemizden destek alabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 


75 Yorum

 1. Hakan

  2 sene önce kredi borcundan dolayı takibe düştüm borcumu yapılandırılması ödedim. 1.5 senedir aynı bankadan maaş çekiyorum. 5 aydır da otomatik ödeme talimatı verdim.kredi notum düşük. Maaş aldığım banka düşük limitli kredi kartı verir mi?

  • Sayın Hakan,

   Bu durum tamamen bankanın inisiyatifinde. Banka ile görüşerek kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

 2. zuhal

  Merhabalar,
  benim sorum henüz üniversiteden yeni mezun ve hiç bir banka geçmişi olmayan biri olduğumdan, kredi notum 0:
  bu durumda bankaların kredi notum yerine başka bir yol izleyerek bana kredi vermesi mümkün mü?
  bu yollar üniversiteme, bursuma bakmaları, ya da ailemin KKB notuna bakmaları, daha önceki staj ve part time işlerime bamaları olabilir mi ? ya da başka neler olabilir? bankaya bu bilgilerimi en hızlı ben nasıl iletebilirm yada?
  Teşekkürler

  • Sayın Zuhal,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz, sigortanız ve kredi notunuz olmalıdır. Kredi notunuz sıfırsa kredi alabilmeniz mümkün değildir.

 3. melike

  merhaba 1 yıl önce takibe alınmış kredi borcumu sıfırladım ve 1 yıldır kredi kartı yada herhangi bir kredi kullanmıyorum findeks raporunda ise bugün baktığımda kredi notum 0 gözüküyor bu durumda maaş bankam bana kredi kartı verebilirmi.?

  • Sayın Melike,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması ihtimali oldukça düşüktür.

 4. samet

  kredi puanımı yükseltmek için 2 aydır düzenli ödeme yapıyorum en son 1004 puana çıkmıştı fakat en son kredi notumu öğrenmek için findekse girdim 90 gün ve üzeri gecikme olduğunda kredi notunuz hesaplanamamıştır diyor benim gecikmede kredi veye kredi kartım yok bu nasıl iş anlamadım itiraz dilekçesi yazdım saçma saçma cevap gönderiyorlar

 5. Çağrı

  6 Aylık Sigortalıyım 2000 tl limitli kredi kartım çıktı 2 aydır kullanıyorum . Kredi notum hala hesaplanamadı diyor, ne başka kredi kartı alabiliyorum nede kredi ne yapmam lazım ?

  • Sayın Çağrı,

   Mevcut kartınızdan düzenli harcama ve ödemeler yaparak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

 6. emre

  Merhaba. Kamu kurumunda taşeron personelim. 1135 kredi notum var. ödemeleri devam eden 525 tl taksitli bir kredim var ve 3000 TL limitli bir kredi kartım. Net gelirim 3650 lira. 40000 lira kredi çekebilir miyim ? Bir de maaş aldığım bankadan kredi almam mı daha mantıklı, devam eden kredimin bulunduğu bankadan mı?

  • Sayın Emre,

   Kredi verip vermemek tamamen bankanın inisiyatifindedir. Geliriniz ve kredi notunuz doğrultusunda yeni bir kredi almanız mümkün olabilir ancak yine de yeni bir kredi başvurusu yapmadan önce düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

 7. orhan

  Findex ten Kredi notumu sorgulatsam kredi notum düşermi

  • Sayın Orhan,

   Kredi notunuzu sorgulattığınızda kredi notunuz düşmez.

1 2 3 4
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz